DAMASK. Z Iraku do Sýrie dorazili v noci na pondelok milície podporované Iránom a smerujú na sever krajiny, aby pomohli armáde sýrskeho prezidenta Bašára Asada v boji s povstalcami.
S odvolaním sa na dva sýrske vojenské zdroje o tom informovala agentúra Reuters.
Hovorca iránskej diplomacie Esmáíl Bagháj medzitým uviedol, že v Sýrii na žiadosť Damasku zostanú iránski vojenskí poradcovia. Kurdské jednotky v provincii Aleppo podľa agentúry AFP oznámili, že pracujú na evakuácii kurdských civilistov.
Čerstvé posily
Desiatky príslušníkov Iránom podporovanej irackej milície Hašd Šaabí podľa jedného zo zdrojov Reuters prišli do Sýrie cez vojenský koridor neďaleko prechodu Búkamál.
"Ide o čerstvé posily, ktoré boli vyslané na pomoc našim spolubojovníkom na frontových líniách na severe," uviedol sýrsky dôstojník.
Dodal, že medzi týmito bojovníkmi sú tiež príslušníci milícií Katáib Hizballáh a Fátimovské brigády (Liwá al-Fátimíjún).

Irán počas vojny v Sýrii, ktorá sa začala v roku 2011, vyslal na pomoc Damasku tisíce bojovníkov šiitských milícií, čo spoločne s ruskou vzdušnou podporou pomohlo Asadovi potlačiť povstanie a dobyť späť väčšinu sýrskeho územia.
Povstalci v regióne zaútočili v piatok na mesto Aleppo, a donútili tak sýrsku armádu k stiahnutiu. O život prišli desiatky vojakov sýrskej armády.
Ofenzívu vedie islamistické zoskupenie Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktoré bývalo odnožou sýrskej organizácie teroristického hnutia Al-Káida. Jeho útok svetové médiá označujú za najvážnejší problém pre sýrsky režim za posledné roky.
Kurdské sily evakuujú civilistov
Kurdské sily v pondelok oznámili, že v oblasti Aleppa pracujú na evakuácii kurdských civilistov.
"Aktívne koordinujeme činnosť so všetkými zainteresovanými stranami v Sýrii, aby sme zabezpečili bezpečnosť našich ľudí a uľahčili ich bezpečný presun z oblasti Tal Rifaat (...) do našich bezpečných oblastí na severe krajiny," uviedol veliteľ Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF) Mazlom Abdí.
Proturecké povstalecké skupiny v nedeľu oznámili, že z rúk kurdských síl dobyli strategické mesto Tal Rifaat na severe Sýrie v blízkosti tureckých hraníc.
Táto ofenzíva prišla v čase, keď koalícia povstalcov vedená radikálnymi islamistami získala kontrolu nad väčšinou Aleppa.
Tal Rifaat sa nachádza v enkláve kontrolovanej kurdskými silami, obklopenej oblasťami, ktoré sú pod kontrolou protureckých skupín a sýrskou armádou. Abdí však uviedol, že sýrska armáda a jej spojenci z oblasti sa stiahli, čo uľahčilo dobytie mesta.
Dodal, že jeho sily sa neúspešne pokúsili "vytvoriť humanitárny koridor" medzi oblasťou a oblasťami kontrolovanými SDF, aby umožnili evakuáciu civilistov a zabránili "masakrom". Podľa exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva je tu v súčasnosti obkľúčených približne 200-tisíc sýrskych Kurdov.
Výzva na upokojenie
V nedeľu zahynulo na severozápade Sýrie počas náletov ruských a sýrskych vládnych jednotiek najmenej 25 ľudí. Informovala záchranná služba prevádzkovaná sýrskou opozíciou zvaná Biele prilby.
USA, Spojené kráľovstvo, Nemecko a Francúzsko žiadajú v spoločnom vyhlásení okamžité upokojenie situácie v Sýrii.
"Vývoj situácie podrobne sledujeme a vyzývame všetky strany na upokojenie situácie a ochranu civilného obyvateľstva a infraštruktúry, aby nedošlo k ďalšiemu vysídľovaniu obyvateľstva a prerušovaniu dodávok humanitárnej pomoci," uvádza spoločné vyhlásenie štvorice krajín zverejnené v noci na pondelok.
Podľa vyhlásenia "súčasná eskalácia iba ešte viac zdôrazňuje naliehavú potrebu politického riešenia konfliktu na čele so Sýriou" v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN číslo 2254.
Táto rezolúcia bola prijatá v roku 2015 a žiada mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými silami.
Nemali dostatok vojakov
Sýrska armáda sa z Aleppa podľa dvoch vojenských zdrojov Reuters rýchlo stiahla, pretože nemala na mieste dostatok vojakov. V širšej oblasti však pôsobia s Iránom spriaznené milície na čele s libanonským Hizballáhom, napísala agentúra Reuters.
Izrael v posledných mesiacoch tiež zintenzívnil nálety na iránske základne v Sýrii, zatiaľ čo rozšíril ofenzívu proti Hizballáhu v Libanone s cieľom túto skupinu oslabiť.
Občianska vojna v Sýrii vypukla v roku 2011, keď pokusy vlády násilím potlačiť pokojné protesty vyvolali ozbrojený konflikt, do ktorého sa zapájajú i zahraničné mocnosti a džihádistické skupiny.
S podporu Ruska a Iránu sa sýrskej vláde podarilo dobyť späť väčšinu územia, ktoré na začiatku konfliktu ovládli povstalci . Vojna si však vyžiadala stovky tisíc obetí a milióny ľudí prinútila opustiť svoje domovy.
Irak posilňuje hranicu
Útoky povstalcov znepokojili Irak, ktorý stále čelí následkom dlhoročného konfliktu vrátane vzostupu džihádistov zo skupiny Islamský štát (IS). Na posilnenie svojej hranice so Sýriou tam vyslal obrnené vozidlá.
"Akýkoľvek prienik cez sýrsko-irackú hranicu je absolútne nemožný vzhľadom na opevnenia a bojové jednotky, ktoré sa tam nachádzajú," povedal hovorca irackého ministerstva vnútra.
Iracké ministerstvo obrany uviedlo, že "obrnené jednotky irackej armády" boli vyslané na posilnenie hraníc od západného pohraničného mesta al-Káim až po hranicu s Jordánskom ďalej na juh. Dodalo, že obdobné sily boli rozmiestnené pozdĺž hranice na severe v provincii Ninive.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) predtým informovalo o vyslaní 200 bojovníkov z proiránskej irackej ozbrojenej skupiny do Sýrie na podporu vládnych síl. Predstavitelia irackých ozbrojených frakcií popreli tieto tvrdenia.
Džihádistická skupina IS v roku 2014 obsadila rozsiahle územie Iraku a Sýrie a vyhlásil kalifát. Skupinu v Iraku v roku 2017 porazili miestne sily podporované medzinárodnou vojenskou koalíciou pod vedením Spojených štátov.