PRAHA. Oznámenú streľbu v Západočeskej univerzite v Plzni vyšetruje česká polícia ako šírenie poplašnej správy. Hľadá neznámeho človeka, ktorý vyvolal obavy u oznamovateľa, a ten následne zavolal na tiesňovú linku.
Polícia to vo štvrtok uviedla v tlačovej správe, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Priblížila detaily zásahu
"Už včera vo večerných hodinách sme začali úkony trestného konania pre podozrenie zo spáchania prečinu šírenia poplašnej správy a budeme sa snažiť o čo najrýchlejšie zistenie osoby, ktorá sa tohto protiprávneho konania mala dopustiť a viesť ju k náležitej trestne právnej zodpovednosti. To totiž vzbudilo nielen v oznamovateľovi dôvodnú obavu," vysvetlila polícia.
Priblížila tiež detaily zásahu. O 16.09 h dostala hlásenie o tom, že v jednej z fakúlt Západočeskej univerzity bola počuť streľba s následným výkrikom 'Alláhu akbar'.
Operačný dôstojník na miesto okamžite vyslal dostupné sily a prostriedky, prvá hliadka tam dorazila šesť minút po prijatí oznámenia. Jednotky boli podľa polície vybavené dlhými zbraňami a potrebným zdravotníckym vybavením.
Polícia po príchode uzavrela okolie a začala evakuovať všetky osoby v budovách, išlo približne o tisíc ľudí. Niektorí sa podľa nej evakuovali ešte pred ich príchodom.
"Po dôkladnom prehľadaní sa nám, našťastie, nepotvrdila informácia, že by došlo k streľbe a nenašli sme žiadnu zranenú osobu," zopakovala polícia. Zásah ukončila pred 20.30 h.
Zúčastnilo sa na ňom približne 130 policajtov.
"V týchto prípadoch nemôžeme nikdy podceniť závažnosť žiadneho takého prijatého oznámenia a musíme vyvinúť maximálne úsilie, aby sme ochránili životy a zdravie osôb, preto je naše nasadenie v tej najvyššej možnej miere," vysvetlila polícia a poďakovala sa všetkým zasahujúcim zložkám.
Podľa nej sa tiež osvedčilo, že policajti vďaka výcvikom, ktoré v daných priestoroch pravidelne absolvujú, veľmi dobre poznali dané prostredie.
Pozitívne tiež zhodnotila postup študentov aj zamestnancov pri evakuácii, ktorí sa správali podľa odporúčaného návodu 'Utekaj, schovaj sa a bojuj'.
Rektorka: Systémy nie sú dokonalé
Nikdy nedocielime to, aby sme zabránili všetkým incidentom, ktoré sa na univerzitách môžu stať. Hoci sa systémy na jednotlivých fakultách zlepšujú, nie sú dokonalé.
V reakcii na zásah na Západočeskej univerzite v Plzni to po rokovaní Českej konferencie rektorov (ČKR) povedala jej predsedníčka a rektorka Univerzity Karlovej (UK) v Prahe Milena Králíčková, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
UK sa podľa jej slov celý uplynulý rok od streľby, ku ktorej došlo pred Vianocami na jej Filozofickej fakulte, snažila maximalizovať bezpečnostné opatrenia – niekde išlo o turnikety, inde o cvičenia a školenia.
"Ale úprimne si musíme povedať, že nikdy nedocielime to, aby sme mali silu zabrániť všetkým incidentom. Je to aj o správaní každého študujúceho a akademika. Je dobre, keď máme zvýšenú citlivosť a viac si všímame dianie okolo nás," podotkla Králíčková.
Hoci sa systém na mnohých fakultách podľa nej zlepšuje, nie je dokonalý a univerzity nikdy nebudú na 100 percent ochránené.
"Je to o fungovaní nielen fyzických opatrení, školení, zácvikov a informačných systémov, ale aj o tom byť si rizík vedomý a vedieť sa v nich zachovať," dodala.
ZČU vo štvrtok uviedla, že stredajší zásah je pre ňu jasným signálom, že nutne potrebuje vlastný systém hromadného varovania. V priebehu zásahu bola odkázaná na komunikáciu hasičov či polície, svojich študentov a zamestnancov informovala hlavne e-mailmi. Niektorí sa však sťažovali, že to bolo príliš neskoro. Univerzita si podľa svojho vyjadrenia uvedomuje, že musí byť rýchlejšia.
"Na zavedení systému hromadného varovania pracuje ZČU už pol roka. Ešte do konca tohto roka ZČU systém kúpi a od začiatku roku 2025 začne s jeho uvádzaním do praxe," uviedla univerzita na webe. Systém dokáže rozosielať SMS a hlasové volania pre zrakovo znevýhodnených.