CHARTÚM, BRATISLAVA. Na svete v súčasnosti prebiehajú tri výrazné vojny, ale všetci venujú pozornosť iba dvom, píše denník The Guardian. Sudán sa podľa OSN totiž ocitol v „jednej z najhorších humanitárnych nočných môr v nedávnej histórii“ a vyriešenie konfliktu je v nedohľadne.
Podľa najnovších údajov si rusko-ukrajinská vojna od 24. februára 2022 vyžiadala viac ako 200-tisíc mŕtvych, prevažne vojakov.
Teroristický útok palestínskej organizácie Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023 a následný izraelský vpád do Pásma Gazy, razie na Západnom brehu Jordánu a invázia do Libanonu zase spôsobili smrť minimálne 43-tisíc ľudí, najmä civilistov.
Avšak významný je tiež počet obetí v sudánskej občianskej vojne, ktorá sa začala minulý rok – podľa rôznych zdrojov sa čísla pohybujú medzi 20-tisíc až 150-tisíc, pričom na mieste neexistuje žiadne ministerstvo zdravotníctva, ktoré by denne údaje aktualizovalo, alebo mimovládne organizácie, ktoré by Sudáncom pomáhali.
„Krajina so 46 miliónmi obyvateľov rýchlo smeruje ku kolapsu, ale okolitý svet jej venuje iba veľmi malú pozornosť,“ povedal pre denník The Guardian Toby Harward, zástupca humanitárneho koordinátora OSN pre Sudán.
„Aj keď teraz síce vnímame iné krízy inde vo svete, tak je rozsah tohto konfliktu bezkonkurenčný a bude mať významné dôsledky pre región aj mimo neho.“
Miestne skupiny podľa denníka robia, čo môžu, ale svet ich jednoducho nepočúva.
V článku sa dočítate:
- prečo vypukla sudánska občianska vojna,
- odkiaľ má Sudán zbrane,
- čomu čelia Sudánci na dennej báze.
Prechod stroskotal
Konflikt vypukol 14. apríla 2023 v Chartúme, keď medzi sebou začali bojovať dve hlavné frakcie vojenského režimu, ktoré zrovnávajú so zemou celé štvrte a páchajú voči civilnému obyvateľstvu zverstvá vrátane početných masakrov či masových znásilnení.