SME

Krajiny EÚ chcú eliminovať pasívne fajčenie a predchádzať kardiovaskulárnym chorobám

Má sa rozšíriť ochrana pred sekundárnym dymom.

Elektronické cigaretyElektronické cigarety (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL. Rada EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v utorok v Bruseli prijala odporúčanie, ktoré má znížiť dôsledky pasívneho fajčenia.

Ide o súčasť zámerov Európskeho plánu boja proti rakovine, informuje o tom spravodajca TASR.

Odporúčanie o prostredí bez dymu a aerosólov bolo v utorok prijaté na úrovni ministrov. Povzbudzuje krajiny EÚ, aby rozšírili rozsah súčasnej ochrany proti pasívnemu fajčeniu aj o vonkajšie priestory ako sú detské ihriská či terasy reštaurácií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové výrobky aj hrozby

Nové opatrenia sa budú týkať aj nových tabakových výrobkov, tiež elektronických cigariet a zahrievaných tabakových výrobkov (HTP).

"Boj proti neprenosným chorobám, akými sú rakovina a kardiovaskulárne ochorenia, je prioritou maďarského predsedníctva v Rade EÚ. Dnešné odporúčanie pomôže predchádzať takýmto ochoreniam znížením pravdepodobnosti vystavenia pasívnemu fajčeniu a aerosólom, najmä u detí a mladých ľudí," uviedol maďarský štátny tajomník pre zdravotníctvo Péter Takács, ktorý predsedal stretnutiu.

Od prijatia posledného odporúčania Rady EÚ o oblastiach bez dymu v roku 2009 sa na trh dostalo množstvo nových tabakových a s nimi súvisiacich výrobkov, vrátane elektronických cigariet, HTP a zahrievaných bylinných výrobkov. Ich emisie môžu vdychovať okrem užívateľov aj iní ľudia v blízkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčanie prijaté Radou ministrov rozširuje ustanovenia odporúčania z roku 2009 aj na výrobky uvoľňujúce aerosóly.

S cieľom poskytnúť účinnú ochranu proti nim budú členské krajiny EÚ vyzvané, aby obmedzovali používanie týchto produktov v určitých verejných priestoroch, verejnej doprave, aj na pracovisku.

Nové odporúčanie uznáva prevahu a potenciálne škodlivé účinky (najmä na deti a mladých ľudí) sekundárneho vystavenia sa dymu a aerosólom vo vonkajších priestoroch (terasy reštaurácií, ihriská, pláže a verejná doprava).

Rada EÚ preto odporúča krajinám rozšíriť ochranu pred sekundárnym dymom a aerosólmi na širší okruh miest.

Členské štáty tiež očakávajú, že Európska komisia do piatich rokov podá správu o pokroku pri zavedení tohto odporúčania.

Európska komisia zverejnila návrh na revíziu odporúčania z roku 2009 o prostredí bez dymu v septembri tohto rok. Tento návrh je súčasťou európskeho plánu boja proti rakovine s cieľom do roku 2040 vytvoriť "generáciu bez tabaku", v ktorej tabakové výrobky používa menej ako päť percent populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Skríning a lepší prístup k liečbe

Ministri zdravotníctva sa v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti zhodli na výraznejšom úsilí pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Kardiovaskulárne choroby sú hlavnou príčinou úmrtí v Únii a ministri cez schválené závery predkladajú sériu opatrení zameraných na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia v EÚ. Opatrenia sa osobitne zameriavajú na prevenciu, včasnú detekciu, liečbu a rehabilitáciu po liečbe.

Maďarský štátny tajomník pre zdravotníctvo Péter Takács v mene krajiny predsedajúcej Rade EÚ upozornil, že kardiovaskulárne ochorenia majú zničujúci vplyv na jednotlivcov a ich rodiny. Vo väčšine prípadov im možno predchádzať zdravším životným štýlom a riešením základných rizikových faktorov.

SkryťVypnúť reklamu

"Skríning a lepší prístup k liečbe sú základnými prvkami na zníženie vplyvu týchto chorôb. Prijaté závery odrážajú náš záväzok zlepšiť kardiovaskulárne zdravie v celej EÚ," vysvetlil Takács.

Rada ministrov vo svojich záveroch presadzuje, aby sa osobitná pozornosť venovala preventívnym opatreniam (zlepšenie zdravotnej gramotnosti, zvyšovanie informovanosti o kardiovaskulárnom zdraví a odrádzanie od nezdravého životného štýlu ako je fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nezdravé stravovanie).

EÚ vyzýva členské štáty, aby zabezpečili rovnaký prístup ku kardiovaskulárnej zdravotnej starostlivosti, začlenili skríning do pravidelných zdravotných kontrol a posilnili odbornú prípravu zdravotníckych pracovníkov.

Ministri sa obrátili aj na Európsku komisiu, aby prijala komplexné legislatívne opatrenia na pomoc pri znižovaní nadmerného výskytu kardiovaskulárnych chorôb v EÚ a kládla dôraz nielen na podporu zdravia a prevenciu, ale aj na skríning, včasnú detekciu, liečbu, rehabilitáciu a pokrok vo výskume a inováciách.

SkryťVypnúť reklamu

Kardiovaskulárne ochorenia ako srdcové zlyhanie, mŕtvica, srdcová arytmia, vysoký krvný tlak a kardiomyopatia postihujú srdce a obehový systém. Spôsobujú približne tretinu všetkých úmrtí v EÚ, zvyšujú chorobnosť a invaliditu a majú tým hospodársky vplyv na systémy zdravotnej starostlivosti, ako aj na produktivitu.

Takács pripomenul, že jednou z priorít maďarského predsedníctva je znižovanie záťaže systémov zdravotníctva neprenosnými chorobami, najmä kardiovaskulárnymi. Dodal, že utorňajšie závery vychádzajú z diskusií, ktoré sa uskutočnili počas neformálneho júlového stretnutia ministrov zdravotníctva EÚ v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 368
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 529
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 700
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 609
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 565
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu