LIMA. Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok na summite krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Peru varoval, že svet vstupuje do éry rastúceho unilateralizmu a protekcionizmu.
Si počas svojho prejavu tiež upozornil, že svetová ekonomika je čoraz roztrieštenejšia, uviedla čínska agentúra Sin-chua.
Svet podľa neho "vstúpil do nového obdobia turbulencií a transformácie". V tejto súvislosti vyzval na udržanie stabilných globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov.
Konfrontačný Trump
Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump podľa AFP chystá viacero zmien v obchodnej politike vrátane 60-percentných dovozných ciel na tovar z Číny, s ktorou viedol obchodnú vojnu počas svojho posledného funkčného obdobia, píše AFP.
Trump naznačil konfrontačný prístup voči Číne aj pred svojím druhým funkčným obdobím.
Najvyšší čínsky predstaviteľ na summite prisľúbil, že bude pokračovať v politike "hospodárskej liberalizácie, ktorá Číne ešte viac otvorí dvere do sveta".
Stretnutie po dvoch rokoch
Si sa v Lime stretol aj s juhokórejským prezidentom Jun Sok-jolom. Ten vyzval na väčšiu spoluprácu s Čínou v oblasti "regionálneho mieru a stability".
Čína je kľúčovým spojencom Severnej Kórey, s ktorou má Soul nepriateľské vzťahy. Jun nazval Čínu "dôležitou krajinou" pre blízku spoluprácu v oblasti bezpečnosti, kultúry, hospodárstva a medziľudských vzťahov. Dodal, že očakáva spoluprácu založenú na "vzájomnom rešpekte, reciprocite a spoločných záujmoch".
"Verím, že naše dva národy budú spolupracovať na podpore stability a mieru v regióne v reakcii na opakované provokácie Severnej Kórey, vojnu na Ukrajine a vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou," uviedol Jun.
Južná Kórea opakovane vyjadrila obavy nad prehlbujúcou sa vojenskou spoluprácou Ruska a KĽDR vrátane vyslania severokórejských vojakov na pomoc Rusku v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine.
Čínske médiá v správe o piatkovom stretnutí prezidentov nespomenuli Severnú Kóreu ani Rusko, píše AFP.
Si "vyzval Čínu a Južnú Kóreu, aby podporovali zdravý a stabilný rozvoj strategického partnerstva spolupráce medzi oboma krajinami," informovala čínska agentúra Sin-chua.
Južná Kórea a Čína sú významnými obchodnými partnermi napriek tomu, že Peking je hlavným diplomatickým a hospodárskym podporovateľom KĽDR a Soul je naopak vojenským spojencom USA.
Čína už v minulosti vyzvala na "politické urovnanie" s cieľom vyriešiť napätie na Kórejskom polostrove a tento postoj zopakovala po tom, ako KĽDR začiatkom tohto roka vyhlásila Južnú Kóreu za nepriateľský štát.
Si sa má v sobotu na summite APEC-u stretnúť aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom.
APEC vznikol ešte v roku 1989 s cieľom liberalizácie regionálneho obchodu a združuje 21 ekonomík, ktoré spoločne predstavujú približne 60 percent svetového hrubého domáceho produktu a vyše 40 percent globálneho obchodu.