SME

Gruzínska polícia rozohnala demonštrantov v Tbilisi

Protivládne demonštrácie sa v Gruzínsku konajú od 28. novembra.

Intenzívne zelené svetlá sprevádzajú nočné zábery z gruzínskych protestov. Intenzívne zelené svetlá sprevádzajú nočné zábery z gruzínskych protestov. (Zdroj: tasr/ap)

TBILISI. Jednotky osobitného určenia gruzínskej polície v noci na sobotu - po prvý raz za tri dni - rozohnali protivládnu demonštráciu, ktorá sa konala v centre Tbilisi.

Ako informovala stanica Echo Kaukazu citovaná TASR, oficiálnym dôvodom pre zákrok polície bolo použitie pyrotechniky demonštrantmi. Vo všeobecnosti bola však akcia pokojná - rovnako ako v predchádzajúcich dvoch dňoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na zhromaždení bol však zadržaný jeden z lídrov prozápadnej libertariánskej strany Girči - viac slobody a Koalície za zmeny - poslanec Cotne Koberidze. Po prepustení na slobodu povedal, že ho na polícii zbili.

SkryťVypnúť reklamu

Došlo aj k zadržaniu ďalších osôb. Ich prípady sa riešia v správnom konaní na základe obvinenia z organizovania alebo účasti na skupinovom násilí, poškodzovania majetku, útokov na policajtov a prípravy výbuchu.

Načítavam... Gruzíncov z ulíc nevyhnali vodné delá ani brutalita policajtov (4. 12. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Protivládne demonštrácie sa v Gruzínsku konajú od 28. novembra, keď premiér Irakli Kobachidze vyhlásil, že vládna strana Gruzínsky sen sa rozhodla odložiť rozhovory o začatí prístupových rokovaní do EÚ na koniec roka 2028 a odmietnuť akékoľvek financovanie z Európskej únie.

Medzičasom ministri zahraničných vecí Weimarského trojuholníka - Francúzska, Nemecka a Poľska - vydali v piatok spoločné vyhlásenie k udalostiam v Gruzínsku, v ktorom odsúdili kroky vládnej strany a vyzvali na inkluzívny dialóg so všetkými politickými silami a zástupcami občianskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfovia diplomacií súčasne vyjadrili ľútosť v súvislosti s rozhodnutím strany Gruzínsky sen odložiť diskusie o otázke členstva Gruzínska v EÚ a odmietnuť finančnú podporu z fondov EÚ. Ministri upozornili, že toto rozhodnutie je v jasnom rozpore s ambíciami gruzínskeho ľudu i ústavou Gruzínska. Vyjadrili obavu, že opatrenia prijaté úradmi vystavujú Gruzínsko vonkajšej a vnútornej nestabilite, a zdôraznili odhodlanie štátov Weimarského trojuholníka podporovať demokratické a európske snahy gruzínskeho ľudu.

Vo svojom vyhlásení ministri dôrazne odsúdili neprimerané použitie sily proti pokojným demonštrantom i útoky na predstaviteľov opozície a médiá, ako aj zatýkanie členov a sympatizantov opozície. Vyzvali rešpektovať základné práva vrátane slobody pokojného zhromažďovania a slobody prejavu.

SkryťVypnúť reklamu

Gruzínske médiá v sobotu informovali, že počas protestov v Gruzínsku bolo zadržaných už asi 400 ľudí, pričom viac ako 300 ich bolo vystavených násiliu zo strany policajtov. Vek zadržaných sa pohybuje od 15 do 60 rokov. Medzi nimi bolo aj sedem cudzincov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 404
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 100
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 667
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 421
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 146
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 188
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 123
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 3
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 4

Sportnet

Portugalsko - Španielsko: ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov: Portugalsko - Španielsko.


Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


Slovenské volejbalistky v zápase proti Čiernej Hore v Zlatej Európskej lige 2025.

Vďaka triumfu sa v tabuľke dostali na 3. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu