SME

Nemecká vládna koalícia sa rozpadla, Scholz vyhodil ministra financií, so šéfom FDP odišla celá strana

Scholz požiada o hlasovanie o dôvere.

Christian LindnerChristian Lindner (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN. V Nemecku sa rozpadla vládna koalícia. Kancelár Olaf Scholz oznámil, že požiadal prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o odvolanie ministra financií Christiana Lindnera, ktorý je predsedom najmenšej koaličnej strany FDP. Strana potom uviedla, že z vlády stiahne všetkých svojich ministrov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Scholz vo večernom prejave po koaličných rokovaniach, ktoré stroskotali, uviedol, že po Novom roku požiada Spolkový snem o vyslovenie dôvery.

Hlasovať by sa malo 15. januára a možno očakávať, že poslanci dôveru nevyslovia. Nasledovali by predčasné voľby, ktoré by sa museli konať najneskôr koncom marca.

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia Scholzových sociálnych demokratov (SPD), Zelených a slobodných demokratov (FDP) vládla Nemecku od decembra 2021.

Semaforová koalícia skončila

Zástupcovia nemeckej koalície sa v stredu večer pokúšali nájsť východisko z hlbokej krízy, do ktorej sa vláda dostala predovšetkým pre nezhody ohľadom finančnej a hospodárskej politiky.

Lindner nakoniec navrhol usporiadať predčasné voľby, do ktorých by FDP bola ochotná v koaličnom vládnutí pokračovať. Sociálny demokrat Scholz to odmietol a Lindnera zbavil funkcie ministra financií.

V prejave po rokovaniach potom kancelár povedal, že Lindner koná egoisticky, ide mu len o svoju stranícku klientelu, a stratil preto Scholzovu dôveru.

FDP po následnom rokovaní oznámila, že z vlády stiahne aj zvyšných troch svojich ministrov. Tými sú minister dopravy Volker Wissing, minister spravodlivosti Marco Buschmann a ministerka vzdelania a výskumu Bettina Starková-watzingerová. Trojkoalícia sa týmto krokom definitívne rozpadla.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nemeckej ústavy môže kancelár požiadať Spolkový snem o dôveru, keď sa chce uistiť, či má naďalej podporu dostatočného počtu poslancov. Očakáva sa, že ju po stredajšom rozpade koalície nedostane.

V takom prípade bude môcť prezident na kancelárovu žiadosť počas nasledujúcich 21 dní Spolkový snem rozpustiť. Podľa ústavy nasledujú predčasné voľby. V riadnom termíne sa mali konať až 28. septembra.

Scholz v prejave tiež uviedol, že sa s vicekancelárom a ministrom hospodárstva Robertom Habeckom za Zelených zhodol, že Nemecko potrebuje mať rýchlo jasno o ďalšom politickom kurze.

Dôvodom je podľa neho aj množstvo výziev, ktorým krajina čelí, vrátane ruskej vojny proti Ukrajine či novozvolenia Donalda Trumpa americkým prezidentom.

Liberáli kritizujú Scholza za vypočítavosť

Lindner vo vyhlásení Scholza obvinil, že koniec vládnej koalície bol "vykalkulovaný" a kancelár ho mal pripravený už pred večerným rokovaním. Svedčí o tom podľa neho aj "presne pripravené vyhlásenie", ktoré predniesol Scholz pred novinármi krátko po konci rokovania.

SkryťVypnúť reklamu

Lindner povedal, že sociálni demokrati a Zelení ani neuvažovali o návrhoch, ktoré na rokovanie priniesol. Scholz mu údajne namiesto toho kládol ultimáta vrátane toho, aby bola prerušená platnosť takzvanej dlhovej brzdy.

Lindner je dlhodobo známy ako tvrdý zástanca tohto ústavného opatrenia, ktoré bráni príliš rýchlemu zadlžovaniu krajiny. O návrhu "usporiadane" dospieť k predčasným voľbám Scholz podľa Lindnera nechcel ani počuť.

Ministri za stranu Zelených, vicekancelár a minister hospodárstva Habeck a ministerka zahraničia Annalena Baerbocková, na tlačovej konferencii uviedli, že členovia ich strany zostanú v úradoch do predčasných volieb.

Habeck sľúbil, že napriek situácii Nemecko bude plniť svoje medzinárodné záväzky. Podľa neho ale nebol koniec koaličnej vlády neodvratný.

SkryťVypnúť reklamu

Baerbocková zdôraznila, že aj kvôli zvoleniu Trumpa americkým prezidentom je potrebné ďalej podporovať Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej invázii. USA a Nemecko boli doteraz dvoma najväčšími podporovateľmi Ukrajiny v obrane proti ruskej agresii.

Voľby budú zrejme v marci

Podľa predsedu opozičnej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) a bavorského premiéra Markusa Södera by sa predčasné voľby mali konať skôr ako v marci.

"Nesmieme strácať čas," uviedol na sieti X a Scholza vyzval, aby požiadal Spolkový snem o vyslovenie dôvery okamžite, nie až v januári.

Rozpad vládnej koalície privítala opozičná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Označila ho za "oslobodenie" Nemecka, ktoré teraz podľa spolupredsedov strany Alice Weidelovej a Tina Chrupally potrebuje "nový politický začiatok", ktorý by vyviedol krajinu z krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež Sahra Wagenknechtová, spolupredsedníčka opozičnej strany BSW, koniec vládnej koalície privítala.

Vláda podľa Scholza do Vianoc Spolkovému snemu predloží všetky návrhy zákonov, ktorých schválenie neznesie odklad. K nim podľa neho patria okrem iného opatrenia na podporu priemyslu či návrhy zákonov v oblasti migrácie.

Scholz tiež avizoval, že sa spojí s predsedom opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrichom Merzom, aby mu ponúkol "konštruktívnu spoluprácu" zameranú na posilnenie hospodárstva a obrany. Merz je kandidátom konzervatívnej únie CDU / CSU na budúceho kancelára.

Nemecko

Miesto útoku v Hamburgu.

Žena čelí obvineniu v 15 prípadoch pokusu o vraždu a ťažkého ublíženia na zdraví.


TASR
Nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Nemecko upustilo od povinnej vojenskej služby v roku 2011.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 135
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 735
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 137
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 843
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 572
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 395
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ekvádorský prezident Daniel Noboa.

Vo veku 37 rokov je druhým najmladším prezidentom na svete.


TASR
Ekrem Imamoglu.

V Istanbule sa zišli lídri socialistických strán, prišiel aj španielsky premiér Sánchez.


TASR
Ilustračné foto.

Variant NB 1.8.1 patrí medzi mnohé podtypy variantu omikronu známeho vysokou nákazlivosťou.


TASR 8

Opozícia už 11 rokov predpovedá môj pád, no doteraz sa tak nestalo, tvrdí Vučič.


TASR 1

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu