BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Strana Fidesz dominuje maďarskej politike už od roku 2006 – osemnásť rokov strana maďarského premiéra Viktora Orbána vedie takmer vo všetkých prieskumoch verejnej mienky.
Situácia sa zmenila až minulý mesiac – Fidesz vo viacerých prieskumoch predbehla nová strana Tisza Pétera Magyara. Bývalý člen Fideszu sa začiatkom roka vzoprel vlastnej strane a začal otvorene hovoriť o korupcii Orbánovho režimu – a za tri mesiace dokázala jeho strana získať v eurovoľbách 30 percent. Teraz je podpora oboch strán na úrovni 40 percent.
Paniku vo vládnej strane naznačujú podľa analytikov aj snahy prekresliť volebnú mapu či ovládnuť ešte viac inštitúcií. Navyše sa Fidesz a ich spriatelené médiá spoliehajú na to, že Magyarovi uškodia nedávno zverejnené nahrávky jeho bývalej priateľky.
No zatiaľ čo Magyar často kritizuje Fidesz za neschopnosť či rodinkárstvo, v skutočnosti oveľa viac uberá voličov rozpoltenej opozícii. V konečnom dôsledku to však môže znamenať, že na maďarskej politickej scéne hrozí patová situácia.
V článku sa dočítate:
- čím dokáže Péter Magyar osloviť voličov,
- aké zmeny pred voľbami chystá Viktor Orbán,
- čo hovorí Magyar na uniknutých nahrávkach.
Zmeniť systém, ale sám
Napriek tomu, že do maďarských parlamentných volieb zostáva ešte rok a pol, obe strany – Fidesz aj Tisza – rozbehli kampaň a stretávajú sa s voličmi. Minulú stredu dokonca zástupcovia oboch strán diskutovali v meste Szerencs v budovách vzdialených len sto metrov od seba.
Fidesz spája kampaň s národnými konzultáciami – dotazníkmi, v ktorých často sugestívnymi otázkami zisťujú názory voličov na rôzne témy. Aktuálna konzultácia sa týka ekonomického smerovania a pýta sa napríklad na to, či sa má Maďarsko vo všetkom podriadiť Bruselu, alebo či sa má pridať k „bruselskej obchodnej vojne“ voči Rusku a Číne, aj keď to poškodzuje maďarskú ekonomiku.
Práve na ekonomické a sociálne problémy Maďarska sa snaží poukázať aj Péter Magyar, dokonca chystá aj podobné konzultácie ako Fidesz. „Voličov dokáže prilákať na témy ako korupcia, slabá zdravotná starostlivosť, zlé sociálne služby, slabé vzdelávanie,“ opisuje Magyarov úspech analytik think-tanku Political Capital Róbert László.