Z Philadephie od nášho dopisovateľa Branislava Ondrášika.
PHILADELPHIA. Väčšina ľudí v americkej Philadelphii má už dávno jasno v tom, že bude hlasovať za demokratickú kandidátku Kamalu Harrisovú.
No pri tak tesných voľbách, ako je tento rok, sa ráta každý jeden hlas. A tím viceprezidentky si to uvedomuje.
Nie je to len o tom, s akým rozdielom v tomto veľkom meste vyhrá, ale ako sa jej podarí 1,5-miliónovú historickú metropolu zmobilizovať.
Tisíce prívržencov demokratov, ktorí zaplavili Liacouras Center na Temple University dlhé hodiny pred začiatkom megamítingu viceprezidentkiných hviezd, čakali dlhé hodiny, aby sa dostali dnu.
V aréne, ktorá je domovom univerzitného basketbalového tímu a ktorá je s kapacitou okolo 10-tisíc ľudí najväčšou svojho druhu vo Philadelphii, bolo nakoniec zaplnené takmer každé miesto.
Dôvod bol jednoduchý: dnes k nim bude hovoriť bývalý prezident Barack Obama a v predvolebnom rytme im zahrá rocková legenda Bruce Springsteen spolu s rhythm & blues hviezdou Johnom Legendom. A ak by mal byť tento míting ukážkou, ako dopadnú voľby, entuziazmus vo Philadelphii bol obrovský.
Demokrati vedia, že to nemusí stačiť a vo finiši musia zabrať úplne všetci. Pod veľkých bannerom „Keď volíme, vyhrávame“ využili všetci traja každú príležitosť, aby mobilizovali. A kontrast medzi zhromaždením Donalda Trumpa plným rasistických urážok deň predtým v New Yorku nemohol byť väčší.
V článku sa dočítate:
- aké motívy majú na tričkách podporovatelia Harrisovej,
- či dokážu voľby zmeniť ženy,
- ako Barack Obama útočil na Donalda Trumpa.
Politický koncert a mobilizácia
Tridsaťročný John z Maine pomáha demokratom od minulých prezidentských volieb, keď presviedčal voličov na Floride. Dnes je tu vo Philadelphii. „Prišli ste sem kvôli Bruceovi alebo Obamovi?“ začína rozhovory s priaznivcami viceprezidentky. „Bude to tesné, aj preto budem tento posledný týždeň každý deň klopať na dvere, aby sme vyhrali,“ hovorí.
Je na správnom mieste – dav ľudí v modrých tričkách je naklonený nie iba ísť na tento „politický koncert“, ale aj pomáhať. V rukách má už štós papierov, kde zapisuje kontaktné údaje budúcich dobrovoľníkov.
Iba 20-ročný Colin je z Philadelphie a na univerzite, kde sa koná tento hviezdny míting, študuje trestné právo. V rukách zviera malú ukrajinskú vlajočku. Netypické, lebo vojna na Ukrajine nepatrí medzi zásadné témy tejto kampane.
„Beriem ju tu za ukrajinského priateľa, ktorý sa nemohol zúčastniť,“ hovorí. Na prednej strane bundy má nápis „Si dobrý taký, aký si“ a zo zadnej strany zase: „Milý človek za mnou, tento svet je s tebou lepší. Mám ťa rád – človek pred tebou“.
Aj samotnú Philadelphiu nazývajú mestom bratskej lásky. „Bolo by skvelé, keby som sa niekedy stal prokurátorom ako Kamala Harrisová,“ vraví Colin. Aj ďalší priaznivec demokratickej kandidátky si s tričkom s nápisom „Za prokurátorku, nie odsúdeného trestanca“ pripomína to, že vo voľbách kandiduje proti Harrisovej Trump, odsúdený za trestný čin v prípade falšovania obchodných dokumentov.
Organizátori, ktorí majú zase na sebe tričká s menom Harrisovej a prečiarknutým úvodom slova viceprezidentka, dúfajúc, že po budúcom utorku už bude prezidentkou, medzitým usmerňujú davy podporovateľov dovnútra haly.
Aj keď do začiatku podujatia zostávajú ešte hodiny a niektorí prišli s veľkým predstihom, hala sa bude zapĺňať do poslednej minúty pred večerným začiatkom. Keď divákov zachytia televízne kamery, rozvlnia sa v rytme a hlasno skandujú.

Kamalu môžu zachrániť ženy
Grace má okolo päťdesiatky a na míting prišla so svojou svokrou Mary.
Pôvodne je z Portorika, amerického územia, ktoré sa na Trumpovom mítingu v pondelok stalo terčom urážok. Paradoxne k tomu došlo na mieste, v New Yorku, ktoré je domovom najväčšej komunity Portoričanov na americkej pevnine. Rovnako aj Pensylvánia, ktorej najväčším mestom je práve Philadelphia, je domovom veľkej časti tejto komunity.
„Som nahnevaná, voliči Trumpa sa tu v Pennsylvánii stále sťažujú na slabú ochranu hraníc. Tak mi povedzte, aké sú tu v Pennsylvánii hranice a s kým, keď ich to tak trápi. Ale jahody na farmu v Novom Anglicku by tiež zbierať nešli,“ hovorí Grace.
Povesť národa imigrantov potvrdzuje aj Nancy, ktorej rodičia sú pôvodom z Maďarska a Rumunska. „Keď vyhrá Trump, tak to tu bude ako v seriáli Príbeh služobníčky,“ povie znepokojene. Prevaha žien tento večer je viditeľná a v tomto sektore tvoria muži možno pätinu účastníkov.
Práva žien, otázka zakazovaného umelého prerušenia tehotenstva a aj ženská kandidátka sú jedným zo stredobodov tejto kampane. „Ako keby tie ženy chodili na potrat každý deň, veď je to ťažké rozhodnutie,“ dodá. Obe sú optimistické a veria, že voliči Kamaly Harrisovej sa o týždeň ukážu a nebudú to len ženy.
Vtedy sa priamo pod nimi zastaví Bruce Springsteen a všetci si nadšene robia jeho fotku. Asi desaťtisícový dav za zvukov hitu „Girls Just Want to Have Fun“ (Dievčatá sa chcú len baviť) trénuje mexické vlny. Elektrizujúca atmosféra naberá na obrátkach.
Prvý z hviezd vystúpi John Legend. Sám je absolventom miestnej Pensylvánskej univerzity a Kamale Harrisovej pomáha od augusta. „V týchto voľbách bránime slobodu. Donald Trump iba rozdúchava oheň nenávisti a násilia,“ odkazuje davu predtým, ako odohrá zopár svojich najväčších skladieb.
Na pódium potom prichádza rocková legenda Bruce Springsteen, obkolesený tisíckami ľudí s mávajúcimi transparentmi so sloganmi ako „Voľte“ alebo „Sloboda“. Demokratom pomáha už roky a s exprezidentom Barackom Obamom ho spája blízke priateľstvo.
„Volám sa Bruce Springsteen a som tu, aby som pomohol Kamale Harrisovej a Timovi Walzovi, som proti Donaldovi Trumpovi a JD Vanceovi,“ pripomína. „Chcem prezidentku, ktorá si ctí ústavu a bojuje za práva žien. Donald Trump nerozumie tejto krajine ani jej histórii,“ dodáva.
Potom odohrá skladby, ktoré patria v americkej hudbe medzi legendárne a zároveň nesú sentiment aj pre tieto voľby. Napokon, takých skladieb má v repertoári celú priehršť – či už spieva o „zasľúbenej krajine“, alebo „krajine nádeje a snov“, pričom s ním buráca a spieva veľká časť haly.
Populárnejší než viceprezidentka
Najväčšou hviezdou predvolebného mítingu demokratov však nie sú ani tak hudobníci, ako bývalý prezident Barack Obama, ktorý je v Spojených štátoch stále populárny. Demokrati to využívajú každé voľby, odkedy v roku 2017 odišiel z úradu.
Podľa nedávneho prieskumu YouGov by ho väčšina Američanov stále chcela za prezidenta a jeho popularita dosahuje 57 percent, čo sú lepšie čísla, než majú Kamala Harrisová a Donald Trump.
Dav pri Obamovi predvádza najväčšie burácanie večera a mnohí stoja po väčšinu času jeho prejavu, dopĺňaného skandovaním „Voľ(me)!“. Obama nepremrhá príležitosť rétoricky si zaryť do Trumpa v prejave plnom sarkazmu aj humoru, ostrej kritiky, ale aj chvály demokratickej kandidátky.
„Trump nevie povedať ani jeden verš z Biblie, ale aj tak by vám ju chcel predať,“ žartuje pred davom priaznivcov. Keď hovorí o republikánskom kandidátovi, ktorému „sú ľudia ako vy ukradnutí“, dav bučí alebo skanduje „Donald, odíď!“ Obama tisíckam ľudí odpovedá: „Nebučte, nikto nepočuje vaše bučanie, ale čo je počuť, sú vaše hlasy vo voľbách.“
„Keď sa vo voľbách všetci ukážeme a budeme hlasovať za Kamalu, tak ho porazíme,“ rozprávajú sa povedľa účastníci. Presne na takúto konverzáciu a tieto myšlienky sa demokrati a tím Kamaly Harrisovej vo finále kampane spoliehajú. Rozhodne totiž mobilizácia a tá je najdôležitejšia v záverečnom šprinte.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej