Sýrsky diktátor Bašár Asad a jeho režim po 24 rokoch padol. Situácia v krajine je však po trinásť rokov trvajúcej občianskej vojne mimoriadne komplikovaná a ani po zvrhnutí režimu nemusí v krajine nastať pokoj.
V krajine aj po páde režimu operujú minimálne štyri samostatné sily, ktorých vzťahy sú v lepšom prípade komplikované, v horšom otvorene nepriateľské.
Navyše do hry vstupujú záujmy regionálnych aj globálnych mocností, pre ktoré je Sýria a jej lokalita mimoriadne dôležitá.
Čo predchádzalo pádu Bašára Asada, ako vyzerali posledné dni režimu a kto sú hlavné sily v Sýrii po jeho porážke? Denník SME prináša základné vysvetlenie situácie v Sýrii.
>>>Dianie v Sýrii sledujeme minútu po minúte.<<<
Občianska vojna od roku 2011
Politická situácia v Sýrii bola od vypuknutia povstania proti diktátorskému režimu Bašára Asada mimoriadne neprehľadná a komplikovalo ju zapojenie takmer všetkých regionálnych aj globálnych mocností.
Občianska vojna v Sýrii vypukla v roku 2011 po brutálnom potlačení prodemokratických protestov, ktoré vypukli ako súčasť arabskej jari.
Režim nasadil proti demonštrantom armádu. Nespokojnosť medzi sunnitskou väčšinou, podporovaná represívnou politikou režimu voči opozícii, sa rýchlo zmenila na ozbrojené povstanie.
Do konfliktu sa zapojilo viacero strán: vládne sily podporované Iránom a libanonským Hizballáhom, rôzne opozičné skupiny vrátane umiernených rebelantov a islamistických frakcií a neskôr aj Islamský štát (IS).
V roku 2014 IS využil chaos v Sýrii a Iraku na dobytie rozsiahlych území, vyhlásenie kalifátu a spáchanie mnohých zverstiev, čo prilákalo pozornosť medzinárodného spoločenstva.