WASHINGTON, BRATISLAVA. Donaldovi Trumpovi k znovuzvoleniu za amerického prezidenta gratulovalo množstvo svetových lídrov. Nie všetci to však zrejme mysleli úprimne.
Trumpova zahraničná politika je nateraz v štádiu sľubov a vyhrážok. To sa však zmení po jeho inaugurácii 20. januára, medzi politikmi preto už teraz panuje nervozita, no aj radosť.
„Na základe Trumpovho prvého funkčného obdobia a jeho predvolebných vyhlásení sa USA stanú menej predvídateľnými, chaotickejšími, chladnejšími voči spojencom a priateľskejšími voči niektorým autokratickým lídrom. Pri výbere priateľov na celom svete bude dôležitejšie, čo bude môcť od nich získať,” napísala krátko po voľbách s odvolaním sa na viacerých analytikov agentúra AP. Svetoví lídri sa preto na príchod staronového prezidenta chcú pripraviť.
Ako sa na Trumpa pripravuje:
Úzkosť v EÚ
Trump presadzuje politiku v znamení „USA na prvom mieste” a uvalenie desať- až dvadsaťpercentného cla na dovážaný tovar. To znepokojuje Európsku úniu.
V posledných týždňoch preto Björn Seibert, hlavný poradca predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, zorganizoval stretnutia malých skupín s veľvyslancami, aby prediskutovali scenáre pre budúcu americkú administratívu. Sústredili sa najmä na samotného Trumpa a otázky obchodu, píše denník New York Times s odvolaním sa na viacerých európskych predstaviteľov.
O tom, ako sa najnovšie postavia k Trumpovi, európski lídri diskutovali aj na nedávnom summite v Budapešti. Obávajú sa aj jeho izolacionistického prístupu a možného odseknutia podpory Ukrajine.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron preto povedal, že Únia by sa mala viac spoliehať sama na seba. „Nesmieme našu bezpečnosť navždy prenechať Amerike,” odkázal svojím kolegom na spomínanom summite.

Čínske obavy z ciel
Pripravované vysoké poplatky trápia aj Čínu. Trump clá na čínsky tovar uvalil už počas svojej prvej vlády, teraz ich sľubuje zdvihnúť až na 60 percent.
Vysoké clá by pre Čínu prišli v nevhodnom čase, keďže jej ekonomika sa spomaľuje. Čína je však pripravená po uvalení prvých ciel zaviesť protiopatrenia tak, aby si vytvorila páky na vyjednávanie, povedal Wang Yiwei, expert na medzinárodné záležitosti z pekinskej univerzity Renmin.
„Čína určite prijme odvetné opatrenia. Musíme zasiahnuť, aby sme dali Trumpovi najavo, že keď tak urobí, náklady môžu byť vyššie v iných smeroch,” povedal analytik pre denník Washington Post.