BAMAKO. Súd v africkom štáte Mali vo štvrtok dočasne prepustil na slobodu 11 odporcov vojenskej vlády, ktorí boli zadržaní a vzatí do väzby za údajne sprisahanie.
Podľa jedného z prepustených kritikov junty sa sprisahania údajne dopustili tým, že vyzývali na návrat Mali k civilnej vláde.
Medzi 11 prepustenými sú bývalí ministri a lídri politických strán a hnutí - všetci sú signatármi v marci zverejneného vyhlásenia, v ktorom vyzývali armádu, aby vrátila moc civilistom.
Zadržaní boli v júni za sprisahanie proti orgánom moci a za organizovanie nepovoleného zhromaždenia. Úrady takto kvalifikovali schôdzku, ktorá sa konala v Bamaku v dome jedného z prepustených politikov v čase, keď bola činnosť politických strán zakázaná.
Vojenské orgány zaviedli tento zákaz v apríli - šlo o súčasť ich stále tvrdšieho ťaženia voči disentu. Tieto perzekúcie sa stupňovali od prevzatia moci v Mali aktérmi prevratov v rokoch 2020 a 2021. Zákaz činnosti politických strán bol zrušený v júli.
Západoafrický štát Mali bojuje s politickou, bezpečnostnou a hospodárskou krízou a od roku 2012 ho sužujú aj džihádistické násilnosti.
V júni 2022 junta vyhlásila, že armáda odovzdá moc civilistom koncom marca 2024 - po prezidentských voľbách naplánovaných na február toho istého roku. Junta však svoj sľub nedodržala.
Armáda neskôr uviedla, že voľby sa uskutočnia, ich nový termín však nestanovila.