DAMASK. Sýrsky prezident Bašár Asad sa aj naďalej nachádza v hlavnom meste Damask odkiaľ vykonáva svoje povinnosti.
V sobotu o tom informovala jeho kancelária, ktorá poprela správu, že prezident krajinu opustil.
V Sýrii aj naďalej úspešne postupujú povstalecké sily, ktoré sa podľa viacerých médií nachádzajú na predmestiach hlavného mesta a vstúpili do strategického mesta Homs.
Asad je údajne stále v Damasku
Kancelária sýrskeho prezidenta zároveň odsúdila "fámy a falošné správy o tom, že prezident Bašár Asad opúšťa Damask." Vyhlásila, že prezident "pokračuje v plnení svojich pracovných, štátnych a ústavných povinností z hlavného mesta."
Britský denník Telegraph predtým informoval, že prezidentova rodina už Sýriu opustila a nachádza sa v Rusku, ktoré patrí k hlavným spojencom Asadovho režimu.
Denník Wall Street Journal v piatok napísal, že Asadova manželka Asma spolu s ich troma deťmi z krajiny odišla ešte minulý týždeň. Rovnako urobili aj dvaja Asadovi švagrovia, ktorí sa údajne nachádzajú v Spojených arabských emirátoch.
Snaha o pomoc od USA
Bašár Asad sa údajne pomocou sprostredkovania zo strany Spojených arabských emirátov pokúsil spojiť s predstaviteľmi USA. Spojeným štátom pravdepodobne ponúkol ukončenie spolupráce s Iránom a ním podporovaným libanonským hnutím Hizballáh, výmenou za vyvinutie iniciatívy zo strany Západu na zastavenie bojov v Sýrii. V sobotu to uviedla agentúra Bloomberg, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so situáciou.
Bloomberg uvádza, že sýrsky prezident sa neúspešne pokúsil spojiť aj so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom. Podľa zdrojov sa Asad v obkľúčení povstaleckých síl smerujúcich na Damask pokúša uzavrieť dohodu, ktorá by jeho režimu umožnila udržať zostávajúce územie pod kontrolou jeho armády, alebo by mu v prípade potreby zaručila bezpečný odchod do exilu.
Podľa ďalších zdrojov Bloombergu vyslal Asad ešte v pondelok patriarchu Sýrskej ortodoxnej cirkvi Ignáca Aframa II. na stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorému doručil odkaz o existenčnej hrozbe pre kresťanské obyvateľstvo Sýrie v prípade víťazstva džihádistických povstalcov. Zámerom bolo, aby Orbán, spojenec Trumpa, o tejto hrozbe informoval novozvoleného amerického prezidenta.
Putin je znechutený ústupom Asadovej armády
Zdroj blízky Kremľu pre agentúru Bloomberg News uviedol, že Moskva neplánuje zachrániť sýrskeho prezidenta, pričom Vladimir Putin je údajne znechutený správami o úteku vládnych jednotiek z ich pozícií.

"Rusko nemá plán na záchranu Asada," tvrdí zdroj, ktorý uviedol, že na evakuácii Asada sa Rusko podieľať nebude "pokiaľ armáda sýrskeho prezidenta bude naďalej opúšťať svoje pozície."
Posilňujú obranu metropoly
Sýrsky minister vnútra Muhammad Rahmún pre štátnu televíziu vyhlásil, že okolo Damasku vytvorili vládne bezpečnostné zložky nepreniknuteľný kordón.
"Na vzdialených okrajoch Damasku a vidieckych oblastiach v jeho okolí je veľmi silný bezpečnostný a vojenský kordón a nikto nemôže preniknúť cez túto obrannú líniu, ktorú budujú ozbrojené sily," vyhlásil Rahmún.
K situácii v okolí hlavného mesta sa vyjadrila aj sýrska armáda. Podľa hovorcu centrálneho velenia ozbrojených síl a armády, okolie Damasku posilňujú najmä južne od mesta, kde sa koncentrujú povstalecké sily.
Podľa hovorcu taktiež armáda posilňuje jednotky v okolí miest Homs a Hamá severne od Damasku.
Vojaci prešli do Iraku, povstalci postupujú
Starosta sýrskeho pohraničného mesta Káim informoval, že do Iraku prešlo približne 2 000 vojakov sýrskej armády. Stiahli sa tam po tom, čo utiekli z boja.
Podľa starostu je viacero sýrskych vojakov zranených a v súčasnosti im je poskytované ošetrenie.
Na východe Sýrie pri hranici s Irakom postupujú kurdské Sýrske demokratické sily (SDF), ktorým sa v piatok podarilo dobyť mesto Dajr az-Zaur.
Rovnomenná provincia je už niekoľko rokov rozdelená medzi kurdské milície na východnom brehu rieky Eufrat a vládne sily na jej západnej časti.
Kurdom a ďalším opozičným silám sa však uplynulé dni podarilo postúpiť a dobyť viacero oblastí na západnom brehu Eufratu. Pod kontrolou Kurdov je aj mesto Búkamál na hranici s Irakom. Na druhej strane hranice je iracké mesto Káim, kam utiekli vládne sily.
V občianskou vojnou zmietanej Sýrii už viac ako týždeň panuje chaos po tom, čo povstalci zo skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) spustili prekvapivú ofenzívu na severovýchode krajiny, kde dobyli druhé najväčšie mesto Aleppo a mesto Hamá.
Povstalci už vstúpili aj do strategického mesta Homs. V prípade jeho pádu bude zvyšok Sýrie odrezaný od prístupu k moru a od ruskej námornej základe pri meste Tartús. Zdroje z prostredia sýrskej armády a povstaleckých jednotiek pre Reuters uviedli, že z mesta už odchádza aj veľký vojenský konvoj, ktorý smeruje na juh.
Vysokopostavený sýrsky predstaviteľ taktiež uviedol, že velenie leteckej základe Šajrát neďaleko Homsu základňu opustilo na vrtuľníkoch a smeruje k sýrskemu pobrežiu. Mesto údajne opustili aj desiatky bojovníkov libanonského hnutia Hibzalláh z elitnej jednotky Radwán.
Okrem HTS sa k ofenzíve pridali aj ďalšie povstalecké skupiny. Na východe krajiny postupujú kurdské milície, ktoré v piatok dobyli mesto o Dajr az-Zaur. Na juhovýchode zas postupuje Slobodná sýrska armáda podporovaná USA.
Ďalšie povstalecké opozičné skupiny dobyli veľkú časť juhozápadnej Sýrie a nachádzajú sa pred bránami hlavného mesta Damask. Na východe krajiny zaznamenali menšie územné zisky aj teroristi z Islamského štátu.