TBILISI. Súčasná vládnuca strana Gruzínsky sen podľa predbežných výsledkov zverejnených ústrednou volebnom komisiou zvíťazila v parlamentných voľbách.
Po sčítaní hlasov z približne 70 percent okrskov o tom podľa agentúry Reuters informovala tamojšia ústredná volebná komisia.
Gruzínske Zjednotené národné hnutie (UNM) neuznáva výsledky volieb, vyhlásil jeho líderka. "Neuznávame sfalšované výsledky ukradnutých volieb," cituje líderku UNM Tinu Bokučavovú agentúra AFP.
Predstaviteľ opozičnej Koalície za zmenu výsledky označil za "ústavný puč" a "uzurpáciu moci".
Víťazstvo oslavovali všetci
Za víťaza volieb sa už krátko po zatvorení volebných miestností označil gruzínsky sen, ako aj opozícia. Výsledok volieb podľa mnohých určí budúce smerovanie tejto juhokaukazskej krajiny.
Podľa údajov ústrednej volebnej komisie prišlo hlasovať skoro 59 percent oprávnených voličov.
Voľby sa odohrali v pokojnej a bezpečnej atmosfére, uviedla komisia napriek tomu, že počas dňa médiá informovali o potýčkach pred volebnými miestnosťami a zaznamenaný bol najmenej jeden pokus o viacnásobné hlasovanie.
Odhady výsledkov zverejnené rôznymi televíznymi stanicami krátko po zatvorení volebných miestností priniesli rozdielne výsledky.
Prieskum vypracovaný pre provládnu televíziu ukazoval víťazstvo Gruzínskeho sna, sondáže na zákazku televíznych kanálov podporujúcich opozíciu naznačovali výhru opozičného tábora.
Zakladateľ Gruzínskeho sna, miliardár Bidzina Ivanišvili, ešte pred zverejnením čiastkových výsledkov vyhlásil svoje zoskupenie za víťaza volieb.
"Ide o ojedinelý prípad vo svete, keď tá istá strana dosiahla takýto úspech v takejto ťažkej situácii," uviedol niekdajší gruzínsky premiér len niekoľko minút po zatvorení volebných miestností. Jeho strana je pri moci 12 rokov.
Po zverejnení odhadov výsledkov víťazstva začala oslavovať aj opozícia a odkázala Ivanišvilimu, že by mal uznať prehru. Proeurópska prezidentka Salome Zurabišviliová na sociálnej sieti X písala o výhre "európske Gruzínsko".
Rozhoduje sa o budúcnosti krajiny
Agentúra Reuters uvádza, že Gruzínsko dlho patrilo medzi postsovietske krajiny s najsilnejšou západnou orientáciou. Dokladom toho je napríklad hlavná trieda vedúca z tbiliského letiska, ktorá nesie meno niekdajšieho amerického prezidenta Georgea Busha mladšieho.
Avšak vzťahy Gruzínska so Západom silno ochladli po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu predvlani vo februári. Gruzínska vláda odmietla zaviesť protiruské sankcie a rétorika Gruzínskeho sna začala byť v čoraz väčšej miere proruská.
Opozícia aj Západ vládnucu stranu obviňujú zo zavádzania autoritárskej politiky v štýle súčasného ruského režimu.
Gruzínsko je kandidátom na členstvo v EÚ, dvadsaťsedmička ale kvôli krokom vlády prístupový proces pozastavila.