VIEDEŇ. Rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prijala rezolúciu, v ktorej opäť nariadila Iránu, aby urýchlene zlepšil spoluprácu s touto agentúrou.
Rada, v ktorej je zastúpených 35 krajín, tiež požiadala o vypracovanie "komplexnej" správy, ktorej cieľom je vyvinúť nátlak na Irán, aby začal nové rokovania o jadrovom programe.
Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.
Odmietli krok Iránu
Rezolúciu navrhli Británia, Francúzsko, Nemecko a Spojené štáty. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí predtým varoval pred predložením novej rezolúcie. Upozornil, že takýto krok celú záležitosť "len ďalej skomplikuje".
Európske krajiny a USA odmietli krok Iránu, ktorý na poslednú chvíľu obmedzil svoje zásoby obohateného uránu, ktorý je takmer vhodný na výrobu zbraní. Tento krok označili za nedostatočný a neúprimný.

Devätnásť krajín vo štvrtok hlasovalo za a 12 sa zdržalo hlasovania. Čína, Rusko a Burkina Faso hlasovali proti, píše Reuters.
Spojené štáty a ich európski spojenci sa pred štvrtkovým hlasovaním snažili získať podporu pre svoju rezolúciu odsúdením Iránu, konštatuje AFP. Washington vo svojom vyhlásení uviedol, že jadrové aktivity Teheránu "sú naďalej hlboko znepokojujúce".
Hrozba pre medzinárodnú bezpečnosť
Spolupráca Iránu podľa USA zďaleka nespĺňa očakávania. Európske krajiny vyhlásili, že správanie Iránu v jadrovej oblasti predstavuje hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť.
"Medzinárodné spoločenstvo musí zostať pevné vo svojom odhodlaní zabrániť Iránu vo vývoji jadrových zbraní," uviedli v spoločnom vyhlásení Británia, Nemecko a Francúzsko.
V novej rezolúcii sa uvádza, že je "nevyhnutné a naliehavé", aby Irán "konal tak, aby splnil svoje právne záväzky", píše AFP, ktorá nahliadla na text rezolúcie.
Návrh taktiež vyzýva Irán, aby poskytol "technicky dôveryhodné vysvetlenie" prítomnosti častíc uránu nájdených na dvoch nedeklarovaných miestach v krajine. Západ tiež žiada, aby MAAE najneskôr do jari 2025 vydala komplexnú správu o iránskom jadrovom úsilí.
Spustil sériu pokročilých centrifúg
Irán v piatok spustil sériu "nových a pokročilých" centrifúg slúžiacich na obohatenie uránu. Ide o reakciu na rezolúciu, ktorú prijala Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu, ktorá Teheránu vyčíta, že s ňou dostatočne nespolupracuje.
Informuje o tom agentúra AFP.
"Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu vydal príkaz na prijatie účinných opatrení vrátane spustenia série nových a moderných centrifúg rôznych typov," uvádza sa v spoločnom vyhlásení organizácie a iránskeho ministerstva zahraničných vecí.
Irán v roku 2015 podpísal jadrovú dohodu so Spojenými štátmi, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou. Zaviazal sa v nej obmedziť obohacovanie uránu a pripustiť dohľad inšpektorov OSN výmenou za zrušenie ekonomických sankcií.
V roku 2018 však USA rozhodnutím vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa jednostranne odstúpili od dohody s tým, že by ju mala nahradiť prísnejšia zmluva. Tú sa však nepodarilo vyrokovať a Teherán po čase prestal dodržiavať pôvodnú dohodu.
Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi navštívil Irán minulý týždeň. Počas návštevy Teherán súhlasil s požiadavkou MAAE obmedziť svoje zásoby uránu obohateného na úrovni 60 percent. Pri uráne obohatenom na 60-percentnú čistotu je potrebný len krátky technický krok na dosiahnutie úrovne 90 percent, použiteľnej na zbrojné účely.
Podľa utorňajšej správy MAAE Irán v uplynulých mesiacoch napriek medzinárodných požiadavkám znova zvýšil svoje zásoby vysoko obohateného uránu. Podnikol však kroky na to, aby rozširovanie týchto zásob zastavil.