WASHINGTON, BRATISLAVA. Kamala Harrisová je súčasnou viceprezidentkou Spojených štátov. Ak voľby 5. novembra vyhrá, stane sa nielen prvou americkou prezidentkou, ale aj prvou ženou černošského a indického pôvodu v Bielom dome.
Vyštudovaná právnička, bývalá senátorka a generálna prokurátorka štátu Kalifornia nahradila ako kandidátka Demokratickej strany na prezidentku dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena, ktorý z kampane odstúpil v júli.
Denník SME prináša prehľad odpovedí na to, čo by jej vládnutie znamenalo nielen pre USA, ale aj pre svet.

Ako sa Kamala Harrisová stavia ku:
Ekonomika
V kampani sa sústredí najmä na podporu rodín zo strednej vrstvy. Často zdôrazňuje, že sama v takej - navyše s matkou samoživiteľkou - vyrastala.
Jej prioritou je zníženie cien potravín a bývania. Pri kúpe prvej nehnuteľnosti chce rodinám asistovať s hypotékami a rodičom novorodencov chce zas pomôcť daňovou úľavou.
Dane nechce zvyšovať Američanom, ktorí zarábajú menej ako 400-tisíc dolárov ročne. Presadením nižších daní pre strednú a pracujúcu triedu podľa vlastných slov pomôže viac ako sto miliónom ľudí.
„Chcem vytvoriť hospodárstvo príležitostí, kde má každý šancu súťažiť a uspieť,“ povedala v septembri po prijatí nominácie Demokratickej strany na prezidentku. Naopak zvýšenie daní by sa mohlo týkať veľkých firiem a bohatších Američanov.
Interrupcie
Harrisová podporuje právo na interrupciu a z ochrany reprodukčných práv urobila nosnú tému svojej kampane.