SOUL. Juhokórejský prezident Jun Sok-jol prijal demisiu ministra obrany Kim Jong-hjuna.
Do čela rezortu zároveň vymenoval doterajšieho veľvyslanca v Saudskej Arábii a štvorviezdičkového generála vo výslužbe Čchoi Bjung-hjuka. Kim sa tak stal prvým ministrom, ktorý odstúpil po tom, čo prezident v utorok nečakane vyhlásil stanné právo.
Kim sa v stredu občanom ospravedlnil za chaos vyvolaný vyhlásením stanného práva a ponúkol svoju rezignáciu.
Bol práve Kim, ktorý po vyhlásení stanného práva nariadil armáde, aby vnikla do budovy parlamentu a zabránila poslancom vstúpiť do nej. Počas štvrtkového rokovania parlamentu to uviedol námestník ministra Kim Seon-ho.

Námestník ministra: Hlboko sa ospravedlňujem
Prezident nečakane oznámil vyhlásenie stanného práva v utorok vo vopred neohlásenom príhovore. Hlava štátu v ňom obvinila opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei. Stalo sa tak v čase, keď sa jeho strana a opozícia nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte.
Budovu parlamentu sa následne pokúsilo obsadiť viac než 280 vojakov podporovaných 24 vrtuľníkmi. Napriek chaosu a potýčkam pred budovou zákonodarného zboru sa však poslancom podarilo zhromaždiť sa a o necelé tri hodiny po vyhlásení stanného práva parlament schválil väčšinou hlasov návrh na jeho zrušenie.
"Ešte raz sa ľuďom hlboko ospravedlňujem," vyhlásil v parlamente námestník ministra obrany Kim Seon-ho. "Osobne sa cítim zdrvene, veľmi smutne a zarmútene," uviedol.
Rezignoval aj veliteľ
Námestník ministra poslancom ozrejmil, že osobne bol proti nasadeniu vojsk na vynútenie pravidiel stanného práva a nedokázal vopred odhadnúť, čo sa stane a zabrániť tomu. "Plne si uvedomujem svoju zodpovednosť za túto situáciu a ponesiem za ňu všetku zodpovednosť," povedal námestník.
O vyhlásení stanného práva sa údajne dozvedel až z médií. Poslancom taktiež ozrejmil, že nevie, kto je autorom textu vyhlásenia stanného práva. Podľa jeho informácii sa však na texte nepodieľalo ministerstvo obrany.
Pred poslancov sa postavil aj veliteľ pozemných síl Pak An-su, ktorý bol určený za veliteľa stanného práva, počas ktorého vydal dekrét o zákaze všetkej politickej aktivity. Poslancom povedal, že pred vyhlásením stanného práva navrhoval, aby bola legalita takéhoto kroku podrobená právnej analýze.
Bývalý minister obrany mu však údajne povedal, že k takémuto kroku už pristúpili.
Napokon podal demisiu aj Park An-su. "Sme síce vojenskí experti, ale nie sme experti na stanné právo," povedal generál v parlamente a vyhlásil, že na príprave prezidentovho rozhodnutia sa nepodieľal.
Prezidentova strana nebude hlasovať za jeho odvolanie
Predseda vládnej strany Sila ľudu (PPP) Han Tong-hun vyzval prezidenta Juna, aby sa vzdal členstva v strane. Vyhlásil však, že poslanci PPP v parlamente nepodporia návrh opozície na odvolanie prezidenta.
Predseda PPP tým reagoval na návrh na odvolanie hlavy štátu, ktorý v stredu podpísalo 191 opozičných poslancov. Rokovanie sa očakáva v priebehu štvrtka a o návrhu by sa malo hlasovať v sobotu.
Opozícia má v 300-člennom parlamente väčšinu. Odvolanie prezidenta však musí podporiť až dvojtretinová väčšina poslancov a následne najmenej šesť sudcov ústavného súdu. Na prijatie návrhu sú preto potrebné aj hlasy poslancov PPP.
"Ako predseda strany sa budem usilovať o to, aby tento návrh na odvolanie neprešiel," vyhlásil Han počas stretnutia so straníkmi. "Všetkých 108 zákonodarcov strany PPP bude hlasovať jednotne a odmietne odvolanie prezidenta," vyhlásil.
Zdôraznil však, že toto rozhodnutie nemá slúžiť ako obhajoba Junovho "protiústavného stanného práva" a prezidenta vyzval, aby stranu opustil.
Podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného vo štvrtok, takmer 75 percent občanov po utorkových udalostiach podporuje odvolanie prezidenta. Až 70 percent Juhokórejčanov si taktiež myslí, že vyhlásenie stanného práva zo strany prezidentom bolo aktom vlastizrady.
Polícia vyšetruje podozrenia z vlastizrady
Polícia už spustila vyšetrovanie prezidenta, ministra vnútra I Sang-mina aj rezignovaného šéfa rezortu obrany v súvislosti s ich úlohou pri pokuse o zavedenie stanného práva.
Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry je Jun vyšetrovaný pre obvinenia, že sa vyhlásením stanného práva dopustil vlastizrady.
Vyšetrovanie pridelili bezpečnostnému vyšetrovaciemu tímu pod Národným úradom pre vyšetrovanie Národnej policajnej agentúry po podaní dvoch sťažností.
Prokuratúra tiež vo štvrtok uložila zákaz cestovania exministrovi obrany.