TBILISI. Opozičné strany v Gruzínsku, ktoré neuznávajú výsledky parlamentných volieb z 26. októbra, žiadajú opakované voľby.
Na zhromaždení, ktoré opozícia zvolala na pondelok večer do centra Tbilisi, to vyhlásil Giorgi Vašadze, jeden z lídrov strany Jednota-Národné hnutie.
Podľa Vašadzeho by sa opakované voľby mali konať pod dohľadom medzinárodnej volebnej autority. Informovala o tom stanica Echo Kavkaza.
Na výzvu proeurópskej opozície prišli pred budovu parlamentu v centre Tbilisi vyše 15-tisíc ľudí, aby protestovali proti výsledkom sobotňajších parlamentných volieb, ktoré považujú za sfalšované.
Vašadze v príhovore vyhlásil, že opozícia a jej prívrženci považujú sobotňajšie voľby za nelegitímne. Informoval, že opozícia bude bojkotovať parlament, ktorý vzišiel z týchto volieb, a odmieta všetky poslanecké mandáty.
Deklaroval, že opozícia je odhodlaná "bojovať, kým nevyhráme, a sľubujeme, že vyhráme".
Opätovné konanie parlamentných volieb označil za "veľmi špecifickú požiadavku", pričom zdôraznil, že ich "musí usporiadať medzinárodná ustanovizeň" špecializujúca sa na volebný proces.
Vašadze tiež uviedol, že opozícia nemieni viesť žiadne rokovania s deklarovaným víťazom volieb, doteraz vládnucou stranou Gruzínsky sen. Doplnil, že akékoľvek "rokovania a dohody sa budú týkať jedine opakovaných volieb".

Zhromaždeným sa prihovorila aj gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. Informovala, že hovorila so západnými lídrami, s ktorými sa zhodli, že parlamentné voľby v Gruzínsku boli nelegitímne.
"Budeme bojovať, aby sme ochránili vaše ústavné právo voliť. Teraz nie je čas na pesimizmus. Teraz je dôležité pokojne a so zdvihnutými hlavami brániť svoje hlasy," zdôraznila prezidentka.
Prisľúbila zhromaždeným, že bude po ich boku "až do konca tejto európskej cesty a kým sa nedostaneme k dverám Európy, čo nie je len náš sen, ale naša realita a budúcnosť". "Nemáme inú alternatívu," zdôraznila.
Vypískali Orbána
Gruzínske médiá i spravodajský web Echo Kavkaza predtým uviedli, že demonštranti s vlajkami Gruzínska a EÚ vypískali kolónu áut s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý v pondelok pricestoval na návštevu Tbilisi, keď odchádzala spred hotela Marriott na Rustaveliho triede.
Gruzínske médiá pripomenuli, že Viktor Orbán sa stal prvým a jediným západným lídrom, ktorý zablahoželal vládnej strane Gruzínsky sen k víťazstvu.
Ako napísala agentúra Reuters, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý Orbána v Tbilisi sprevádza, na sociálnej sieti napísal, že výsledok volieb v Gruzínsku je pre liberálov "škaredou porážkou".
Volebné podvody
Podľa oficiálnych výsledkov vo voľbách zvíťazil Gruzínsky sen so ziskom 54 percent hlasov. Opozícia na čele s prozápadne orientovanou Zurabišviliovou výsledky volieb spochybňuje a upozorňuje na nezrovnalosti a viaceré incidenty počas volebného dňa.
Zurabišviliová v rozhovore pre agentúru Reuters vyhlásila, že Gruzínsky sen v skutočnosti získal len približne 40 percent hlasov, čo sa v zhoduje s dvoma exit pollmi, podľa ktorých opozícia získala väčšinu kresiel v parlamente.
Prezidentka už skôr obvinila Moskvu, že stojí za volebnými podvodmi v Gruzínsku. Podľa nej sú súčasťou "ruskej špeciálnej operácie" a vyzvala občanov, aby vyšli do ulíc.
Zurabišviliová tiež uviedla, že v parlamentných voľbách, ktorých výsledky opozícia neuznala, došlo k "sofistikovaným" podvodom. Kremeľ jej obvinenia odmieta a zo zasahovania do volieb obviňuje Západ.
Leyenová žiada vyšetrovanie
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala na nezávislé vyšetrenie "nezrovnalostí", ktoré voľby sprevádzali. Predsedníčka EK trvá na tom, že Gruzínci "majú právo vedieť, čo sa stalo."
"Ľudia v Gruzínsku sa už mnoho rokov usilujú a bojujú za demokraciu. Majú právo vedieť, čo sa tento víkend stalo. A majú právo na to, aby sa volebné nezrovnalosti vyšetrili rýchlo, transparentne a nezávisle," povedala von der Leyenová počas prejavu na belgickej univerzite College of Europe v meste Bruggy.
Na prešetrenie nezrovnalostí okolo hlasovania vyzval v nedeľu gruzínske úrady aj predseda Európskej rady Charles Michel.
Nezrovnalosti, na ktoré poukázala predbežná správa medzinárodných pozorovateľov, je podľa jeho slov potrebné "riešiť a objasniť".