Z Washingtonu D.C. od nášho spolupracovníka Branislava Ondrášika.
WASHINGTON. Desaťtisíce priaznivcov Kamaly Harrisovej čakali hodiny, aby si v utorok večer vypočuli jej záverečnú reč. Demokratická kandidátka ju preniesla presne na mieste, odkiaľ sa asi 50-tisíc prívržencov Donalda Trumpa rozhodlo vtrhnúť na americký Kapitol, keď certifikoval víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2021.
Viac ako optimizmus z lepších zajtrajškov stavila na strach Američanov z bývalého prezidenta, ktorý sa ako republikánsky kandidát tretíkrát pokúša získať prezidentský úrad. Harrisovej kampaňové finále bolo presne týždeň pred prezidentskými voľbami a sto dní po tom, čo Joe Biden oznámil, že zo súboja o prezidentský úrad odstupuje.
Kampaň Kamaly Harrisovej pôvodne míting v centre Washingtonu, neďaleko Bieleho domu a Washingtonovho pamätníka, plánovala pre 20-tisíc ľudí. Jej tím však už počas dňa hovoril asi o 40-tisícovej účasti, washingtonská polícia sa pripravovala na 50-tisícové davy a napokon si jej záverečný „argument“ prišlo vypočuť asi 70-tisíc ľudí.
Brány sa zatvorili iba krátko predtým, než Harrisová vystúpila, a tí, ktorým sa podarilo dostať dnu, si museli vystáť najmenej štvorhodinový rad.

Viac ako s Beyoncé
Mnohí voliči Kamaly Harrisovej prišli zďaleka, nie iba z Washingtonu či z blízkych štátov, ale napríklad aj zo stredozápadu či dokonca Colorada. Celý rad sa tiahol v okolí ikonického Washingtonovho pamätníka a do oploteného areálu sa možno dostala menej ako polovica záujemcov.
Ak Donald Trump vypredal pred pár dňami Madison Square Garden pre vyše 20-tisíc ľudí, záujem o washingtonské stretnutie demokratickej kandidátky bolo trojnásobné. Bol to zároveň jej najväčší míting tejto kampane, predchádzajúcim rekordom bolo zhromaždenie spred pár dní v Houstone, kam si ju a spevácku hviezdu Beyoncé prišlo pozrieť okolo 30-tisíc ľudí.
Utorkový program bol však oveľa skromnejší. Okrem amerických vlajočiek, transparentov s nápisom USA a svetielkujúcich náramkov si diváci mohli vypočuť iba americkú hymnu a polhodinový prejav prezidentskej kandidátky. Bol to však predovšetkým moment pre televízne kamery, ktoré mohli ukazovať väčšie davy, ako bolo stretnutie prívržencov Donalda Trumpa z roku 2021, ktoré vyvrcholili nepokojmi na Kapitole.
A hoci malo ísť o posledný argument, prečo si medzi ňou a Donaldom Trumpom vybrať práve ju, vo svojom prejave sa zamerala na svojho oponenta. Hneď v prvých vetách ho označila ako „nestabilného, posadnutého pomstou, pohlteného krivdami a s chuťou po nekontrolovanej moci“.
„Hovorí, že medzi jeho hlavné priority je prepustiť násilných extrémistov, ktorí 6. januára napadli policajných dôstojníkov. Donald Trump použije naše vojská proti americkým občanom, ktorí s ním iba nesúhlasia – proti ľuďom, ktorých nazýva nepriateľmi zvnútra," vyhlásila, zatiaľ čo za ňou na tribúne svietil nápis „sloboda“.
„Vieme, kto je Donald Trump, presne tu stál pred štyrmi rokmi,“ dodala s tým, že sa „chce stať diktátorom“.

Urážky z oboch strán
Celá kampaňová udalosť sa odohrala bez väčších incidentov, okrem menších potýčok s protestujúcimi. Niektorým protestujúcim za Gazu sa podarilo dostať aj za brány mítingu. Vyprevádzali ich nakoniec organizátori za vzájomných pokrikov „hanba“.
Posledné dni kampane poznačili obvinenia demokratov, že Trump je „fašista“, na čo republikánsky kandidát Harrisovú tiež označil za fašistku a komunistku zároveň. Biely dom navyše musel korigovať vyjadrenia prezidenta Joea Bidena o tom, že Trumpovi priaznivci sú „odpad“. Išlo len o narážku na Trumpovu nenávistnú rétoriku, keď počas jeho mítingu komik Tony Hinchcliffe nazval Portoriko "plávajúcim ostrovom odpadu".
Kým Harrisová hovorila k desaťtisícom v historickom centre hlavného mesta, Donald Trump mal vlastný míting v Pensylvánii.
V amerických voľbách už odovzdalo svoje hlasy vyše 50 miliónov voličov a obaja majú už iba pár dní, aby presvedčili stále zmenšujúci sa počet tých nerozhodnutých. Harrisovej priaznivci medzitým v centre Washingtonu za zvukov piesní ako YMCA či Stop in the name of love, no aj piesne Girl on fire počúvali, že s Donaldom Trumpom v Bielom dome ich čaká nelichotivá budúcnosť.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej