PRAHA. Veľvyslankyňa Gruzínska v ČR Tea Maisuradzeová rezignovala na svoju funkciu a na sociálnej sieti X uviedla, že verí v budúcnosť svojej krajiny v EÚ. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský to označil za akt skutočnej osobnej odvahy.
Gruzínska cesta do Únie
"Bolo mi veľkou cťou takmer dve desaťročia slúžiť národným záujmom svojej krajiny, podporovať jej európsku a euroatlantickú integráciu a zároveň brániť jej zvrchovanosť a územnú celistvosť," napísala v pondelok v noci Maisuradzeová.
V utorok jej rezignáciu prijal Lipavský. "Tento krok vnímam ako akt skutočnej osobnej odvahy. Verím, že sa Gruzínsko vráti na cestu do Európy a podporujem gruzínskych občanov v snahe o európsku budúcnosť ich krajiny," napísal šéf českej diplomacie.
Podobne sa zachovalo aj niekoľko ďalších gruzínskych diplomatov. Reagujú tak na súčasnú situáciu v krajine, ktorá sa vyostrila minulý týždeň po tom, ako gruzínsky premiér Irakli Kobachidze oznámil, že jeho vláda pozastavuje do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou a z Bruselu nebude prijímať ani žiadne tzv. predvstupové dotácie.
Masové protesty
V reakcii na oznámenie vypukli ešte v ten večer v krajine masové protesty, ktoré sa odvtedy opakujú každý deň a rozšírili sa do viacerých miest v krajine.
Gruzínske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že v noci na utorok počas protivládnych protestov utrpelo zranenia 26 ľudí, prevažne demonštrantov. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.
Ministerstvo bližšie špecifikovalo, že medzi zranenými, ktorí boli prevezení do miestnych nemocníc bolo 23 demonštrantov a traja policajti.
"Žiadne zo zranení nie je život ohrozujúce," dodalo ministerstvo. Napriek tomu zostávajú niektorí zranení naďalej "pod lekárskym dohľadom".
V pondelok sa v hlavnom meste Tbilisi konal masový protest už piaty deň v rade po tom, ako premiér Irakli Kobachidze minulý týždeň vo štvrtok oznámil rozhodnutie prerušiť prístupové rokovania s EÚ do roku 2028.
Kobachidze ale v pondelok vyhlásil, že Gruzínsko sa bude aj naďalej usilovať o vstup do EÚ napriek rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rokovania. Odmietol však o tejto veci diskutovať s opozíciou, ktorá organizuje protesty proti vláde.
Policajti v noci na utorok použili proti demonštrantom aj slzotvorný plyn, na ktorý protestujúci odpovedali hádzaním zábavnej pyrotechniky, uvádza agentúra AFP.