SME

Musk a Trump snívajú o obsadení Marsu. Chcú ho dobyť do roku 2030

Podľa oboch USA hrozia aj preteky s Čínou o vzácne zdroje na Mesiaci.

Raketa SpaceX Falcon 9 nesúca vesmírnu loď Dragon je vypustená na misiu NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v máji 2020.Raketa SpaceX Falcon 9 nesúca vesmírnu loď Dragon je vypustená na misiu NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v máji 2020. (Zdroj: Jonathan Newton — The Washington Post)
Načítavam... Musk a Trump snívajú o obsadení Marsu. Chcú ho dobyť do roku 2030
Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

NASA už dlho deklaruje, že má v úmysle vyslať astronautov na Mars, ale nie hneď. Najskôr príde - opäť - na rad pristátie na Mesiaci.

Mars tak zatiaľ zostáva v úzadí, čo však nie je dostatočná výzva pre Elona Muska ani pre tisíce jeho zamestnancov zo SpaceX, ktorí nosia tričká s nápisom „Okupujme Mars“ a skandujú pri štartoch rakiet ich spoločnosti. Musk na svojej sociálnej sieti X uviedol, že je možné, že SpaceX pošle ľudí na Mars už o štyri roky - a Donald Trump mu v tom drží palce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pristaneme s americkým astronautom na Marse,“ prisľúbil Trump na zhromaždení 19. októbra v Latrobe v Pensylvánii. „Priprav sa, Elon, priprav sa. Musíme pristáť, musíme to urobiť rýchlo.“

Na predchádzajúcom predvolebnom vystúpení v Pensylvánii s Muskom po svojom boku Trump povedal: „Budeme viesť svet vo výskume vesmíru. Teraz mi [Musk] povedal, že zvíťazíme a do konca nášho funkčného obdobia dosiahneme Mars, čo je veľká vec. Pred Čínou, pred kýmkoľvek, však? A staviam peniaze práve na neho.“

Americká prevaha vo vesmíre

Utužovanie vzťahov medzi Trumpom a Muskom je nečakaným jesenným zvratom v amerických voľbách a upútalo pozornosť analytikov vesmírnej politiky: nikto si totiž nie je celkom istý, čo by partnerstvo Trumpa a Muska znamenalo pre NASA a všeobecne pre lety ľudí do vesmíru, ak sa Trump vráti do Bieleho domu.

SkryťVypnúť reklamu

Mars je teraz súčasťou diskusie tak, ako ešte pred niekoľkými mesiacmi nebol. A hoci je Musk už neoddeliteľnou súčasťou programu NASA pre lety ľudí do vesmíru, akýkoľvek strategický obrat NASA, ktorý by urýchlil úsilie o vyslanie ľudí na Mars, by mohol potenciálne priniesť viac zákaziek spoločnosti SpaceX.

Trumpov tím sa nezaoberal konkrétnymi otázkami o Muskovi, Marse a NASA, ale hlavný poradca v kampani Brian Hughes vyzdvihol vytvorenie amerických vesmírnych síl ako jeden z Trumpových „najväčších úspechov“ a povedal, že Trump sa v druhom funkčnom období bude usilovať o dosiahnutie „americkej prevahy vo vesmíre“.

Kampaňový tím Kamaly Harrisovej a spoločnosť SpaceX bezprostredne nereagovali na žiadosti o komentár.

Budeme to musieť urýchliť

Musk a jeho tím SpaceX sa zameriavajú na Mars od založenia spoločnosti v roku 2002. Trump sa na Mars zameral aj vo svojich komentároch počas toho, ako bol prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2017 sa v rozhovore s astronautkou Peggy Whitsonovou, ktorá bola na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ako jej veliteľka, Trump opýtal na časový plán misie na Mars. Whitsonová povedala, že to nebude skôr ako v roku 2030 a bude si to vyžadovať medzinárodnú spoluprácu pre náklady. Trump povedal: „No, chceme sa o to pokúsiť počas môjho prvého funkčného obdobia alebo prinajhoršom počas môjho druhého funkčného obdobia, takže to budeme musieť trochu urýchliť, dobre?“

