SME

Za chaosom v Južnej Kórei zrejme stojí vplyvná sieť. Všetci aktéri chodili na rovnakú školu

Hlasovanie o impeachmente prezidenta bolo neúspešné.

Han Tong-hunHan Tong-hun (Zdroj: TASR/AP.)

SOUL, BRATISLAVA. Juhokórejskému prezidentovi Jun Sok-jolovi hrozil po jeho utorňajšom prekvapivom zavedení stanného práva impeachement (obvinenie zo zneužitia právomoci – pozn. red.). Medzi poslancami sa totiž šíria obavy z jeho ďalších úmyslov.

„Ak bude Jun naďalej zastávať prezidentský úrad, existuje značné riziko, že by sa mohli zopakovať extrémne činy podobné vyhláseniu stanného práva, čo by mohlo ohroziť Kórejskú republiku a jej občanov,“ povedal podľa denníka The Guardian šéf vládnucej strany Ľudová moc Han Tong-hun.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu prezident však napokon hlasovanie ustál, pretože ho bojkotovali vládni poslanci, a tak nebolo dosiahnuté požadované kvórum.

I Če-mjong, líder Demokratickej strany, po vyhlásení neplatnosti hlasovania vyhlásil, že Jun bude odvolaný za každú cenu. „Síce sme neuspeli a nedokázali dosiahnuť výsledok, ktorý sme chceli, ale nikdy sa nevzdáme,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jun všetkými otriasol, keď oznámil, že zavádza stanné právo s cieľom vykoreniť „protištátne“ sily v krajine. Vlastné vyhlásenie odvolal o šesť hodín neskôr, až po tom, ako parlament hlasoval proti jeho dekrétu.

Odvtedy vyšli najavo viaceré pochybné zámery juhokórejského prezidenta vrátane plánu zatýkať opozičných politikov.

Poslanci aj preto v sobotu chceli urýchlene hlasovať o osude Juna. „Juhokórejský prezident by však mohol vystaviť aj občanov veľkému nebezpečenstvu, ak nebude suspendovaný,“ hovorí Han.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci z jednej školy

Z doterajších informácií napríklad vyplýva, že veliteľ juhokórejských špeciálnych jednotiek Kwak Jong-geun dostal príkaz poslancov „vyhodiť“ z parlamentu, keď Jun vyhlásil stanné právo, a juhokórejský prezident zároveň riadil počas krátkeho obdobia chaosu poľovačku na kľúčové politické osobnosti.

Spoliehal sa údajne po celý čas na stredoškolské kontakty z vplyvnej siete prezývanej Čungam – všetci podozriví z účasti na vyhlásení stanného práva absolvovali školu Čungam v Soule.

Súvisiaci článok Južná Kórea očakáva v sobotu rozsiahle demonštrácie za odstúpenie prezidenta Čítajte 

Denník The Guardian vysvetľuje, že školské kontakty v Južnej Kórei – najmä vzťahy medzi seniormi a juniormi z tej istej inštitúcie – často zostávajú vplyvné počas kariéry absolventov a sú vnímané ako kľúčové siete v živote.

Juhokórejská prokuratúra pre vyhlásenie stanného práva vyšetruje prezidenta a ďalších kľúčových predstaviteľov vrátane bývalého ministra obrany Kim Jong-hjuna a ministra vnútra Lee Sang-mina.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia zase vedie samostatné vyšetrovanie na základe podnetov opozičných politikov a aktivistov, ktorí vzniesli obvinenia z povstania.

Jun, Kim, Lee, Kwak, šéf obrannej kontrarozviedky Yeo In-hyeonga a veliteľ armády Park An-su skončili všetci Čungam.

Podľa zdroja, ktorý pod podmienkou zachovania anonymity hovoril s denníkom The Korean Times, sa skutočne zdá, že akciu riadila „čungamská“ klika.

Kim v stredu podal demisiu s tým, že sa považuje za zodpovedného za krízu, ktorú dekrét o stannom práve vyvolal. Lee zase vo štvrtok tvrdil, že sa nikdy nezúčastnil na žiadnom stretnutí absolventov Čungamu.

Južná Kórea je síce demokraciou, ale do roku 1988 v štáte vládla séria diktátorov a júnt.

