KIŠIŇOV. Na čele Moldavska zostane prozápadná prezidentka Maia Sanduová. V druhom a rozhodujúcom kole prezidentských volieb sa po sčítaní 92 percent hlasov dostala do vedenia a svoj náskok už len zvyšovala.
Prvé čiastočné výsledky pritom ukazovali, že väčšiu podporu má jej súper, bývalý generálny prokurátor Alexander Stoianoglo, ktorého podporuje Strana socialistov Moldavskej republiky, v západných médiách označovaná za proruskú.
Po sčítaní 99 percent okrskov má Sanduová náskok desať percentuálnych bodov nad svojím protivníkom Alexandrom Stoianogloom, ktorý získal 45 percent hlasov. Sanduovej už začali prichádzať gratulácie od európskych politikov.
"Dnes ste zachránili Moldavsko," povedala v prejave k voličom. Jednou z prvých úloh vlády bude podľa nej príprava parlamentných volieb, ktoré sa majú konať v lete.

Rozhodli hlasy zo zahraničia
Rozhodujúce pre úspech Sanduovej boli hlasy zo zahraničia.
Podľa internetovej stránky volebnej komisie v okrskoch na území Moldavska mal prevahu s 51,2 percenta hlasov Stoianoglo. V zahraničí však drvivo zvíťazila Sanduová, ktorá tam získala zhruba 82 percent hlasov.
Stoianoglo podľa ruskej štátnej agentúry TASS vyzval svojich priaznivcov, aby zachovali pokoj bez ohľadu na výsledky volieb.
Vo voľbách podľa ústrednej volebnej komisie hlasovalo 1,68 milióna Moldavcov, čo je približne 54 percent oprávnených voličov, a to vrátane viac ako 320-tisíc Moldavcov žijúcich v zahraničí, napísal server Newsmarker.
Gratulácie pre Sanduovú zo zahraničia
Sanduovej už začali prichádzať gratulácie zo zahraničia.
K víťazstvu jej zablahoželal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podľa neho Sanduová uspela vo voľbách "napriek všetkým narušeniam".
Podľa moldavských prozápadných politikov sa voľby snažilo ovplyvniť Rusko.
"Prekonanie prekážok, ktorým ste čelili v tejto voľbe, si vyžaduje vzácny druh sily," uviedla vo svojom blahoželaní predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá chce so Sanduovou spoločne pracovať na "európskej budúcnosti pre Moldavsko".
"Moldavčania urobili jasnú voľbu - vybrali si cestu k ekonomickému rastu a sociálnej stabilite," napísal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v príspevku na platforme X v reakcii na volebný výsledok.
"Víťazstvo Maie Sanduovej v moldavských prezidentských voľbách je veľkým úspechom nielen pre Moldavsko, ale aj pre celú Európu. Želám pani prezidentke veľa šťastia, môže sa spoľahnúť na našu podporu," napísal predseda českej vlády Petr Fiala.
"Vaše znovuzvolenie má význam, ktorý prekračuje moldavské hranice. Dokazuje, že demokratický duch sa dokáže presadiť aj v značne obťažných podmienkach," uviedol český prezident Petr Pavel. Tlak, ktorému boli počas kampane vystavení obyvatelia Moldavska, podľa neho potvrdzuje kľúčový význam týchto volieb.
"Slovenská republika je plne pripravená pomôcť vám svojimi skúsenosťami z prístupového procesu, aby aj vaša vlasť úspešne zvládla tieto rokovania a zavŕšila ich úspešným vstupom do Európskej únie," píše v telegrame slovenský prezident Peter Pellegrini.
"Vaše víťazstvo je naším víťazstvom," napísala gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová.
"Gratulujem Maie Sanduovej k historickému znovuzvoleniu," uviedol americký prezident Joe Biden vo vyhlásení. "Rusko sa celé mesiace snažilo podkopať moldavské demokratické inštitúcie a volebné procesy. Rusko však zlyhalo," dodal.
Obvinenia Ruska zo zasahovania do volieb
Prezidentské voľby sa odohrávali v tieni obvinení z rozsiahleho systému kupovania hlasov, tvrdení o podvodoch a zastrašovaní, ako informovali v priebehu nedele tlačové agentúry. Moldavské súdnictvo sa navyše ukázalo ako neschopné dostatočne chrániť demokratický proces, napísala agentúra AP.
Moldavská polícia v nedeľu uviedla, že má dôvodné podozrenie o organizovanej preprave voličov do volebných miestností, čo je v rozpore s volebným zákonom.
Bieloruský server Zerkalo.io písal, že Moldavci žijúci v Rusku sú k voľbám na veľvyslanectvách v Minsku a Baku zvážaní autobusmi či letecky.
