DAMASK. Sýrske vládne sily sa v piatok po útoku džihádistických povstalcov stiahli z dôležitého mesta Homs. Tvrdí to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
Sýrske ministerstvo obrany tvrdenie o stiahnutí armády následne poprelo, píše agentúra AFP.
Sýrske pozorovateľské centrum o približne 13.35 h SEČ informovalo, že povstalci sa nachádzajú približne kilometer od Homsu, ovládnutie ktorého by im umožnilo odrezať hlavnú cestu vedúcu k sýrskemu pobrežiu. Stanica BBC následne verifikovala zábery, na ktorých je vidieť, ako sa bojovníci k mestu v piatok ráno skutočne približujú.

Homs spája sýrsku metropolu Damask s centrom komunity alavitov na pobreží Stredozemného mora, ktoré je politickou baštou prezidenta Bašára Asada a podľa BBC aj kľúčom k jeho moci.
Tisíce ľudí začali utekať z Homsu v noci na piatok smerom na západ k pobrežným regiónom, ktoré sú baštami vlády, uviedlo SOHR.
Jeden z miestnych obyvateľov podľa Reuters potvrdil, že do pobrežnej oblasti prichádzajú ľudia v obave z rýchleho postupu povstalcov.
Zvrhnutie režimu
Džihádistická skupina Hajat Tahrír aš-Šám a militantné organizácie podporované Tureckom minulý týždeň spustili prekvapivú ofenzívu na severozápade Sýrie. Počas niekoľkých dní sa im podarilo dobyť rozsiahle územia vrátane druhého najväčšieho mesta krajiny Aleppo a tiež mesto Hamá.
"Keď hovoríme o cieľoch, cieľom revolúcie zostáva zvrhnutie tohto režimu (prezidenta Bašára Asada). Je naším právom použiť všetky dostupné prostriedky na dosiahnutie tohto cieľa," vyhlásil vodca najsilnejšej povstaleckej skupiny Frontu an-Nusra abú Muhammad al-Džawlání v rozhovore pre stanicu CNN, ktorý zverejnili v piatok.
Hajat Tahrír aš-Šám a spojenecké zoskupenia už ovládli mestá Rastan a Talbísa ležiace niekoľko kilometrov severne od Homsu.
Zdroj zo sýrskej armády pre Reuters povedal, že ruské letectvo v noci zničilo v oblasti most na dôležitej diaľnici M5, aby ho povstalci nemohli využívať. Na most podľa neho podniklo osem úderov.
Postupujú aj Kurdi
Jednotky sýrskej armády sa údajne v piatok stiahli aj z mesta Dajr az-Zaur na východe krajiny. Nad mestom prevzali kontrolu kurdské milície podporované USA.
"Sýrske sily a ich spojenci podporovaní Iránom sa úplne stiahli z oblastí, ktoré kontrolujú v provincii Dajr az-Zaur, a kurdské jednotky postupujú smerom k ich oblastiam," vyhlásil Rámí Abdal Rahmán, ktorý vedie SOHR.
Informácie SOHR potvrdzuje aj nezávislý portál Live Universal Awareness Map, ktorý uvádza, že Kurdi sa voľne pohybujú po uliciach mesta Dajr az-Zaur.
Zdroje agentúry Reuters však tvrdia, že kurdské sily ovládajú iba jeho východnú časť.

