SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Krátko po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA jeden z najznámejších britských denníkov The Guardian oznámil, že prestáva používať sociálnu sieť X. Dôvodom bolo to, akým správam o amerických voľbách dávala platforma priestor.
Denník vo svojom vyhlásení uviedol, že toto rozhodnutie sa rodilo dlhšie. Obavy mu spôsoboval „znepokojujúci obsah“, ktorý sa na sieti šíri. Menoval napríklad krajne pravicové teórie či rasistické príspevky.
„Prezidentská kampaň v USA len zdôraznila to, čo sme považovali za dôležité už dlhší čas - že X je toxická mediálna platforma a že jej majiteľ Elon Musk dokázal využiť svoj vplyv na formovanie politického diskurzu,“ napísal denník vo svojom minulotýždňovom zdôvodnení čitateľom.
Musk je jedným z najvýraznejších Trumpových stúpencov, v kampani ho výrazne podporil verejne aj finančne. V Trumpovej novej administratíve bude spoluviesť ministerstvo pre efektivitu vlády.
Podobné rozhodnutie ako The Guardian už urobili aj iné európske noviny, no aj celebrity či bežní ľudia. Tí si vo veľkom zakladajú účty na sociálnej sieti Bluesky. Účet na Bluesky má niekoľko mesiacov aj SME.

V článku sa dočítate aj:
- aké médiá už odišli z X,
- kto X zažaloval za dezinformácie,
- čo je sociálna sieť Bluesky, ktorá má po amerických voľbách úspech.
Denník odchádza, novinári zostávajú
The Guardian je britský denník, svoje pobočky má však aj v USA či Austrálii. Na X mal viac ako 80 účtov so zhruba 27 miliónmi sledovateľmi.
Denník priblížil, že používatelia budú naďalej môcť na X zdieľať jeho články a že novinári môžu využívať príspevky vo svojej práci. Používanie súkromných účtov svojím redaktorom nezakáže.
„Sociálne médiá môžu byť pre spravodajské organizácie dôležitým nástrojom, ktorý nám pomáha osloviť nové publikum. V tejto chvíli však X zohráva pri propagácii našej práce zmenšujúcu sa úlohu,“ dodalo vedenie. Denník čitateľom tiež odkázal, že radšej chce, aby sa k jeho článkom a videám dostávali priamo cez ich webstránku.
Musk na odchod Guardianu reagoval slovami, že denník je irelevantný a neuveriteľne odporný propagandistický stroj.

Odchody aj žaloba
Ku Guardianu sa medzičasom pridali španielsky denník La Vanguardia či švédske noviny Dagens Nyheter. „Zo siete X sa stala platforma pre konšpiračné teórie a dezinformácie,“ zdôvodnili svoje rozhodnutie španielske noviny.
La Vanguardia chce neskôr svoje oficiálne účty aj deaktivovať, urobil tak aj jej šéfredaktor Jordi Juan. Svojim redaktorom však takýto krok pre ich osobné účty nenariadi.
Americká verejná rozhlasová stanica NPR prestala X používať vlani po tom, čo ju platforma označila za „médium napojené na štát“. Z rovnakého dôvodu prestala na sieť pridávať príspevky aj americká verejnoprávna televízia PBS.
Zatiaľ čo niektoré médiá sa proti X búria odchodom, nezisková organizácia na ich ochranu išla o krok ďalej. Reportéri bez hraníc (RSF) totiž minulý týždeň na francúzskom súde podali na X žalobu za jej rolu v dezinformačnej kampani.
Konkrétne ide o falošné video, ktoré sa tvárilo, že pochádza od britskej stanice BBC. Tvrdilo, že RSF je autorom štúdie o nacistickom presvedčení členov ukrajinskej armády. Video dosiahlo do polovice septembra takmer pol milióna pozretí. Napriek tomu, že RSF ho desaťkrát nahlásila ako nezákonný obsah, sieť X ho nestiahla.
„Odmietnutie spoločnosti X odstrániť obsah, o ktorom vie, že je falošný a klamlivý - o čom ju RSF riadne informovala - z nej robí spoluvinníka šírenia dezinformácií,“ uviedol v tlačovej správe predstaviteľ Reportérov bez hraníc Antoine Bernard.

Musk priniesol dezinformácie
Musk kúpil sociálnu sieť Twitter v októbri 2022 za 44 miliárd dolárov. V júli 2023 ju premenoval na X.
Ako majiteľ, ktorý sám seba považuje za „stúpenca absolútneho práva na slobodu slova“, však urobil aj zásadnejšie zmeny. Odstránil ochranné protokoly a prepustil množstvo moderátorov, čo dopomohlo k šíreniu nenávistných a extrémistických príspevkov.
Zároveň umožnil nástroj „modrej značky“, ktorú v minulosti mali len overené účty, zakúpiť komukoľvek za osem dolárov mesačne. Viedlo to k uľahčeniu šírenia dezinformácií a konšpiračných teórií.
Takýto obsah navyše často na svojom profile uverejňuje aj samotný Musk. K jeho šíreniu prispel aj tým, že obnovil účty konšpirátorovi Alexovi Jonesovi či influencerovi Andrewovi Tatovi, ktorý je známy nenávistnými výrokmi voči ženám a čelí obvineniu zo znásilnenia a obchodovania s ľuďmi.
Krátko po kúpe sociálnej siete obnovil Musk účet aj Donaldovi Trumpovi. Ten platformu v minulosti využíval aj na šírenie klamstiev o sfalšovaní výsledkov volieb z roku 2020, ktoré prehral.

Priateľskejšia verzia X
Používatelia, ktorí opúštajú X, si poväčšine zakladajú účty na sociálnej sieti Bluesky. Ide totiž o podobný koncept.
Na Bluesky im však imponuje to, že sociálna sieť sa snaží regulovať toxický obsah a spam. Požívateľom sa tiež páči, že majú väčšiu slobodu pri výbere obsahu, ktorý chcú vidieť.
Sociálna sieť začala ako projekt Twitteru, keď jeho vtedajší šéf Jack Dorsey v roku 2019 oznámil, že spoločnosť bude financovať vývojárov s cieľom vytvoriť „otvorený a decentralizovaný štandard pre sociálne médiá“. Nezávislou firmou sa stala v roku 2021. V súčasnosti ju väčšinovo vlastní jej výkonná riaditeľka Jay Graber.
Od novembrových amerických volieb sa k sieti pripojilo viac ako milión nových používateľov najmä zo Severnej Ameriky a Spojeného kráľovstva. Vďaka tomu má v súčasnosti po celom svete viac ako pätnásť miliónov používateľov a každých desať až pätnásť minút sa rozrastie o ďalších desaťtisíc účtov, informovalo vedenie firmy.
Ako sa sociálnej sieti bude dariť ďalej, je nateraz otázne. Rovnako nejasné zatiaľ je, či v úspechu predbehne X ako jeho „priateľskejšia a netoxická verzia“.
X ako súkromná firma nezverejňuje počet svojich používateľov. Musk však v minulosti povedal, že po celom svete má zhruba 250 miliónov aktívnych účtov. Niektorí analytici sa domnievajú, že ich môže byť až o polovicu viac.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej