BERLÍN, BRATISLAVA. Nemecko od roku 2007 rapídne znížilo počet krytov civilnej obrany. Argumentovalo tým, že nie sú účinné v boji proti novým výzvam v podobe terorizmu či klimatických zmien.
Bezpečnostná hrozba, ktorú v súčasnosti predstavuje Rusko, však krajinu donútila situáciu prehodnotiť.
Ministerstvo vnútra v pondelok 25. novembra oznámilo, že chce zvýšiť počet vojnových bunkrov. Prerobiť na ne pritom nemusí len štátne, ale aj súkromné objekty.
Nemecko však na možný ozbrojený konflikt nepripravuje len civilné obyvateľstvo, ale aj podniky. Predstavitelia tamojšej armády začali chodiť po krajine a nemeckým podnikateľom radiť, čo robiť v čase prípadnej vojny.
V článku sa dočítate aj:
- z akých objektov chcú spraviť bunkre,
- koľko krytov Nemecko má a či sú funkčné,
- čo je to „Operačný plán Nemecko”,
- ako armáda pre prípad vojny spolupracuje s firmami.
Nedostatok bunkrov
Nemecko malo v minulosti zhruba dvetisíc bunkrov, ktoré pochádzali najmä z čias druhej svetovej vojny a obdobia studenej vojny.
V súčasnosti má krajina 579 bunkrov, do ktorých sa zmestí asi 480-tisíc ľudí. Krajina má zhruba 84 miliónov obyvateľov. Ďalším problémom je, že podľa štátnych orgánov kryty nie sú funkčné.

Nemecké samosprávy žiadajú o obnovenie krytov už mesiace. Ich vedenie vypočítalo, že na takúto ochranu potrebuje ročne najmenej miliardu eur v priebehu nasledujúcich desiatich rokov.
Roky mieru po studenej vojne nás urobili tak trochu bezstarostnými, povedal v marci pre nemecké noviny Funke André Berghegger , predseda Združenia nemeckých rád. Vojna na Ukrajine však podľa neho ukázala, že miera ohrozenia zo strany Ruska sa zvýšila.
„Naliehavo potrebujeme znovu uviesť do prevádzky nepoužívané bunkre a musíme vybudovať nové, moderné kryty,“ dodal.