MOSKVA. Kremeľ oznámil, že Rusko poskytlo bývalému sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi politický azyl.
Informujú o tom agentúry AP a AFP.
O udelení azylu Asadovi rozhodol ruský prezident Vladimir Putin, uviedol pred novinármi hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Odmietol informovať o tom, kde sa zvrhnutý sýrsky prezident nachádza. "Pokiaľ ide o miesto pobytu prezidenta Asada, nemám vám čo povedať," uviedol. Putin sa však s ním neplánuje stretnúť.

Peskov spresnil, že prevzatie moci v Sýrii povstalcami Kremeľ prekvapilo. "To, čo sa stalo, prekvapilo celý svet a v tomto prípade nie sme výnimkou."
Generálny tajomník NATO Mark Rutte v pondelok vyhlásil, že Rusko a Irán sa spolupodieľali na zločinoch zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Jeho zvrhnutie podľa Rutteho ukázalo, že Moskva a Teherán sú "nespoľahlivými partnermi".
"Rusko a Irán boli hlavnými podporovateľmi Asadovho režimu a nesú zodpovednosť za zločiny spáchané proti sýrskemu ľudu. Taktiež sa ukázali ako nespoľahliví partneri, ktorí Asada opustili, keď už pre nich nebol užitočný," povedal šéf NATO.
Rutte označil koniec Asadovho režimu za okamih radosti, ale aj neistoty pre obyvateľov Sýrie a regiónu.
"Dúfame v pokojný prechod moci a inkluzívny politický proces pod vedením Sýrčanov," uviedol. Zároveň zdôraznil, že je potrebné, aby vodcovia povstalcov počas tohto prechodu dodržiavali zásady právneho štátu, ochraňovali civilistov a rešpektovali náboženské menšiny.
Sýrskeho prezidenta Bašára Asada zvrhli povstalci v nedeľu, keď prevzali kontrolu nad hlavným mestom Damask.
Ofenzívu pod vedením džihádistickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) spustili iba koncom novembra a rýchlosť s akou ovládli prakticky celú krajinu, prekvapila aj expertov. Ukončili tým desaťročia trvajúci režim rodiny Asadovcov.
Podľa nedeľňajších správ Bašár Asad s rodinou údajne ušli do Moskvy. Rusko patrilo k najvýznamnejším vojenským podporovateľom Asada a v Sýrii používa námornú základňu Tartús na pobreží Stredozemného mora a leteckú základňu Humajmím južne od mesta Latakia.