SME

Gruzínsko bojuje o výsledky volieb, Orbána v Tbilisi vypískali

Prezidentka zápasí s vládnou stranou.

"Medzinárodné spoločenstvo, neopúšťajte nás." Transparent počas proeurópskeho zhromaždenia v Tbilisi. "Medzinárodné spoločenstvo, neopúšťajte nás." Transparent počas proeurópskeho zhromaždenia v Tbilisi. (Zdroj: SITA/AP)
Načítavam... Gruzínsko bojuje o výsledky volieb, Orbána v Tbilisi vypískali
Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

TBILISI, BRATISLAVA. Na námestí pred gruzínskym parlamentom sú zhromaždené tisícky ľudí.

Blikajú modré policajné majáky, z megafónu sa ozýva hlas rečníka. Účastníci nesú gruzínske a európske vlajky, z reproduktorov sa po prejave ozve Beethovenova Óda na radosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V gruzínskej metropole Tbilisi sa od víkendu konajú protesty, keďže parlamentná opozícia a prezidentka Salome Zurabišvili sú presvedčené, že voľby boli zmanipulované v prospech proruskej populistickej strany Gruzínsky sen.

V tejto atmosfére navštívil gruzínsku metropolu maďarský premiér Viktor Orbán a vstúpil do sporu na strane Gruzínskeho sna, keď vyhlásil, že niet pochýb o tom, že voľby boli slobodné a demokratické. Na námestí ho však opozičný protest vypískal.

SkryťVypnúť reklamu

"Opozícia sa snaží dokázať, že voľby boli sfalšované, Gruzínsky sen sa snaží dokázať, že boli regulárne," komentuje pre denník SME Teimuraz Inasaridze, gruzínsky novinár, ktorý voľby pokrýval v dvoch regiónoch.

Hovorí, že sám bol svedkom množstva zásahov a porušení zákona od prvého momentu.

"Od našich pozorovateľov mám informácie o množstve incidentov a o sofistikovanosti a rôznych podobách nezrovnalostí," vyhlásila gruzínska prezidentka Salome Zurabišvili.

Tvrdí, že oficiálne výsledky idú proti dlhodobým trendom prieskumov verejnej mienky, osobitne odkedy krajina schválila "ruský zákon" a odkedy boli protesty v uliciach, "v ktorých ľudia ukázali, že si želajú európsku cestu".

SkryťVypnúť reklamu

Ruským zákonom kritici označujú zákon o "zahraničných agentoch", ktorý vznikol podľa podobných noriem v Rusku a Maďarsku.

Zvládli to aj bez Rusov

Gruzínsko je dlhodobo rozdelené medzi priaznivcov proeurópskej cesty, ktorí sú stúpencami prezidentky a opozičných strán, a priaznivcami strany Gruzínsky sen, ktorá býva označovaná za proruskú.

"Čokoľvek, čo sa v tomto regióne deje, je nejako ovplyvnené Ruskom. Gruzínsky sen už 12 rokov razí politiku normalizácie vzťahov s Ruskom, osobitne v ekonomickej rovine. Takže sa tak zväčšuje aj rola Ruska," komentovala stav pre Deutsche Welle analytička Sonja Katharina Schiffers z Nadácie Heinricha Bölla.

"Osobne som nevidela ruskú aktivitu pri falšovaní hlasov, ale podľa mňa to ani nie je nevyhnutné. Kremeľ vládnucu stranu podporuje verejne, napríklad pri schvaľovaní zákona o zahraničných agentoch, pri spochybňovaní zahraničných pozorovateľov. Tí, ktorí tu zasahovali do volieb, vedia, ako to majú robiť a ruskú pomoc ani nepotrebujú," zhodnotila.

SkryťVypnúť reklamu

"Pozoroval som voľby v dvoch okrskoch, od prvých momentov ich sprevádzali incidenty," hovorí pre SME gruzínsky novinár Teimuraz Inasaridze. Pred volebnými miestnosťami podľa neho agitovali aktivisti organizácií prepojených na vládu a tlačili na voličov, aby volili "správne".

"Volební pozorovatelia boli pod tlakom, aby nezaznamenali narušenia volieb a nesťažovali sa. Moji kolegovia aj ja o tom máme fotografické dôkazy aj videozáznamy," dodáva.

"Podľa mojich pozorovaní voľby sprevádzalo množstvo porušení, ktoré môžu mať významný dosah na finálne výsledky," zhodnotil novinár.

Protesty sa podľa neho momentálne konajú v Tbilisi, no regióny sú pokojné.

Nemecká analytička považuje za podozrivé aj nadmerne vysoké počty hlasov pre Gruzínsky sen v oblastiach s nadpriemernou účasťou. Podľa nej to naznačuje, že tam voličov k miestnostiam zvážali hromadne.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka Salome Zurabišvili v rozhovore s BBC neobvinila Kremeľ z ovplyvňovania volieb priamo, no vyhlásila, že výsledok ovplyvnila "ruská špeciálna operácia". Vláda podľa nej používala ruské metódy propagandy a mala k dispozícii ľudí z Ruska.

"Nezrovnalosti sa dejú všade, v každej krajine," reagoval pre britskú stanicu gruzínsky premiér Irakli Kobachidze zo strany Gruzínsky sen, ktorá voľby formálne vyhrala so ziskom 54 percent hlasov.

Súvisiaci článok Gruzínsko sa ocitlo nad priepasťou. Výsledky volieb neuznala opozícia ani prezidentka, zvolávajú protesty Čítajte 

Aká kampaň, také voľby

Hoci Viktor Orbán, premiér aktuálne predsedajúcej krajiny v Rade Európskej únie, vyhlásil, že niet pochybností o demokratickosti volieb, pozorovatelia medzinárodných organizácií sú si menej istí.

"Voľby sprevádzala vysoká polarizácia politického aj mediálneho prostredia, nenávistné prejavy proti opozícii a občianskej spoločnosti a nepriateľstvo proti úradu prezidentky," napísal v správe Iulian Bulai, šéf delegácie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita volieb podľa jeho hodnotenia odráža predvolebný vývoj, v správe spomína aj podozrenia z kupovania voličských hlasov, organizovaného zastrašovania osobitne vo vidieckych oblastiach a pochybnosti o nestrannosti štátnych inštitúcií.

"Vyjadrujeme obavy ohľadom podmienok volieb, osobitne ohľadom nespravodlivého prostredia, ktoré podkopáva dôveru vo volebné výsledky a vysvetľuje aj reakciu na ne. Týmito pochybnosťami by sa inštitúcie mali zaoberať," konštatuje správa pozorovateľskej misie.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 580
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 088
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 016
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 616
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 310
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 325
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 164
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Následok izraelského útoku na libanonské prístavné mesto Sidon.

Izraelská armáda uviedla, že sa zamerala na dvoch militantov Hizballáhu.


TASR
Demonštranti v marockom meste Rabat sa zišli podporiť Palestínu.

Žiadali ukončenie obliehania Pásma Gazy a povolenie vstupu humanitárnej pomoci.


TASR
Ilustračné foto

Záznam naznačuje, že počet úmrtí na strane húsíov je vyšší ako povstalci uvádzajú.


TASR
Ilustračné foto

Koncom marca sa vyskytli v oblasti viaceré úmyselne založené lesné požiare.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu