SME

Asad taký rýchly postup nečakal. Sýrski povstalci tvrdia, že už ovládajú celú provinciu Idlib

Aleppo opúšťajú tisícky áut.

Sýrski povstalci podpaľujú v Aleppe vlajky Asadovej vlády.Sýrski povstalci podpaľujú v Aleppe vlajky Asadovej vlády. (Zdroj: TASR/AP)

ALEPPO. Povstalci bojujúci proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi už kontrolujú väčšinu druhého najväčšieho mesta Aleppo. Potvrdila to už aj sýrska armáda s tým, že sa z mesta dočasne sťahuje, aby sa pripravila na protiofenzívu.

Džihádistická sunnitská povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a spojenecké frakcie podporované Tureckom podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) prevzali kontrolu aj nad vládnymi budovami a väznicami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sýrska armáda uviedla, že v bojoch s povstalcami zahynuli už desiatky jej vojakov. "Veľké množstvo teroristov a viaceré bojové fronty prinútili naše ozbrojené sily presunúť sa, aby sa tak posilnili obranné línie, ochránili životy civilistov a vojakov a aby sa pripravil protiútok," upresnila armáda.

SkryťVypnúť reklamu

Povstalci podľa nej v uplynulých dňoch útočili na viac ako 100 kilometrov dlhej frontovej línii.

Aleppo opúšťajú tisícky áut

Sýrski povstalci tvrdia, že sa im podarilo dobyť aj mesto Maarat an-Numán a dostať tak pod kontrolu celú provinciu Idlib. Uvádzajú to zdroje, ktoré má medzi povstalcami agentúra Reuters.

Provincia sa nachádza na severozápade krajiny a susedí s Tureckom.

Maarat an-Numán leží na ceste spájajúcej Hamá s Aleppom. Po hlavnej trase, ktorá je stále pod kontrolou sýrskej vlády, opúšťajú Aleppo tisícky civilných áut.

Vozidlá väčšinou smerovali do prístavného mesta Latakíja a do Salamíje v centrálnej časti Sýrie. Hlavná diaľnica z Damasku do Aleppa je uzavretá.

Pozorovatelia v sobotu podvečer informovali, že povstalci obsadili civilné letisko v Aleppe, ako aj kľúčové mestá v susedných provinciách Idlib a Hamá.

SkryťVypnúť reklamu

Rebeli zároveň zaviedli v Aleppe zákaz vychádzania od 17:00 miestneho času do 05:00 nasledujúceho dňa (15:00 až 03:00 SEČ). Obyvatelia agentúre DPA povedali, že je v meste počuť hluk z bojov a tiež letecké údery.

Boje o druhé najväčšie sýrske mesto sa začali už v stredu. Celkovo zatiaľ zahynulo viac ako 327 ľudí vrátane civilistov.

Režim nečakal taký rýchly postup

Všetko nasvedčuje tomu, že rebeli vstúpili do Aleppa bez väčších komplikácií. Pred dvanástimi rokmi sa však o každú ulicu starobylého mesta zvádzali kruté pouličné boje.

Jednotky Asadovho režimu napokon ovládli Aleppo v roku 2016, pričom sa vo veľkom spoliehali na ruské letectvo a iránsku vojenskú podporu.

Získanie Aleppa pod kontrolu vlády bolo kľúčovým momentom porážky pre opozičné sily v krajine a zlomovým momentom v krvavej občianskej vojne, ktorá sa začala po ľudovom povstaní proti Asadovi v roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu

„Nikto nečakal, že Aleppo znova dobyjú rebeli, o čom svedčí aj fakt, že v meste neboli žiadne skutočné obranné línie. Keď sa tam dostali, zdá sa, že všetko bolo otvorené,“ povedal Jerome Drevon, analytik z International Crisis Group.

Drevon poukázal na roky trvajúce snahy povstalcov sformalizovať a zdokonaliť svoje bojové schopnosti, čo im umožnilo oveľa menej organizovaných vládnych vojako doslova prevalcovať. „Myslím si, že režim nečakal taký rýchly postup, operácia sa začala len pred pár dňami,“ povedal.

Ľudia v Idlibe trpia

Aleppo pod opätovnou kontrolou povstalcov vyvolalo aj otázky o ich schopnosti udržať územie a to, ako by taká samospráva mohla vyzerať.

Na čele hlavnej militantnej skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) stojí Muhammad al-Džúlání, ktorého v roku 2013 americké ministerstvo zahraničia označilo za teroristu a stále je na neho vypísaná odmena desať miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Džulání v minulosti viedol Front an Nusra, čo bola sýrska odnož al-Káidy. Neskôr sa táto skupina viackrát zmenila a premenovala, až sa napokon stabilizovala v dnešnej podobe. Teroristická podstata však zostala nezmenená.

Súvisiaci článok Džihádisti versus diktátor. Sýrsky režim prekvapila ofenzíva, rebeli obkľučujú Aleppo Čítajte 

„Máme pocit, že zmena mena bola hlavne taktickým ťahom s pokusom zakryť väzby na al-Káidu,” povedal v roku 2018 v reakcii na zmenu názvu vtedajší šéf amerického protiteroristického centra Nicholas Rasmussen.

Hoci sa títo militanti pokúšali v Idlibe za posledné roky demonštrovať svoju schopnosť vládnuť, boli zároveň obvinení z perzekúcií odporcov a využívania medzinárodnej pomoci, ktorá bola určená civilistom.

Keď povstalci zaútočili na Aleppo, humanitárni pracovníci varovali, že mnohí ľudia v Idlibe trpia. „Tisíce rodín teraz čelia mrazivej zime bez strechy nad hlavou,“ povedala Sudipta Kumar z organizácie Actionaid.

SkryťVypnúť reklamu

Na túto bitku čakali dlho

Analytik Sam Heller z Century Foundation uviedol, že schopnosť povstalcov udržať si územné zisky závisí aj od toho, či budú Asad a jeho spojenci schopní uskutočniť protiútok.

"Určite môže byť pre HTS a ich spojencov ťažké udržať sa v niektorých oblastiach, najmä na vidieku, ak sa dostanú pod skutočne ničivé letecké útoky alebo delostreleckú paľbu," povedal.

Dodal, že nadvláda povstalcov v samotnom Aleppe by mohla byť pre Asada a jeho spojencov z dlhodobého hľadiska veľkým problémom.

„Nie je jasné, aké jednotky je teraz Asad schopný zmobilizovať z iných častí Sýrie, a taktiež je otázne, aké kapacity majú v oblasti Rusi, vzhľadom na vojnu na Ukrajine, ktorá odklonila časť ich síl na tento front.“

Zatiaľ čo odporcovia Asadovej vlády v iných častiach Sýrie a exile sa teraz budú pozerať na Aleppo s očakávaním, že by toto povstanie mohlo podnietiť aj ďalšie, Drevon pochyboval, že by Džulání a jeho spojenci boli ochotní odovzdať moc konvenčnej vládnej autorite.

SkryťVypnúť reklamu

Militanti sa podľa neho teraz skôr zamerali na rozširovanie bojiska, povedal a dodal: "Na túto bitku čakali dlho."

Ruský nálet po rokoch

"Sýria naďalej bráni svoju stabilitu a svoju územnú celistvosť pred všetkými teroristami a ich podporovateľmi a je schopná ich s pomocou svojich spojencov a priateľov poraziť a zneškodniť, nech už bude intenzita ich útokov akákoľvek," povedal prezident Bašár Asad v sobotnom vyhlásení.