V júni 2019 Trump na sociálnej sieti (pod predošlým názvom) Twitter vyjadril netrpezlivosť s misiou Artemis, ktorú iniciovala jeho vlastná administratíva: „Za všetky peniaze, ktoré míňame, by NASA nemala hovoriť o ceste na Mesiac - to sme robili pred päťdesiatimi rokmi,“ napísal. „Mali by sa sústrediť na oveľa väčšie veci, ktoré robíme, vrátane Marsu (ktorého je Mesiac súčasťou), obrany a vedy!“

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Milión dolárov za podpis. Stúpenec Trumpa Musk chce voličov motivovať štedrou odmenou Čítajte 

O niekoľko týždňov neskôr na stretnutí v Oválnej pracovni pri príležitosti 50. výročia prvého pristátia na Mesiaci Trump naliehal na správcu NASA Jima Bridenstina, prečo agentúra nemôže ísť rovno na Mars.

„Aby ste sa dostali na Mars, musíte vraj pristáť na Mesiaci,“ povedal Trump. „Existuje nejaký spôsob, ako ísť priamo bez pristátia na Mesiaci? Je to možné?“

„No, potrebujeme využiť Mesiac ako skúšobnú plochu, pretože keď pôjdeme na Mars, budeme tam musieť byť dlhý čas, takže sa musíme naučiť, ako žiť a pracovať v inom svete,“ odpovedal Bridenstine.

Odsúdený na zánik

Musk v júli podporil Trumpa – venoval najmenej 75 miliónov dolárov politickému akčnému výboru na podporu bývalého prezidenta a organizuje zhromaždenia v Pensylvánii.

Trump tiež prisľúbil, že Muska vymenuje za šéfa komisie pre efektívnosť vlády. Musk kritizoval tempo regulačného dohľadu vo vládnych agentúrach a sťažoval sa, že dokáže stavať rakety rýchlejšie, ako regulačné orgány dokážu schváliť štarty.

SkryťVypnúť reklamu

Musk varoval, že od Trumpovho víťazstva závisí schopnosť letieť na Mars, a dokonca aj prežitie ľudstva.

„Hoci mám veľa obáv z potenciálneho režimu Kamaly Harrisovej, mojou absolútnou stopkou je, že byrokracia, ktorá v súčasnosti dusí Ameriku, sa pod vládou Demokratickej strany zaručene rozrastie,“ napísal Musk na sociálnej sieti X, ktorú kúpil pred dvoma rokmi. „To by zničilo program Mars a odsúdilo ľudstvo na zánik.“

Mesiac v hre

Misie na Mars sa musia načasovať tak, aby sa využila relatívna poloha Zeme a Marsu pri ich obiehaní okolo Slnka, a štartovacie okná sa otvárajú zhruba každé dva roky. V tomto desaťročí sú dve štartovacie obdobia, ktoré sa začínajú v rokoch 2026 a 2028.

SpaceX vyvíja a testuje novú vesmírnu loď Starship, ktorá by podľa spoločnosti mohla dopraviť posádku na Mars. Musk uviedol, že v roku 2026 plánuje vyslať na Mars približne päť lodí Starship bez posádky a v prípade, že všetko pôjde hladko, v roku 2028 aj misiu s posádkou, čo by bolo na konci funkčného obdobia budúcej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je jasné, ako by NASA mohla do takejto misie zapadnúť. NASA už má ambiciózny a technicky náročný plán letov ľudí do vesmíru s programom Artemis. Program sa začal v čase, keď bol Trump vo funkcii, a prežil aj zmenu administratívy. Teší sa solídnej podpore oboch strán v Kongrese napriek meškaniam, prekračovaniu nákladov a kritickým správam Úradu generálneho inšpektora NASA, ktorý odhadol, že Artemis bude do roku 2025 stáť 93 miliárd dolárov.

Nad americkými ašpiráciami ohľadom Mesiaca sa vznášajú obavy, že Čína by tam mohla prísť skôr (hoci viac ako pol storočia po tom, čo to urobilo 12 astronautov Apolla s americkými vlajkami na mesačných skafandroch). Nejde však len o túžbu po chvále. Na Mesiaci sa nachádzajú vzácne zdroje vrátane prvkov, ktoré sú nevyhnutné na výrobu moderných technológií, povedal Zaheer Ali, fyzik a expert na vesmírnu politiku na Arizonskej štátnej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

„Z hľadiska hospodárskeho rozvoja je Mesiac v hre,“ povedal Ali.

Partnerstvo Trumpa a Muska prichádza v ére, keď sa lety ľudí do vesmíru rýchlo zmenili na oveľa komerčnejší priemysel, pričom NASA je skôr platiacim zákazníkom než správcom niektorých misií. Artemis sa však drží tradičnejšieho modelu a je plne riadený NASA.

Architektúra misie využíva raketu vo vlastníctve NASA s názvom Space Launch System a kapsulu vo vlastníctve NASA s názvom Orion.

Projekty rakiet a kapsúl majú veľké meškanie a prekračujú rozpočet a samy o sebe nemôžu dostať astronautov na Mesiac. V dôsledku toho NASA uzavrela zmluvu so spoločnosťou SpaceX, aby pomocou jej vesmírnej lode Starship prepravila astronautov z obežnej dráhy Mesiaca (kam sa dostanú pomocou Orionu a rakety Space Launch System) na povrch Mesiaca a späť. Vesmírna spoločnosť Blue Origin Jeffa Bezosa má tiež zmluvu na lunárny modul v rámci budúcej misie Artemis. (Bezos vlastní denník The Washington Post.)

SkryťVypnúť reklamu

SpaceX je na vzostupe a získava miliardy dolárov z vládnych kontraktov na vypustenie astronautov NASA na vesmírnu stanicu a satelitov pre vojenské a národné bezpečnostné agentúry. V súčasnosti je dominantnou silou v odvetví vypúšťania rakiet. Medziplanetárne ambície spoločnosti SpaceX viedli k vývoju lode Starship. Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť predviedla oslnivú ukážku inžinierskeho majstrovstva, keď pristála s raketovým nosičom do mechanických ramien štartovacej veže.

Súvisiaci článok Unikátne pristátie. Čeľuste štartovacej rampy zachytili vznášajúcu sa vesmírnu raketu Čítajte 

Mars je však pre človeka ťažko dosiahnuteľným cieľom bez ohľadu na technologickú zdatnosť leteckých inžinierov. Na planéte nie je takmer žiadny vzduch. Nevykazuje žiadne známky života. Nemá magnetické pole a jej povrch je ožiarený radiáciou.

Zatiaľ čo na Mesiac sa dá letieť maximálne tri dni - astronauti z Apolla 11 odštartovali v stredu a domov sa vrátili na druhý týždeň vo štvrtok - spiatočná misia na Mars by pravdepodobne trvala dva až tri roky, povedala Nujoud Merancyová, vedúca oddelenia stratégie a architektúry na riaditeľstve NASA pre vývoj prieskumných systémov.

SkryťVypnúť reklamu

Predtým, ako sa NASA pokúsi o takúto cestu s posádkou, podľa nej treba vyvinúť a otestovať množstvo vesmírnych systémov, aby sa zabezpečila bezpečná a úspešná misia. NASA v súčasnosti nemá žiadny konkrétny cieľový dátum pre misiu na Mars, povedala.

„Jednou z najväčších výziev je ľudský systém, čiže udržanie posádky živej, zdravej a schopnej vôbec skúmať Mars, keď sa tam dostane,“ povedala Merancyová a dodala, že astronauti budú po pobyte v beztiažovom stave počas dlhej cesty čeliť fyzickým výzvam.

„Vesmírne lety a bezpečnosť sú otázkou tolerancie a akceptácie rizika,“ povedala. „NASA ako vládna agentúra sa určite usiluje o to, aby sme pochopili všetky riziká spojené s misiami a riziká, ktoré od členov posádky žiadame.“

Agresívny štvorročný plán

Odborníci na vesmírnu politiku vo všeobecnosti považovali NASA za relatívne imúnnu voči akýmkoľvek dramatickým obratom po voľbách v porovnaní s niektorými vládnymi agentúrami v exekutíve. Avšak Muskovu finančnú injekciu do Trumpovej kampane a nedávne Trumpove vyjadrenia o Marse nemožno ignorovať.

SkryťVypnúť reklamu

Trumpovo víťazstvo vo voľbách by podľa Caseyho Dreiera, vedúceho oddelenia vesmírnej politiky neziskovej organizácie Planetary Society, mohlo viesť k „radikálnemu preorientovaniu sa na vyslanie ľudí na Mars“, ale nemyslí si, že takýto obrat je najpravdepodobnejším scenárom pre vesmírnu agentúru.

Napriek tomu však poznamenáva: „Vždy, keď sa Trump sám od seba vyjadril o NASA, hovoril o vyslaní ľudí na Mars.“

Jednou z možností je, že NASA, ktorá má v súčasnosti ročný rozpočet približne 25 miliárd dolárov, by sa stala „zákazníkom misie spoločnosti SpaceX na Mars“, povedal Greg Autry, zástupca prorektora pre komercializáciu a stratégiu vesmíru na Univerzite Centrálnej Floridy a vedúci Trumpovho prechodného tímu pre vesmírnu politiku po voľbách v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Skvelý muž a budúci minister? Prečo Elona Muska chvália Putin aj Trump Čítajte 

„Nemusí to byť misia NASA,“ povedal Autry. „Riadiace procesy a kultúra NASA sú príliš pomalé na agresívny štvorročný plán, o ktorom hovorí Trump.“

Musk povzbudil tisíce svojich zamestnancov víziou vybudovaných miest na Marse. Tvrdí, že je to nevyhnutné pre prežitie ľudstva, pretože Zem zostáva zraniteľná voči katastrofe, ktorá by mohla vyhubiť náš druh.

Vo svojom príspevku na X Musk v septembri napísal: „Chceme umožniť každému, kto chce byť vesmírnym cestovateľom, aby sa dostal na Mars! To znamená vás alebo vašu rodinu či priateľov - každého, kto sníva o veľkom dobrodružstve. Nakoniec sa na Mars vydajú tisíce vesmírnych lodí a bude to nádherný pohľad! Viete si to predstaviť? Wow.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 756
  2. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 8 618
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 750
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 203
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 817
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 740
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 525
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 420
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Palestínčania sa modlia počas ranných piatkových modlitieb pri príležitosti moslimského pôstneho mesiaca Ramadán.

Washington naďalej odporúča americkým občanom, aby do Sýrie necestovali.


TASR 1
Ilustračné foto.

Útočníkov zneškodnili bojové vrtuľníky.


TASR
Nigel Farage.

Výdavky verejného sektora podľa Faragea "neúmerne vzrástli".


TASR 4
Ilustračné foto.

K streľbe prišlo na dvoch miestach, motív zatiaľ známy nie je.


TASR

Sportnet

Daria Kasatkinová.

Svetová dvanástka Rusko nenavštívila už viac ako dva roky.


Reuters
Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

O postupe Zvolena rozhodla podľa Kudrnu trpezlivosť.


TASR
Americká krasokorčuliarka Alysa Liuová oslavuje zisk zlata na MS v krasokorčuľovaní 2025.

Devätnásťročná Američanka vo veku 16 rokov nečakane ukončila kariéru, no pred rokom sa ku krasokorčuľovaniu vrátila.


TASR
Radosť hráčov Košíc po víťaznom 6. zápase štvrťfinále.

Hokejistov HC Košice čaká v semifinále HKM Zvolen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu