TEL AVIV. Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok vyhlásil, že odmieta rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Súd vydal zatýkacie rozkazy pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa.
Antisemitské rozhodnutie
"Izrael so znechutením odmieta absurdné a falošné obvinenia, ktoré voči nemu ICC vzniesol," uviedol úrad premiéra vo vyhlásení. Dodal, že Izrael "nepodľahne tlaku" v otázke obrany svojich občanov a rozhodnutie označil za "antisemitské". ICC však zdôraznil, že zatykače na izraelských predstaviteľov platia bez ohľadu na odmietavý postoj Izraela k jurisdikcii súdu na svojom území.
Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safadí vo štvrtok k rozhodnutiu povedal, že sa musí rešpektovať a implementovať. Doplnil, že Palestínčania si zaslúžia spravodlivosť za "vojnové zločiny" Izraela napáchané v Pásme Gazy.

Reakcia Francúzska na zatykač ICC na Netanjahua bude v súlade so štatútom súdu, oznámil vo štvrtok hovorca ministerstva zahraničných vecí Christophe Lemoine. Odmietol ale povedať, či by Francúzsko zatklo lídra Izraela, ak by prišiel do krajiny. "Je to právne zložitá situácia, takže sa k nej dnes nebudem vyjadrovať," povedal.
Smerom k spravodlivosti
Palestínske hnutie Hamas privítalo rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu Súd však vydal zatykač aj na vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Muhammada Dajfa.
"Je to dôležitý krok smerom k spravodlivosti a môže viesť k odškodneniu obetí. Pokiaľ ho však nepodporia všetky štáty sveta, a to všetkými prostriedkami, ide najmä o symbolický krok" uviedol vo vyhlásení člen politbyra Hamasu Básim Naím.
Hamas zároveň vyzval súd , aby vzal na zodpovednosť "všetkých zločineckých okupačných lídrov."
Vyzval k dodržiavaniu
Prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan vyzval členské štáty ICC aj ostatné krajiny na uplatňovanie zatykačov.
"Vyzývam všetky zmluvné štáty, aby splnili svoj záväzok voči Rímskemu štatútu a rešpektovali a dodržiavali tieto súdne príkazy," uviedol Karim Khan vo vyhlásení. Apeloval na ďalšie krajiny aby spolupracovali na "dodržiavaní medzinárodného práva". ICC nemá právomoc presadzovať svoje zatykače. Každá krajina, ktorá podpísala Rímsky štatút, je však teoreticky povinná zatknúť Netanjahua, Gallanta či Deifa, ak by vstúpili na jej územie.
Khan uviedol, že vyšetrovanie situácie v Pásme Gazy pokračuje. Jeho tím skúma "ďalšie možnosti vyšetrovania v oblastiach, ktoré patria do jurisdikcie súdneho dvora. Ide napríklad o Pásmo Gazy a Západný breh Jordánu vrátane východného Jeruzalema".
USA sa rozhodnutie nepáči
Spojené štáty vo štvrtok odmietli rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu.
"Spojené štáty zásadne odmietajú rozhodnutie ICC vydať zatykače na vysokopostavených izraelských predstaviteľov. Sme hlboko znepokojení z toho, ako sa prokurátor ponáhľa s ich vydaním, a tiež z procesných chýb, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu," vyhlásil hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Dodal, že USA už diskutujú o ďalších krokoch so svojimi partnermi.
Spojené štáty ani Izrael nie sú členmi súdu a obe krajiny preto odmietli aj jeho jurisdikciu.
Izrael obhajoval aj Mike Waltz, nastupujúci poradca pre národnú bezpečnosť v administratíve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Prisľúbil, že v januári "rozhodne zareaguje na antisemitskú zaujatosť ICC a OSN". Medzinárodný trestný súd podľa jeho vyjadrenia na platforme X "nemá žiadnu dôveryhodnosť a obvinenia už vyvrátila vláda USA".
Loading
...
Viacerí republikáni sú nespokojní s rozhodnutím súdu. Niektorí z nich už vyzvali americký Senát, aby sankcionoval ICC zložený zo 124 medzinárodných členov.
Oslabenie v iných prípadoch
Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu podľa českého premiéra Petra Fialu oslabuje jeho autoritu v iných prípadoch.
"Nešťastné rozhodnutie ICC oslabuje autoritu v iných prípadoch, keď dáva na rovnakú úroveň zvolených predstaviteľov demokratického štátu a vodcov islamistickej teroristickej organizácie," napísal Fiala.
Loading
...
Za nešťastné ho považuje aj česká ministerka obrany Jana Černochová. "Stále platí, že vinníkom vojny v Pásme Gazy sú práve teroristi z hnutia Hamas, ktorí bezprecedentným spôsobom zaútočili na nevinných izraelských občanov. Nebyť tohto brutálneho útoku, nedošlo by k rozpútaniu tohto konfliktu," citoval ministerku server Novinky.cz.
Šéfka rezortu obrany zdôraznila, že zločiny, z ktorých ICC viní izraelského premiéra a bývalého ministra obrany, by mali byť podložené dôkazmi. Poukázala na to, ako Hamas zaobchádza s obyvateľmi Palestíny - podľa jej slov z nich robí živé štíty a humanitárnu pomoc zneužíva na svoje teroristické ciele.
Budeme ho musieť zatknúť
Taliansky minister obrany Guido Crosetto vo štvrtok povedal, že je povinnosťou jeho krajiny zatknúť izraelského premiéra Benjamina Netanjahua i bývalého ministra obrany Yoava Gallanta, ak by vstúpili na talianske územie.
Crosetto v televízii RAI vyhlásil, že podľa neho sa Medzinárodný trestný súd "mýli", no zároveň zdôraznil, že ak by Netanjahu a bývalý minister obrany Yoav Gallant "prišli do Talianska, museli by ich zatknúť" podľa medzinárodného práva. Crosetto upresnil, že nejde o politické rozhodnutie, no Taliansko ako člen ICC je povinné uplatňovať zatykače súdu.
Minister zahraničných vecí Antonio Tajani bol vo vyjadreniach umiernenejší. "Podporujeme ICC, pričom máme na pamäti, že súd musí zohrávať právnu, a nie politickú úlohu. Spolu s našimi spojencami vyhodnotíme, čo máme robiť, a ako toto rozhodnutie interpretovať," dodal.