Haag 15. augusta (TASR) - Medzinárodný súdny tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu po letnej prestávke, ktorá trvala od 21. júla, opäť začína svoju činnosť.
Haagsky súd založila Bezpečnostná rada OSN dňa 25. mája 1993 na základe ťažkých porušení ľudských práv počas občianskej vojny v Juhoslávii v rokoch 1991 až 1995. Súdu predsedá Američan Theodor Meron, vo funkcii hlavnej žalobkyne je od septembra roku 1999 Švajčiarka Carla del Ponteová.
Súdny tribunál sa v utorok 16. augusta bude zaoberať pokračovaním procesu s jedným z vodcov bosnianskych Srbov Momčilom Krajišnikom obvineným z genocídy na území Bosny a Hercegoviny v rokoch 1991-1992.
Proces s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom, ktorého prvýkrát postavili pred haagsky súd v roku 2001, bude pokračovať v stredu 17. augusta jeho obhajobou. Miloševič obvinený z účasti na genocíde, vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti odmietol súdom prideleného právnika a obhajuje sa pred tribunálom sám.
Zatiaľ nesplnenou povinnosťou Srbska a Čiernej Hory je vydanie bývalého generála Ratka Mladiča a bývalého prezidenta Republiky srbskej v Bosne Radovana Karadžiča do Haagu. Zatknutie oboch obvinených, ktorí sa zatiaľ zdržiavajú na neznámom mieste, je jednou z podmienok pre vstup Srbska a Čiernej Hory do EÚ.
Priebeh jednotlivých procesov a informácie spojené s činnosťou ICTY možno sledovať aj na internetovej stránke www.un.org/icty .
12 zsl žab