Prezidentkin bezpečnostný poradca Stanislav Secrieru obvinil Rusko z "masívneho zasahovania do volieb". Informoval tiež o organizovanom zvážaní voličov v separatistickom Podnestersku, v ktorom sú rozmiestnené ruské jednotky, a o koordinačných hackerských útokoch na voľby, najmä prenos údajov o hlasovaní v zahraničí.
Volebné miestnosti vo Frankfurte, Liverpoole a Northamptone sa stali terčom falošných bombových vyhrážok, ktoré "mali jedine zastaviť hlasovanie", uviedlo moldavské ministerstvo zahraničia.
Proruskí socialisti v Moldavsku výsledky volieb spochybnili.
"Maia Sanduová je nelegitímna prezidentka, ktorú uznávajú iba jej priaznivci a priaznivci v zahraničí. Ľudia v Moldavsku sa cítia zradení a okradnutí," uviedla Strana socialistov Moldavskej republiky (PSRM) vo svojom vyhlásení, v ktorom súčasne odsúdila "blokovanie prístupu voličov" a ďalšie údajné nezrovnalosti pri hlasovaní.
Hovorkyňa ruského ministerstva Marija Zacharovová uviedla, že Sanduovej víťazstvo odhaľuje "hlboký rozkol" v moldavskej spoločnosti.
"Nie je prehnané povedať, že to bola najmenej demokratická volebná kampaň v období moldavskej nezávislosti," vyhlásila Zacharovová. "Charakteristickým znakom bolo bezprecedentné potláčanie opozície a nezávislých médií, predovšetkým ruskojazyčných médií, a otvorené zasahovanie Západu do volebného procesu," uviedla hovorkyňa.
Pozorovatelia hlásili 800 prípadov porušenia
Mimovládna apolitická organizácia Promo-LEX, ktorá v Moldavsku monitorovala priebeh prezidentských volieb i nedávneho referenda, informovala o takmer 800 prípadoch porušenia pravidiel hlasovania.
Vedúci pozorovateľskej misie Nicolae Panfil na brífingu v Kišiňove špecifikoval, že väčšina pochybení sa týkala porušovania tajnosti hlasovania, chýb vo volebných zoznamoch i vo fungovaní automatizovaného volebného systému a neodôvodnenej prítomnosti nepovolaných osôb v blízkosti volebných miestností.
Došlo aj k neodôvodnenému zásahu pri vyhotovovaní videozáznamu pri otvorení volebných miestností alebo pri začiatku sčítavania hlasovacích lístkov.
Pozorovatelia hlásili aj organizovanú prepravu voličov, neodôvodnené skupinové hlasovanie i prípady zastrašovania voličov alebo iných osôb.
Ďalšie prípady porušenia volebných pravidiel sa týkali šírenia fám o "odmeňovaní" voličov alebo priamo ich podplácania s cieľom motivovať ich, aby šli voliť.
Promo-LEX nasadil v deň volieb svojich pozorovateľov do 614 volebných miestností. Okrem toho bol pozorovateľ pridelený do každej z 30 volebných miestností, kde si svoje právo uplatňovali voliči zo separatistického Podnesterska.
Do volebných miestností v zahraničí bolo nasadených 90 statických pozorovateľov. Okrem týchto pozorovateľov Promo-LEX nasadil na monitorovanie volieb i 89 mobilných tímov.
Stoianoglo chcel rozvíjať vzťahy s Ruskom
Prvé kolo prezidentských volieb sa konalo 20. októbra, keď Moldavci hlasovali aj v referende, v ktorom veľmi tesnou väčšinou rozhodli o ústavnom zakotvení smerovania svojej krajiny do Európskej únie. A pre tieto výsledky referenda zohrala kľúčovú úlohu moldavská diaspóra.
V prvom kole prezidentku Sanduovú podporilo viac ako 42 percent voličov, zatiaľ čo jej súper Stoianoglo získal asi 26 percent hlasov. Celkovo vo voľbách kandidovalo 11 politikov.

Pred druhým kolom vyjadrilo Stoianoglovi podporu viacero neúspešných kandidátov, očakával sa tak tesný súboj.
Stoianoglo tvrdil, že ako prezident by podporoval členstvo krajiny v EÚ, ale zároveň by v národnom záujme rozvíjal vzťahy s Ruskom.
Prisľúbil, že sa pokúsi obnoviť dodávky lacného ruského zemného plynu. Povedal tiež, že ak si to budú občania Moldavska želať, stretne sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Sanduová je prezidentkou od roku 2020. Spočiatku sa usilovala budovať pragmatické vzťahy s Ruskom. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 však pevne presadzuje proeurópsku politiku a počas jej vlády EÚ Moldavsku udelila štatút kandidátskej krajiny.
Sanduová nedeľné hlasovanie označila za voľbu medzi svetlou budúcnosťou v EÚ do roku 2030 a budúcnosťou plnou neistoty a nestability.