Čungam sa napríklad prirovnáva k notoricky známej juhokórejskej skupine Hanahoe – vojenskému okruhu, ktorý vytvorili absolventi rovnakej vojenskej akadémie, ktorá podporovala diktatúru Čon Tu-hwana v 80. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa lídra Demokratickej strany je vyhlásenie stanného práva vzburou prezidenta, aby si udržal svoju moc. „Je to provojenský prevrat,“ zhrnul I.

Predstavitelia zo školy Čungam sa podľa televízie France 24 za svojich absolventov hanbia. „Zničili povesť národa, aj našej školy,“ napísali na sociálnej sieti Facebook.

Sila demokracie

Zatiaľ nie je jasné, ako ku juhokórejskej kríze pristupuje vedenie v komunistickej Severnej Kórei.

Radio Free Asia však tvrdí, že severokórejskí predstavitelia pracujúci v Číne boli šokovaní, keď sa dozvedeli, že juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo – avšak ešte viac ich šokovalo zistenie, že parlament Junov príkaz pohotovo zrušil.

Takýto vzdor by bol v Severnej Kórei podľa slov úradníka, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, „nemysliteľný“ a viedol by ku „krvavému kúpeľu“ ak by sa severokórejskí predstavitelia podobne postavili proti najvyššiemu vládcovi Kim Čong-unovi.

SkryťVypnúť reklamu

„Osobitne ma dojalo, keď som videl, že uznesenie o zrušení stanného práva bolo prijaté v parlamente, a potom aj sám prezident oznámil ľuďom, že ruší stanné právo,“ povedal s tým, že podobné demokratické kontroly a rovnováhy sú v Severnej Kórei jednoducho cudzím pojmom.

Radio Free Asia vysvetľuje, že severokórejské štátne médiá nevysielali žiadne správy o juhokórejskej kríze, takže väčšina Severokórejčanov zrejme nevie, čo sa stalo, keďže majú prístup k zahraničným správam a médiám zablokovaný.

Podobne šokovaní boli však podľa úradníka aj ďalší Severokórejčania, ktorí s ním pôsobia v Číne. „Vzdor parlamentu proti Junovi ma prinútil uvedomiť si, ako demokracia v skutočnosti vyzerá.“

Ďalšie stanné právo

Šéf vládnucej strany pôvodne tvrdil, že nepodporuje impeachement, ale názor zmenil, keď sa potvrdilo, že Jun mal v úmysle zatknúť a zadržať politických lídrov v Gwacheone, južne od Soulu.

SkryťVypnúť reklamu

„Včera som povedal, že sa pokúsim zmariť impeachment, ale vo svetle novoodhalených faktov už verím, že okamžité pozastavenie výkonu funkcie prezidenta je nevyhnutné na ochranu Kórejskej republiky a jej občanov,“ povedal Han.

Jun podľa neho stále nepodnikol žiadne personálne kroky proti vojenským predstaviteľom, ktorí na mieste zasahovali a neuznáva, že konal nesprávne.

Súvisiaci článok Prevrat v Kórei? Zúfalý čin zúfalého človeka, hodnotí expertka Čítajte 

„Aj keď stále existuje niekoľko členov vládnucej strany, ktorí podporujú Juna, tak sa zdá, že sú dnešné Hanove vyhlásenia výrazne ovplyvnené vážnosťou situácie - najmä mobilizáciou spravodajských agentúr v rámci zatknutia politikov,“ povedal podľa The Guardian politológ Shin Yul. „Han a poslanci zrejme dospeli k záveru, že naozaj existuje významná možnosť, že prezident Jun vyhlási ďalšie stanné právo.“

SkryťVypnúť reklamu

Juhokórejský prezident sa pred sobotňajším rokovaním o jeho osude v televízii ospravedlnil verejnosti za rozruch, ktorý pred niekoľkými dňami vyvolal. Je mi to veľmi ľúto a chcel by som sa úprimne ospravedlniť všetkým ľuďom, ktorých som šokoval, povedal Jun.

Pred parlamentom sa cez víkend uskutočnil aj rozsiahly protest za Junov odchod, na ktorom sa zišlo asi 149-tisíc ľudí.

Severokórejská kríza

Súvisiace témy: Severná Kórea - KĽDR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 484
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 942
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 394
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 091
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu