SOUL. Severná Kórea odpálila najmenej sedem balistických rakiet krátkeho doletu smerom k Japonskému moru, uviedli juhokórejské a japonské úrady.
Informovali o tom agentúry Reuters a Jonhap.
Japonský minister obrany Gen Nakatani spresnil, že strely dosiahli výšku 100 kilometrov a mali dolet 400 kilometrov. Tieto informácie potvrdila neskôr aj juhokórejská armáda. Strely údajne dopadli do mora.
"Je to reakcia našich (severo)kórejských priateľov na dianie na Kórejskom polostrove a na provokatívne aktivity, ktoré Spojené štáty vyvíjajú spoločne so svojimi spojencami. Ide o legitímne opatrenie na zabezpečenie vlastnej obranyschopnosti (Severnej Kórey)," uviedol Rudenko pre ruskú agentúru TASS.
KĽDR v posledných mesiacoch stupňuje napätie
Južná Kórea, Japonsko a Spojené štáty v súčasnosti úzko spolupracujú na vzájomnom vymieňaní si informácií a posilňujú monitorovanie situácie.
"Hoci sme vyhodnotili, že táto udalosť nepredstavuje bezprostrednú hrozbu pre americký personál, územie alebo našich spojencov, situáciu naďalej monitorujeme," reagovali Spojené štáty.
K odpáleniu došlo len niekoľko hodín pred začiatkom utorňajších prezidentských volieb v USA.
KĽDR pritom v posledných mesiacoch stupňuje napätie a vo štvrtok vykonala skúšku novej medzikontinentálnej balistickej rakety (ICBM).
Išlo o vôbec najdlhší let ICBM, ktorú kedy odpálila KĽDR, tvrdí Tokio aj Soul a tiež severokórejské médiá. Raketa zároveň preletela zhruba 1000 kilometrov a dosiahla výšku 7000 kilometrov.
Odpal okamžite odsúdili Soul, Tokio aj Washington. Spojené štáty ho označili za "hrubé porušenie" rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a varovali pred destabilizáciou bezpečnostnej situácie v oblasti.
Rusko a KĽDR prehlbujú spoluprácu
Na Severnú Kóreu sú od roku 2006 uvalené sankcie OSN za jej program jadrových a balistických zbraní. Odpáleniami ďalších rakiet KĽDR podľa USA porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
Režim sankcií sa v priebehu ostatných rokov sprísnil - aj s podporou Ruska ako stáleho člena BR OSN, s ktorým KĽDR v uplynulých rokoch posilnila vojenskú spoluprácu. V marci však Moskva návrh ďalšej rezolúcie vetovala, čím sa fakticky ukončilo monitorovanie porušovania sankcií voči režimu v Pchjongjangu.
Spolupráca medzi Ruskom a KĽDR podľa Západu najnovšie vyústila v nasadenie tisícok severokórejských vojakov do ruskej Kurskej oblasti, kam začiatkom augusta podnikli ofenzívu ukrajinské jednotky, ktoré tam odvtedy zabrali stovky kilometrov štvorcových územia.
Šéf Kremľa Vladimir Putin v lete uzavrel so severokórejským vodcom Kim Čong-unom dohodu o komplexnom strategickom partnerstve. Táto dohoda okrem iného predpokladá, že si tieto krajiny poskytnú okamžitú vojenskú pomoc, ak bude jedna z nich čeliť vojenskej agresii.
Moskva ani Pchjongjang doteraz nevyvrátili správy o nasadení severokórejských vojakov v Rusku.
Južná Kórea upozorňuje, že KĽDR výmenou za svojich vojakov bude pravdepodobne od Ruska žiadať technológiu na výrobu taktických jadrových zbraní, medzikontinentálnych balistických striel, ako aj ponoriek nesúcich balistické strely.