MAINZ. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v nedeľu udelil dvom vedcom Nemeckú cenu za životné prostredie (Deutscher Umweltpreis) a vyzdvihol silu demokratického systému pred populizmom a autokraciou.
Cena Nemeckej spolkovej nadácie pre životné prostredie (DBU) sa udeľuje za úspechy v oblasti ochrany a zachovania životného prostredia. Je sprevádzaná finančnou prémiou 500 000 eur a ide o jednu z najvyššie dotovaných environmentálnych cien v Európe.
Tohtoročnými laureátmi sú Franziska Tannebergerová, ktorá sa zaoberá výskumom rašelinísk, a podnikateľ v oblasti elektronickej mobility Thomas Speidel.
Tannebergerová je vedúcou Centra pre rašeliniská v Greifswalde na severovýchode Nemecka. Rašeliniská sú podľa nej kľúčové nielen pre klímu a biodiverzitu, ale aj pre bezpečnosť vody. Tvoria približne päť percent rozlohy Nemecka, ale 95 percent z nich je odvodnených.
Speidel, elektrotechnický inžinier zo Stuttgartu, získal ocenenie za vynález prototypu nabíjacej skrinky vo veľkosti telefónnej búdky, v ktorej sa dá elektromobil nabiť za približne desať minút.
To, ako rýchlo sa rozšíri e-mobilita, závisí od toho, "či nájdeme spôsoby a prostriedky na prekonanie technických a faktických prekážok, ktoré stále existujú v každodennom živote", povedal Steinmeier. Patrí sem aj stále nedostatočne rozšírená dostupnosť dodávok elektrickej energie.
DBU bola založená v roku 1990 a svoje prostriedky získava z výnosov z privatizácie spoločnosti Salzgitter AG. Jej súčasný kapitál je 2,48 miliardy eur. Doteraz financovala takmer 11 100 projektov sumou približne dve miliardy eur.