BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Spojené štáty si za prezidenta zvolili Donalda Trumpa, v Nemecku sa rozpadla vládna koalícia a v Budapešti sa na pozvanie Viktora Orbána zišli lídri 42 štátov, aby sa zaoberali európskymi bezpečnostnými výzvami, osobitne ruskou agresiou proti Ukrajine, nelegálnou migráciou, ale aj európsko-americkými vzťahmi.
Na stretnutí vystúpil aj ukrajinský prezident Volodymy Zelenskyj, ktorý zdôraznil, že koncept "mieru prostredníctvom sily" sa historicky osvedčil a je potrebný aj dnes.
"Mier je odmenou pre silných," povedal ukrajinský prezident podľa Slobodnej Európy.
Zelenskyj v Budapešti rečnil medzi francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a hostiacim maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Diváci maďarskej verejnoprávnej televízie však Zelenského prejav nepočuli.
Televízia odvysielala prejav maďarského premiéra a počas Zelenského prejavu prepla do televízneho štúdia. Denníku SME to potvrdili aj maďarskí novinári, ktorí summit pokrývali.
"Budapeštianske stretnutie sa konalo v čase, keď Ukrajina zostrelila 74 zo 106 dronov, ktoré Rusko 7. novembra ráno poslalo na deväť ukrajinských regiónov," pripomenula Slobodná Európa okolnosti stretnutia predstaviteľov Európskeho politického spoločenstva.
Naň v piatok priamo nadväzoval summit Európskej rady, teda orgánu, ktorý združuje premiérov a prezidentov členských štátov. Viaceré svetové médiá dvojicu stretnutí opísali ako summit v tieni Trumpovho víťazstva, po ktorom Európa musí vymyslieť ako ďalej.
V článku sa dočítate
- Ako došlo k cenzurovaniu Zelenského prejavu a čo v ňom povedal,
- čo o summite napísali maďarské médiá,
- čo znamená pre Viktora Orbána,
- čo na ňom povedali ostatní európski lídri.
Turecko aj Gruzínsko, ale bez Nemecka
Európske politické spoločenstvo (EPC) je združenie, ktoré spája členské štáty EÚ a viacero štátov z okolia Únie, takže na stretnutí formátu sa zúčastnil aj gruzínsky premiér Irakli Kobachidze, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Nemecký kancelár Olaf Scholz na schôdzku prišiel až vo štvrtok popoludní, keďže musel doma riešiť rozpad vládnej koalície, poznamenal maďarský server Telex.hu.
Formát EPC vznikol v októbri 2022 a po ruskom vpáde na Ukrajinu jeho vznik inicioval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Na stretnutie EPC v piatok nadviazal neformálny summit EÚ, ktorý Maďarsko organizuje z pozície predsedajúcej krajiny v Rade Európskej únie.
Telex.hu pripomína, že po návštevách maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve a gruzínskom Tbilisi, kde po kontroverzných voľbách podporil ich formálneho víťaza - stranu Gruzínsky sen - hrozilo, že prinajmenšom časť krajín bude budapeštianskej stretnutie bojkotovať.
Stretnutie v tieni výsledku amerických prezidentských volieb však európski lídri nebojkotovali. Orbán sa tak ujal vďačnej úlohy, v ktorej je dobre viditeľný, dodáva Telex.

Rutte pripomenul Čínu aj Kóreu
Generálny tajomník NATO Mark Rutte v prejave lídrom pripomenul, že čoraz častejšie vidíme, ako "Severná Kórea, Irán, Čín a, samozrejme, Rusko spolupracujú proti Ukrajine".
"Popritom je jasné, že Rusko za to musí nejako platiť a jednou z metód je dodávanie technológií Severnej Kórei, ktorá tak v budúcnosti môže byť hrozbou aj pre európske a americké vnútrozemie," vyhlásil.
Britská BBC napísala , že britský premiér Keir Starmer, Emmanuel Macron aj nemecký kancelár Olaf Scholz opakovane prisľúbili, že budú stáť pri Ukrajine, a Zelenskyj im v Budapešti ich sľub pripomenul.
"Pre Kyjev sú dnes veci problematické, mierne povedané," napísala BBC. "Nielen, že je neistá budúcnosť americkej vojenskej pomoci, ale otáznik už visí aj nad druhým najväčším poskytovateľom pomoci Nemeckom, kde sa v stredu zosypala trojčlenná vládna koalícia."

Čo Maďari nepočuli
Ukrajinský prezident európskym lídrom pripomenul, že telefonoval s Donaldom Trumpom a hoci rozhovor označil za produktívny, sám povedal, že zatiaľ nevieme, čo sa od budúceho amerického prezidenta dá očakávať.
Varoval, že ustupovanie Putinovi je nebezpečné nielen pre Ukrajinu, ale pre celú Európu. "Čo bude potom? Mala by sa Európa snažiť o priazeň Kim Čong-una a dúfať, že aj on nechá Európu na pokoji? Žiadny zo silných lídrov, ktorí pomáhali vybudovať jednotnú, silnú a mierovú Európu, by také niečo neurobil," povedal v buapeštianskom prejave.
"V tejto vojne sme videli, ako niektoré európske taktiky zlyhaly. Napríklad, čím bližšie sa krajina primkne k Rusku, tým viac slabne koncept neutrality. Rýchly vstup Fínska a Švédska do NATO ukázal, ako si lídri v Európe a NATO skutočne predstavujú bezpečnostné záruky. Nie slovami, ale cez NATO. Ukrajina to zaregistrovala," povedal v prejave, ktorý je zverejnený aj na ukrajinskej prezidentskej webstránke.
Účastníkov vyzval aj na to, aby našli legálnu cestu, ako zmrazené ruské peniaze v Európe poslať Ukrajine.
Tento prejav však maďarská verejnoprávna televízia neodvysielala.
Oficiálny program uvádzal, že Zelenskyj mal rečniť druhý v poradí po Viktorovi Orbánovi a pred Emmanuelom Macronom, píše Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Slobodnú Európu.
Prejavy Macrona a Orbána organizátori stretnutia nielenže odvysielali, ale oddelene zverejnili aj na internete, pričom Zelenského prejav vynechali aj v tejto forme, uvádza denník.
Predstaviteľ organizátorov podľa Pravdy povedal, že Zelenského prejav mal byť neverejný, čo ukrajinskí predstavitelia popreli s odôvodnením, že prejavy prezidenta sú vždy verejné, ak to stretnutie umožňuje.
Informácie Ukrajinskej pravdy sa zhodujú s tým, čo sa denník SME dozvedel od maďarských novinárov, podľa ktorých Zelenského štáb písomnú verziu prejavu bez problémom novinárom poskytoval.