AFP pripomína, že provincia Dajr az-Zaur je rozdelená medzi kurdské sily, ovládajúce jej časť východne od rieky Eufrat, a sýrsku armádu.
Územné zisky južne od Dajr az-Zauru údajne zaznamenala aj teroristická organizácia Islamský štát (IS). Tá bola pritom takmer úplne porazená koaličnými silami na čele s USA v roku 2017.
Povstalci podľa AFP prevzali kontrolu aj nad viacerými hraničnými priechodmi s Jordánskom a Irakom. Jordánsko predtým oznámilo, že hlavný hraničný priechod so Sýriou uzavrelo pre komerčnú a osobnú dopravu.
Socha ako symbol
Povstalci po obsadení mesta Hamá zvalili sochu bývalého prezidenta Háfiza Asada, otca súčasnej hlavy štátu.
Mechanická ruka stroja prevrátila sochu za radostných výkrikov "Alláhu akbar" (Boh je najväčší) a "Bohu vďaka" a streľby do vzduchu, ukázali zábery zverejnené vo štvrtok v noci na sociálnych sieťach. Na ďalších záberoch agentúry AFP z piatka vidieť, ako malé nákladné auto ťahalo obrovskú hlavu sochy po ceste.
Otec súčasného prezidenta sa dostal k moci vojenským prevratom v roku 1970 a jeho rodina z náboženskej skupiny alavitov odvtedy vládne krajine. Bašár nahradil otca po jeho smrti v roku 2000.
Vojna v Sýrii sa začala pred 13 rokmi po potlačení protivládnych protestov a prerástla do zložitého konfliktu, do ktorého sa zapojili aj zahraničné armády a džihádisti. O život prišlo vyše pol milióna ľudí, ďalšie milióny utiekli od susedných krajín, čo vyvolalo utečneckú krízu v Európe.
Zvrhnutie sochy Háfiza Asada v Hamá malo pre skupinu Hajat Tahrír aš-Šám veľký význam, keďže povstalci prisľúbili, že aj samotnú vládu jeho syna.
Erdogan víta postup povstalcov
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dúfa v plynulý postup sýrskych povstalcov proti Asadovým vojskám.
Erdogan vyjadril po piatkových modlitbách spokojnosť s doterajším pokrokom sýrskych povstalcov. Podľa neho je ich bezproblémový postup v záujme Turecka.
"Idlib, Hamá, Homs a, samozrejme, ako cieľ hlavné mesto Damask. Opozícia v Sýrii napreduje. Našim želaním je, aby postupovala bez toho, aby sa jej prihodila nejaká nehoda či katastrofa," vysvetlil.
Novinárom tiež oznámil, že ani za takmer pol roka nedostal od sýrskeho prezidenta pozitívnu odpoveď na jeho pozvanie na spoločné stretnutie.
"Zatelefonovali sme Asadovi a povedali mu: 'Poďme a spoločne určime budúcnosť Sýrie'. Bohužiaľ, nedostali sme na to pozitívnu odpoveď," skonštatoval Erdogan.
Izraelská armáda v noci na piatok zaútočila v pohraničnej oblasti medzi Sýriou a Libanonom, kadiaľ podľa nej militantné hnutie Hizballáh pašovalo zbrane.
Údery vykonala iba niečo viac ako týždeň po tom, čo s Hizballáhom uzavrela prímerie v Libanone. Izraelský útok na sýrskej strane hranice podľa sýrskej agentúry SANA vyradil z prevádzky hraničný priechod Arída.
Irán sa zrejme chystá poslať Sýrii rakety a drony a už podnikol všetky potrebné kroky na zvýšenie počtu svojich vojenských poradcov a nasadenie vlastných síl v Sýrii, aby podporil Asada.
Teherán podľa nemenovaného zdroja momentálne poskytuje Sýrii spravodajskú a satelitnú podporu. Podľa neho je pravdepodobné, že Irán bude musieť Sýrii poskytnúť aj ďalšiu vojenskú pomoc.
Rusko, ktoré je kľúčovým spojencom sýrskej vlády, prostredníctvom svojho veľvyslanectva odporučilo svojim občanom v Sýrii, aby vzhľadom na "zložitú vojensko-politickú situáciu" z krajiny odišli komerčnými letmi.

370-tisíc vysídlených
Po štyroch rokoch relatívneho pokoja povstalci spustili 27. novembra boje na severozápade Sýrie. Podľa SOHR zahynulo od ich začiatku viac ako 800 ľudí, poväčšine bojovníkov.
V dôsledku bojov bolo vysídlených najmenej 370-tisíc ľudí.
"Od eskalácie konfliktu bolo vysídlených najmenej 370-tisíc mužov, žien a detí, chlapcov a dievčat, z toho 100-tisíc opustilo svoje domovy viackrát. Väčšina vysídlených osôb sú ženy a deti," informoval v piatok hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric.