WASHINGTON. Spojené štáty v pondelok uvalili sankcie na svokra zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rozhodnutie prišlo po tom, ako povstalci vedení skupinou Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) obsadili v nedeľu sýrske hlavné mesto Damask, pričom Asad s rodinou utiekol do Moskvy.
Ministerstvo financií USA vo svojom vyhlásení oznámilo, že Fawaz al-Akhras bol zaradený do sankčného zoznamu za poskytovanie podpory a napomáhanie Bašárovi Asadovi v súvislosti s jeho finančnými záležitosťami, jeho snahami vyhýbať sa sankciám i jeho pokusmi vrátiť sa na medzinárodnú politickú scénu.
Akhras sa narodil v sýrskom meste Homs v septembri 1946 a podľa zoznamu sankciovaných osôb, ktoré zverejnilo ministerstvo, má dvojaké občianstvo - Sýrie a Spojeného kráľovstva.

Akhras vyštudoval kardiológiu a lekársku prax vykonával v Londýne, kde sa narodila aj jeho dcéra Asmá - manželka zvrhnutého prezidenta, píše AFP.
Po svadbe s Asadom sa Asmá, pôvodne investičná bankárka, začala venovať charitatívnym projektom.
Bola patrónkou programu s názvom Obete vlasti, ktorého cieľom je zabezpečiť a poskytovať rehabilitáciu vojnovým veteránom, aby sa mohli vrátiť bežného života.
Opoziční aktivisti roky tvrdili, že Asmá Asadová nesie spoluvinu na zverstvách spáchaných Asadovou vládou počas občianskej vojny v Sýrii.
Na Akhrasa, jeho manželku, dcéru Asmu a niekoľko ďalších členov rodiny zaviedli USA sankcie už v roku 2020, pripomína AFP.
Ministerstvo spravodlivosti USA podalo obžalobu na dvoch vysokopostavených predstaviteľov režimu podozrivých z vojnových zločinov.
Obžalovaní sú bývalí príslušníci spravodajskej jednotky sýrskych vzdušných síl Džamal Hasan a Salám Mahmúd. Na oboch bol zároveň vydaný zatykač.
Obžaloba, ktorá bola podaná v štáte Illinois, obviňuje bývalých predstaviteľov sýrskej spravodajskej služby zo zločinov krutého a neľudského zaobchádzania s civilnými väzňami vrátane občanov USA počas občianskej vojny v Sýrii. Skutkov sa údajne dopustili vo väznici na vojenskom letisku Mazza neďaleko Damasku.
Podľa ministra spravodlivosti USA Merricka Garlanda, obžalovaní v rokoch 2012 až 2019 svoje obete mučili rôznymi spôsobmi vrátanie bičovania, kopania, zasahovania elektrickým prúdom a upaľovania. Obete taktiež po dlhý čas držali spútané v reťaziach a zavesené na stene za zápästia. Vyhrážali sa im znásilnením, zabitím a klamali ich o smrti ich rodinných príslušníkov