TEL AVIV, BRATISLAVA. Ako Izrael napadol ciele v najmenej tisíc kilometrov vzdialenom Iráne? A prečo sa po iránskom raketovom útoku a akciách jeho predĺžených rúk Hamasu a Hizballáhu rozhodol neútočiť na ropné ani jadrové zariadenia?
Deň po izraelskom útoku dávajú médiá a experti dokopy informácie o tom, aké ciele Izrael v Iráne zničil, ale aj tie, ako dokázal útočiť bez toho, aby jeho lietadlá vstúpili do iránskeho vzdušného priestoru.
Okrem vyhlásení oboch strán získavajú informácie aj z dokumentov amerických tajných služieb, ktoré niekoľko dní pred izraelským útokom unikli na internet. Opisovali aj vojenské cvičenia, pri ktorých Izrael podobné útoky trénoval.
Izrael tvrdí, že pri útoku zasiahol dvadsať cieľov, medzi nimi vojenské objekty protivzdušnej obrany a zrejme aj továreň na výrobu rakiet či ich súčastí.
Na iránskej strane zrejme zahynuli štyria vojaci a izraelský útok, ako aj iránska reakcia naň sa vo všeobecnosti považujú za mierne.
V článku sa dočítate:
- Čo vieme o tom, ako Izrael vykonal útok,
- aké lietadlá a zbrane pri tom použil,
- ako mu pomohli spojenci v oblasti,
- ako môže reagovať Irán.
Letectvom proti balistickým strelám
Keď Irán začiatkom októbra zaútočil na Izrael, použil najmä balistické strely. Izrael odpovedal leteckým útokom. Na vzdialenosť vyše tisíc kilometrov nie je jednoduché takúto operáciu uskutočniť.
Keď sa vyhol útokom na ropné a jadrové zariadenia, držal sa tým Izrael odporúčaní, ktoré mu dal Washington. Zasiahol niekoľko objektov protivzdušnej obrany.
"Bol to limitovaný útok s cieľom oslabiť iránske ofenzívne a defenzívne schopnosti a zdôrazniť schopnosť Izraela vykonať útok v hĺbke nepriateľského priestoru," komentuje operáciu server The War Zone.
Pri útoku Izrael zničil aj protivzdušné systémy S-300 ruskej výroby a The War Zone komentuje, že Irán tak zostal odkrytý pre prípad druhého izraelského útoku. Izrael sa ho tak snaží odradiť od toho, aby situáciu ďalej eskaloval.
Izraelské letectvo má na tento typ útokov lietadlá F-16, F-15 a jeho útočnú verziu F-15E, ale aj najmodernejšie americké lietadlá F-35.
Presná trasa letu nie je známa, Irán sa však už v pondelok sťažoval, že Spojené štáty Izraelu umožnili využívať vzdušný priestor Iraku, informovala Deutsche Welle.
Stránka Middle East Eye ešte v piatok písala, že arabské štáty v oblasti Perzského zálivu svoje vzdušné priestory uzavreli a Izrael preto útok odkladal.
Druhou možnosťou by tak bola dlhá trať ponad Červené more a južne od Arabského polostrova až do Perzského zálivu. Tá by si však vyžadovala niekoľkonásobné dopĺňanie paliva za letu. Izrael tieto kapacity má, prevádzkuje tankovacie lietadlá odvodené od dopravných strojov Boeing 707.
Vzľadom na časovú následnosť informácií od Middle East Eye a iránskej vlády je pravdepodobné, že izraelské lietadlá leteli kratšou trasou a zrejme vstúpili aj do vzdušného priestoru Jordánska alebo Sýrie.
Server The War Zone poukazuje aj na to, že pri príprave takejto misie musel Izrael rátať aj s možnosťou, že niektoré z jeho lietadiel budú zostrelené. V takom prípade by bolo jednoduchšie zachraňovať zostrelenú posádku v Iraku alebo v Sýrii ako v iránskom vnútrozemí.
Izrael má dostatočne dobré vzťahy aj so Saudskou Arábiou a server The New Arab začiatkom októbra špekuloval, či jeho lietadlá nepoužili saudskoarabský vzdušný priestor na doplnenie paliva za letu, keď bombardovali ciele skupiny Húsíov v Jemene.
Zbrane doletia tisícky kilometrov
Izraelské lietadlá použili taktiku, ktorú používa aj ruské letectvo proti ukrajinským mestám. Z bezpečnej vzdialenosti mimo vzdušného priestoru Iránu odpálili strely s doletom v dolných tisíckach kilometrov.
Stránka Middle East Eye s odvolaním sa na uniknuté informácie o izraelskom útoku spomína dva typy zbraní - strely Rocks a Golden Horizon.
The War Zone píše, že na sociálnych sieťach sa objavili zábery vyhoreného prvého stupňa raketovej strely v Iraku, čo by znamenalo, že izraelské lietadlá odpálili svoje zbrane práve v jeho vzdušnom priestore. Stránka spomína aj izraelskú zbraň Air LORA - balistickú strelu odpaľovanú z lietadla.
O strele Rocks BBC napísala, že ide o balistickú strelu schopnú zasiahnuť ciele na zemi aj pod zemou. V prípade Golden Horizon hovorí, že ide o variant systému Sparrow (nie je totožný so staršou americkou strelou vzduch-vzduch s rovnakým názvom), ktorý pôvodne vznikol ako cvičný cieľ.
Jeden z jeho variantov je Blue Sparrow a podľa BBC je Golden Horizon iba iným označením tej istej zbrane. V tom prípade je dolet tejto strely 2000 kilometrov.
Rocks aj Golden Horizon vyrába izraelská spoločnosť Rafael, strelu Air LORA zas spoločnosť IAI (Israel Aerospace Industries). Je odvodená zo staršej strely LORA (Long Range Artillery) a má skromnejší dolet, zrejme iba dvesto kilometrov.
Všetky spomenuté strely naviguje systém GPS, mali by však byť imúnne proti jeho rušeniu, keďže majú aj inerciálne navigačné systémy, ktoré nepotrebujú vonkajšiu kontrolu a využívajú akcelerometre či gyroskopy.
Možno nastane ticho
Irán aj Izrael chceli mať doposiaľ vždy posledné slovo, no pomerne pokojná reakcia Teheránu naznačuje, že k ďalšej eskalácii nemusí dôjsť. Hoci iránske ministerstvo zahraničia podľa BBC vyhlásilo, že má nárok a povinnosť brániť sa, dodalo aj to, že vníma svoju zodpovednosť za mier a bezpečnosť v regióne.
Britská stanica cituje aj nemenovaného amerického predstaviteľa, podľa ktorého by izraelský útok "mohol byť posledným vo vzájomnej výmene medzi Izraelom a Iránom".
Izraelské ozbrojené sily informovali, že sa chcú sústrediť na ciele v Pásme Gazy a Libanone a širšiu regionálnu eskaláciu zvalili na Irán.