Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Keď sa Elon Musk rútil vo svojom súkromnom lietadle k Palm Beach na Floride, kde mal stráviť volebnú noc po boku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, krátil si čas hraním videohry.
Generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX však počas cesty zároveň tisícom svojich poslucháčov odkázal, že prezidentská kampaň v roku 2024 je len začiatkom jeho politických ambícií.
America Political Action Committee (PAC), protrumpovská politická skupina, ktorú Musk založil a do ktorej z vlastného vrecka nalial najmenej 118 miliónov dolárov, „bude pokračovať aj po týchto voľbách a bude sa pripravovať na všetky priebežné voľby,“ povedal Musk v živom vysielaní na svojej sociálnej sieti X. America PAC bude mať podľa neho „za cieľ výrazne zavážiť“ aj v ďalších voľbách do Snemovne reprezentantov, Senátu, dokonca aj do niektorých miestnych úradov.
Neskôr, keď sa Musk už zdržiaval v klube Mar-a-Lago s ďalšími bohatými donormi a Trumpovo víťazstvo už bolo takmer jasné, boli jeho príspevky na X čoraz triumfálnejšie. „Budúcnosť bude fantastická,“ napísal k obrázku štartujúcej rakety SpaceX.
V článku sa dočítate:
- ako stratégovia opisujú Muska,
- koho volil Musk v rokoch 2016 a 2020,
- čo všetko Musk počas kampane robil,
- v čom Musk s Trumpom súhlasí,
- že Musk možno porušil volebné zákony.
Politike sa vyhýbal
Pre najbohatšieho muža sveta bola prítomnosť po Trumpovom boku zlomovým bodom jeho premeny, keď prisľúbil, že svoj nevyspytateľný, no vizionársky étos naplno nasmeruje na politiku.
Musk, predtým známy najmä ako človek, ktorý posúva hranice v oblasti elektrických vozidiel a vesmírnych rakiet, sa od júla, keď podporil Trumpa, stal významnou silou konzervatívneho politického hnutia, ktoré sa teraz vracia do Bieleho domu.
Keď postupne pribúdali volebné výsledky, Musk na sieti X nadšene písal o tom, ako s Trumpom pracujú na komisii, ktorá by znížila vládne výdavky. Zverejnil tiež fotografiu, kde je na Trumpovom večierku pohrúžený do konverzácie s bývalým prezidentom a súčasným výkonným riaditeľom Ultimate Fighting Championship (UFC, organizácia propagujúca bojové umenia a MMA) Danom Whiteom a k príspevku pridal emotikony ohňa a americkej vlajky.
Trump zase v stredu skoro ráno pri ohlasovaní svojho víťazstva nezabudol na Muska a obdivoval v prejave jeho rakety aj satelitný internet. „Máme novú hviezdu,“ povedal Trump. „Zrodila sa hviezda - ELON!“
Bohatí donori už dlho využívajú svoje tučné vrecká na formovanie politického prostredia, ale Musk má jedinečnú moc, tvrdia dlhoroční republikánski stratégovia.
Okrem obrovského bohatstva - agentúra Bloomberg odhaduje jeho čistý majetok na viac ako 260 miliárd dolárov - má Musk aj stovky miliónov fanúšikov na internete, kontrolu nad jednou z najväčších sociálnych sietí a ochotu posúvať politické a právne hranice, čo mu umožňuje nanovo definovať predstavy o tom, ako sa môže obchodný magnát angažovať v politike.

„Máte tu najbohatšieho človeka na svete, ktorý je zároveň vlastníkom najväčšieho alebo najviditeľnejšieho internetového politického diskusného fóra a je zároveň jedným z najvýznamnejších zástupcov Republikánskej strany,“ povedal Tyler Brown, bývalý digitálny riaditeľ Republikánskeho národného výboru. „Tieto časti sme videli nezávisle od seba, ale je jedinečné vidieť, ako sa spájajú v jednej osobe.“
Za dve desaťročia, odkedy predaj akcií spoločnosti PayPal spravili z Muska významnú osobnosť technoloogického sveta, sa Musk väčšinou politike vyhýbal.
Častejšie hovoril o veľkolepých technologických projektoch, ako je kolonizácia Marsu, a povedal, že v roku 2016 volil Hillary Clintonovú a v roku 2020 Joea Bidena. Ešte v marci na X napísal, že „neprispievam peniazmi ani jednému z kandidátov na prezidenta USA“.
Na jar tohto roku si však Musk potichu vybral stranu a založil America PAC s veľkými ambíciami vyvolať „červenú vlnu“ a zabezpečiť 5. novembra výhru republikánskeho kandidáta. Jeho America PAC spustil masívnu kampaň, počas ktorej jeho tímy klopali na dvere v štátoch, kde sa ľudia nevedeli medzi kandidátmi rozhodnúť a povzbudzovali najmä ľudí na vidieku, aby sa zaregistrovali a išli voliť skôr. Zdá sa, že táto stratégia sa Trumpovi oplatila.
Musk sa priamo zapájal do práce organizácie, dokonca sa pripájal aj na týždenné hovory cez Zoom, aby zistil, koľkých voličov sa organizácii America PAC podarilo osloviť. Verejne sa na stranu Trumpa postavil až 13. júla vo chvíli, keď bývalého prezidenta zranil útočník pri pokuse o atentát na volebnom mítingu v meste Butler v Pensylvánii.
Muskova významná úloha
Následne sa 53-ročný Musk naplno pustil do kampane a stal sa jedným z najviditeľnejších Trumpových darcov.
V posledných týždňoch kampane organizoval mítingy s voličmi v mestských halách v kľúčových štátoch a voličom v rozhodujúcich štátoch udeľoval šeky na milión dolárov za podpísanie petície na podporu prvého a druhého dodatku ústavy (ochrana slobody prejavu a možnosti nosiť zbraň, pozn.). Svoje konto na sociálnej sieti X, kde ho sleduje 200 miliónov používateľov, využíval na šírenie konšpiračných teórií o zločinoch spáchaných nelegálnymi prisťahovalcami a falošných tvrdení o volebných podvodoch.
Muskova angažovanosť nadchýnala Trumpových voličov, napríklad aj 65-ročného Dona Marxa z Waukeshy vo Wisconsine, ktorý si cení, že niekto ako Musk je na ich strane.
„Je brilantný, ale excentrický,“ povedal Marx po tom, ako minulý mesiac na jeho dvere zaklopala agitátorka American PAC. „Väčšinou sú peniaze na zisk hlasov na strane demokratov. Je pekné vidieť niekoho aj na druhej strane.“
Nadšení boli aj politickí stratégovia. „Sme zvyknutí, že darcovia dajú peniaze a potom si idú po svojom, ale Musk je inovatívny, mladý a vášnivý,“ povedal jeden zo stratégov spolupracujúcich s America PAC, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol otvorene hovoriť o svojom zamestnávateľovi.

Musk, ktorý sa narodil v Južnej Afrike a do Spojených štátov sa prisťahoval cez Kanadu, povedal, že podporuje Trumpa, pretože je jediným kandidátom schopným „zachovať demokraciu v Amerike“. Podnikateľ tiež uviedol, že súhlasí s Trumpovými názormi na kriminalitu, hospodárstvo a zastavenie nelegálneho prisťahovalectva - hoci Musk začal svoju vlastnú kariéru počas nelegálnej práce v Spojených štátoch.
Musk má tiež spoločné kľúčové kultúrne hodnoty s Trumpovým konzervatívnym hnutím. Podnikateľ, ktorý má najmenej 11 detí s tromi ženami, často diskutuje o morálnom imperatíve založiť si rodinu a varuje pred populačným kolapsom. A čoraz viac sympatizuje s pravicovými názormi, odkedy sa verejne zhoršil jeho vzťah s transrodovou dcérou.
V rozhovore s kanadským psychológom Jordanom Petersonom toto leto Musk povedal, že skúsenosť s jeho dcérou z neho urobila zarytého odporcu zdravotnej starostlivosti v rámci zmeny pohlavia a podporila jeho túžbu „zničiť takzvaný 'woke' vírus“.
Muskov významný podiel na Trumpovom víťazstve ho teraz stavia do pozície, v ktorej môže pomôcť zmeniť Washington. S Trumpom opakovane diskutoval o myšlienke pripojiť sa k novej komisii, ktorá má znížiť federálne výdavky až o dva bilióny dolárov. Táto snaha, ktorá by pravdepodobne zahŕňala zníženie počtu federálnych zamestnancov, je kópiou stratégie, ktorú Musk uplatnil vo viacerých svojich firmách.
Nepredvídateľná angažovanosť
Experti zase tvrdia, že Muskove spoločnosti v kozmickom a automobilovom priemysle - ktoré sú už teraz hlavnými federálnymi dodávateľmi - môžu získať ďalšie miliardy v Trumpovej administratíve.
NASA je závislá od SpaceX pri štartoch rakiet, vrátane zásobovania Medzinárodnej vesmírnej stanice, a divízia spoločnosti Starlink, ktorá sa zaoberá komunikačnými satelitmi, sa rozširuje o zákazky na sledovanie. Tesla pracuje na spustení autonómnych vozidiel taxislužby bez volantov a pedálov, čo si vyžaduje federálne schválenie.
Musk je známy tým, že svojim spoločnostiam vtláča ducha slobodnej inovácie, ktorá dokáže prekonávať technické hranice - ale aj vyhýbať sa regulačným obmedzeniam. A je známy aj tým, že na zamestnancov kladie vysoké nároky a potom prepúšťa jednotlivcov alebo celé tímy, ktoré ho sklamú.

Muskove nedávne politické operácie vykazujú niektoré z týchto charakteristických znakov. Viacerí dodávatelia spolupracujúci s America PAC boli náhle prepustení a skupina dostala minulý mesiac varovanie od ministerstva spravodlivosti, že Muskovo každodenné rozdávanie miliónov dolárov voličom by mohlo porušovať volebné zákony.
Zatiaľ čo niektorí republikánski stratégovia uviedli, že sa tešia, že Musk vloží svoje peniaze a energiu do novej Trumpovej administratívy a hnutia MAGA, iní sú skeptickí voči Muskovmu dlhodobému angažovaniu sa v politike. Blake Masters, investor rizikového kapitálu, bývalý kandidát Republikánskej strany do Kongresu a poradca technologického miliardára Petra Thiela, povedal, že neočakáva, že Musk bude „predvídateľným inštitucionálnym hráčom“.
„Povedal by som len, že jediné, čo by sa dalo predpovedať, je, že jeho angažovanosť bude tak trochu nepredvídateľná a viac prispôsobená konkrétnym okolnostiam,“ povedal Masters. Ľudia ako Musk „sú dobrí investori a posledná vec, ktorú chcú urobiť, je stať sa nejakým zamestnávateľom pre zástupy politických poradcov, ktorí by sa len tak priživovali“.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej