SOUL, BRATISLAVA. Z vrtuľníkov sa na budovu parlamentu zlanili ťažkoodenci, ďalší preliezli ploty a obsadili areál juhokórejského parlamentu.
Rozbíjali okná a vstupovali do budovy, predseda snemovne Kim Min-ki medzitým informoval reportérov, že stanné právo, ktoré vyhlásil prezident Jun Sok-jol, je nezákonné a protiústavné.
Do budovy parlamentu vstúpilo na rozkaz prezidenta asi 280 vojakov, napísala stanica France 24.
Zamestnanci boli pripravení parlament brániť, zatarasovali vchody nábytkom či hasiacimi prístrojmi, opisuje stanica udalosti, ktoré sa v Soule odohrali v utorok večer stredoeurópskeho času.
"Ak to bol pokus o prevrat, bol veľmi zle naplánovaný," komentoval udalosti pre denník SME James Hoare, bývalý britský diplomat, ktorý dnes pôsobí ako historik v Škole orientálnych a afrických štúdii na Londýnskej univerzite.
Prezidentovo stanné právo bolo vyvrcholením jeho sporov s politickou opozíciou, ktorá má väčšinu v tamojšom parlamente, a prezident tento súboj prehral. Spanikáril, tvrdí Hoare.
V stredu popoludní sa už juhokórejský minister obrany Kim Jong-hjun ospravedlnil za chaos a ponúkol svoju rezignáciu. Prezident zas stojí pred hrozbou impeachmentu - ústavného odvolania z funkcie.
V článku sa dočítate:
- čo sa stalo v Južnej Kórei,
- či šlo o pokus o prevrat,
- čo prezidenta Jun Sok-jola viedlo k bizarnému skutku,
- aký to môže mať vplyv na ochotu Soulu podporovať Ukrajinu,
- čo môže nasledovať.
Prezident bol zúfalý
Povel prezidenta ozbrojeným silám, aby obsadili parlament, by mohol byť pokusom o štátny prevrat.
"Nezarámcovala by som to ako pokus o prevrat, skôr to bol zúfalý čin prezidenta, ktorý už dlhší čas prehrával. Osobitne od apríla, keď progresívna opozícia vo voľbách získala kontrolu nad parlamentom," zhodnotila pre SME Sarah Son zo Sheffieldskej univerzity.
Obaja experti nezávisle od seba povedali, že prezident mal okrem politických sporov s opozíciou problém aj s podozreniami, ktoré sa týkali jeho manželky.