Rusko v noci na sobotu, prvýkrát od roku 2016, podniklo v rámci pomoci Asadovej vláde letecké útoky na časti Aleppa pod kontrolou islamistov, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Ruská armáda nálety potvrdila s tým, že jej letectvo bombardovalo protivládne jednotky v Sýrii s cieľom odraziť "extrémistov", ktorí spustili rozsiahlo ofenzívu na mesto.

SkryťVypnúť reklamu

SOHR podľa agentúry DPA hlásilo najmenej 16 obetí náletu v centre Aleppa, prvého od vstupu povstalcov do mesta. Vzdušný útok pravdepodobne uskutočnili ruské lietadlá, dodalo centrum.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že Moskva považuje útok povstalcov za zásah do suverenity Sýrie. "Podporujeme sýrske orgány, aby čo najskôr obnovili ústavný poriadok," povedal.

Moskva je najdôležitejším Asadovým vojenským spojencom a po jej zásahu do sýrskej občianskej vojny v roku 2015 sa obrátil vývoj bojov v jeho prospech.

Sýrska civilná obrana, záchranná služba pôsobiaca v opozíciou ovládaných častiach Sýrie, uviedla, že sýrske a ruské bojové lietadlá vykonali nálety na obytné štvrte, čerpaciu stanicu a školu v Idlibe.

Pri náletoch zahynuli štyria civilisti, ďalších šesť ľudí bolo zranených. Informácie sa v podmienkach otvorených bojov nedajú overiť z nezávislých zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu podvečer telefonicky rokoval so šéfmi tureckej aj iránskej diplomacie, ktorých vyzval na spoločný postup a koordináciu za účelom stabilizácie situácie.

"Obe strany vyjadrili veľmi vážne obavy ohľadom nebezpečného nárastu napätia v Sýrii," uviedlo ruské ministerstvo zahraničia.

Ministri sa zhodli, že vývoj v Sýrii je znepokojivý. Turecko a Rusko však podporujú odlišné strany.

Niektoré proturecké sily sa angažujú v súčasnej ofenzíve na severe Sýrie a podľa zdrojov agentúry Reuters Ankara dokonca ofenzívu v provinciách Idlib a Aleppo schválila.

K situácii sa vyjadril aj iracký premiér Muhammad Šijá Súdání. Ten podľa svojej kancelárie sýrskemu prezidentovi povedal, že "bezpečnosť a stabilita Sýrie sú úzko späté s bezpečnosťou Iraku a zohrávajú kľúčovú úlohu v bezpečnosti regiónu a v úsilí o nastolenie stability na Blízkom východe".

SkryťVypnúť reklamu

Dobytie strategického mesta

Agentúra Reuters v sobotu citovala aj dva nemenované armádne zdroje, podľa ktorých bola Rusko Sýrii prisľúbilo ďalšiu vojenskú pomoc.

Asadov režim očakáva, že táto pomoc dorazí na ruskú základňu Humajmím blízko pobrežného sýrskeho mesta Lázijíka v priebehu nasledujúcich 72 hodín.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) ešte v piatok uviedlo, že džihádistom sa podarilo od sýrskych vládnych jednotiek dobyť strategické mesto Sarákib.

Sarákib má strategickú polohu v sýrskej provincii Idlíb a jeho dobytie má veľký význam pre sýrskych vzbúrencov a ich spojencov preto, že "zabráni (Asadovmu) režimu v postupe na Aleppo", dodáva SOHR.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 386
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 074
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 849
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 108
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 615
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Guterres na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN k situácii na Blízkom východe.

Dočasné prímerie bolo vyhlásené kvôli zemetraseniu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Prejsť by mali aj cez Slovensko.


TASR
Palestínske dievčatko zranené po izraelských leteckých útokoch prinášajú na ošetrenie do nemocnice v meste Gaza.

Budova školy slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny.


TASR 1
Eurokomisár pre klímu Wopke Hoekstra

Eurokomisár pre klímu avizuje „pragmatický“ prístup k zeleným ambíciám.


SITA 2

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu