Žiga hovoril s Szijártóom aj o jazykovom zákone. ZDROJ: TASR
BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA. Maďarsko začalo včas konzultovať v otázke pripravovanej novely slovenského jazykového zákona.
Uviedol to počas návštevy Bratislavy maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Prijal ho podpredseda Národnej rady SR poverený výkonom právomocí predsedu NR SR Peter Žiga.
Ochrana záujmov Maďarov
Szijjártó v statuse zdôraznil, že politika ochrany záujmov Maďarov žijúcich v zahraničí je stredobodom a srdcovou záležitosťou maďarskej zahraničnej politiky.
"Na Slovensku v súčasnosti prebieha legislatívny proces zameraný na novelizáciu jazykového zákona, v súvislosti s ktorým sme už začali dialóg," podčiarkol Szijjártó.
Šéf maďarskej diplomacie dodal, že niekoľkokrát dostali od slovenskej strany jasné vyhlásenie, že cieľom návrhu novely jazykového zákona nie je obmedzenie používania jazykov menšín.
"Aby sme si boli istí, udržiavame nepretržité konzultácie s nedávno zvoleným vedením strany zastupujúcej Maďarov žijúcich na Slovensku - Maďarskou alianciou vedenou Lászlóom Gubíkom. Gubík a jeho kolegovia nepochybne prevzali vedenie strany v ťažkej dobe," konštatoval Szijjártó v pondelok po schôdzke s predsedom Maďarskej aliancie.
Ministerstvo kultúry argumentuje, že potreba novelizovať jazykový zákon vyplynula z aplikačnej praxe. Cieľom by malo byť upevnenie postavenia štátneho jazyka či zabezpečenie účinného štátneho dohľadu.
Tvrdí, že niektoré ustanovenia zákona doteraz opakovane porušovali tie isté osoby, čo bolo spôsobené nízkymi sadzbami pokút a obmedzenými kompetenciami orgánu dohľadu.
Žiga ani Szijjártó sa neboja
Peter Žiga ani minister Szijjártó sa vyjadrili, že sa neobávajú toho, že by pripravovaná novela zákona o štátnom jazyku nejakým spôsobom znížila kvalitu života maďarskej národnostnej menšiny žijúcej na Slovensku.
Vyplýva to z ich vyjadrení po spoločnom rokovaní na Bratislavskom hrade.
Žiga deklaroval, že vláda ani parlament nemá záujem meniť "status quo" vo vzťahu Slovenska k národnostným menšinám. Podotkol, že novela je aktuálne v prípravnom konaní, po ktorom bude musieť prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním, schvaľovaním vládou i parlamentom.
"Myslím si, že bude dostatok priestoru na diskusiu na otvorenie otázok, ktoré by boli v nejakej disharmónii s tým, ako my prezentujeme naše bilaterálne vzťahy. Teda si nemyslím, že by mala byť nejakým spôsobom oklieštená alebo znížená kvalita života maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku," vyhlásil.

Szijjártó podotkol, že vyjadreniam podpredsedu parlamentu nemá prečo nedôverovať. "Aj predseda parlamentu sa vyslovil, že nemajú záujem prijať taký zákon, ktorý by akýmkoľvek spôsobom okliešťoval jazykové práva menšín a tým znižoval ich kvalitu života na Slovensku. Tak nemáme dôvod nedôverovať tomu, že by sa to nedodržovalo," poznamenal.
So Žigom podľa jeho slov zostanú v kontakte počas celého legislatívneho procesu. "Ak by sme zaevidovali akúkoľvek nezrovnalosť, budeme priebežne konzultovať, aby sme predišli nejakým problémom," dodal minister.
Vláda aj parlament sa zároveň podľa Žigu budú snažiť ešte viac skvalitniť dopravnú infraštruktúru v rámci južného Slovenska, či už budovaním cestnej alebo mostovej infraštruktúry. "Sme pripravení postupovať ďalej v rozvojových iniciatívach. Plánujeme výstavbu ďalších mostov na riekach Dunaj aj Ipeľ," doplnil Szijjártó.
V rámci stretnutia hovorili aj o medzinárodných vzťahoch, a to aj v súvislosti so zvolením Donalda Trumpa za prezidenta USA.
Diskutovali aj o spolupráci krajín v rámci Vyšehradskej štvorky či možnostiach dodávok energií a vymenili si aj názory na prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Obaja zároveň vyzdvihli vzťahy Maďarska a Slovenska a vzájomnú spoluprácu.