SME

Europarlament odsúdil porušovanie ľudských práv v Azerbajdžane

Lídri EÚ dostali výzvu na ukončenie závislosti na plyne z Azerbajdžanu.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev po prílete do Kazane na summit BRICS.Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev po prílete do Kazane na summit BRICS. (Zdroj: SITA/AP/rics-russia2024.ru)

ŠTRASBURG. Europoslanci vo štvrtok v Štrasburgu prijatým uznesením odsúdili represie azerbajdžanského režimu voči aktivistom, novinárom, opozičným lídrom a ďalším osobám vrátane občanov Európskej únie.

Úniu zároveň vyzvali na ukončenie závislosti od vývozu plynu z Azerbajdžanu.

Uznesenie bolo prijaté 453 hlasmi za, 31 europoslancov bolo proti a 89 sa hlasovania zdržalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyzývajú aj na prepustenie novinárov

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali azerbajdžanské orgány pod vedením prezidenta Ilhama Alijeva, aby prepustili všetky svojvoľne zadržiavané alebo väznené osoby pre ich politické názory a aby stiahli všetky politicky motivované obvinenia. Europarlament "vyjadruje hlboké znepokojenie nad prostredím strachu, ktoré sa v krajine vytvorilo a v dôsledku ktorého je občianska spoločnosť fakticky umlčaná".

SkryťVypnúť reklamu

Prijaté uznesenie tiež žiada, aby bola zaručená sloboda tlače a prejavu a aby neboli obmedzované mediálne organizácie. Vyzýva preto azerbajdžanskú vládu, aby prepustila novinárov vrátane Ulviho Hasanliho, Sevinja Vagifqiziho a Alasgara Mammadliho.

Europarlament taktiež vyzval vedúcich predstaviteľov EÚ, najmä predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, aby nadchádzajúcu klimatickú konferenciu OSN COP29 (11. - 22. novembra) využili ako príležitosť pripomenúť Azerbajdžanu jeho medzinárodné záväzky a aby sa vo svojich kontaktoch s tamojšími orgánmi zmysluplne zaoberali stavom ľudských práv v krajine.

Zvýšený dovoz plynu

Odvolávajúc sa na obavy, že zvýšený dovoz plynu z Azerbajdžanu do EÚ by mohol byť kompenzovaný dovozom ruského plynu z Baku, poslanci vyzvali EÚ na ukončenie jej závislosti od vývozu plynu práve z Azerbajdžanu. Žiadajú tiež Európsku komisiu (EK), aby pozastavila platnosť memoranda o strategickom partnerstve v oblasti energetiky z roku 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci Európskeho parlamentu v uznesení opäť potvrdili svoju podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Azerbajdžanu aj Arménska a podporili normalizáciu ich vzťahov na základe zásad vzájomného uznávania územnej celistvosti a neporušiteľnosti hraníc v súlade s Vyhlásením z Almaty z roku 1991. Žiadajú taktiež stiahnutie azerbajdžanských vojsk z celého zvrchovaného územia Arménska.

V uznesení tiež europarlament vyzýva Baku, aby sa zdržal ďalšieho ničenia alebo zanedbávania kultúrneho, náboženského a historického dedičstva v regióne Náhorného Karabachu. V neposlednom rade poslanci odsúdili svojvoľné zatýkanie občanov EÚ na základe falošných obvinení zo špionáže.

Každá budúca dohoda o partnerstve medzi EÚ a Azerbajdžanom musí byť podľa europoslancov podmienená prepustením politických väzňov z Baku, vykonaním právnych reforiem, zlepšením celkovej situácie v oblasti ľudských práv v krajine, ako aj preukázaním svojej skutočnej pripravenosti verne sa mierové rokovania so susedným Arménskom po azerbajdžanskej ofenzíve v Náhornom Karabachu v roku 2023.

SkryťVypnúť reklamu

Varujú pred spoluprácou s Azerbajdžanom

Za uznesenie hlasovali aj slovenské europoslankyne Lucia Yar (Obnovme Európu/PS) a Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH), ktoré varujú pred ďalšou spoluprácou s Baku. Milan Uhrík (Európa suverénnych národov/Republika) bol proti, i keď s niektorými časťami jeho znenia súhlasí.

Podľa Yar a Lexmann bolo dôležité prijať toto uznesenie, pretože v krajine dochádza k dlhodobému obmedzovaniu občianskej spoločnosti a porušovaniu ľudských práv. Lexmann uviedla, že tamojší režim pod vedením prezidenta Ilhama Alijeva podkopáva snahy o mier a stabilitu v regióne, a upozornila tiež na etnické čistky arménskych kresťanov.

"Azerbajdžan sa prepadá do čoraz hlbšej autokracie. A potvrdili to aj nedávne prezidentské a parlamentné voľby," povedala Yar.

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si, že je dôležité pred blížiacou sa klimatickou konferenciou COP29 v Baku využiť pozornosť sveta a poukázať na politickej úrovni na represie, ktoré sa v krajine dejú v oblasti ľudských práv a demokracie. Uznesenie je podľa nej zdvihnutý varovný prst pre Azerbajdžan, aby dodržiaval svoje medzinárodné záväzky, ak chce byť pre EÚ spoľahlivým partnerom.

Situácia v regióne je podľa Uhríka komplikovaná. Prijaté uznesenie obsahuje podľa neho výstižné pasáže, najmä so znepokojením v súvislosti s ničením kultúrneho, náboženského a historického dedičstva v Náhornom Karabachu, ako aj obmedzovaním slobody prejavu či dodržiavaním ľudských práv.

Lexmann a Yar sú aj pre uvedené dôvody proti spolupráci s Azerbajdžanom, a to aj pokiaľ ide o snahu nahradiť dodávky plynu z Ruska. "Už pred dvoma rokmi som upozornila lídrov EÚ, že Alijev nám predáva ruský plyn, pričom sa tvári, že je ich. Vítam, že sa nám v EP podarilo presadiť uznesenie, ktoré jasne požaduje, aby Únia ukončila dohovory s týmto režimom a dovoz plynu," skonštatovala.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračujúce provokácie Číny voči Taiwanu

Poslanci Európskeho parlamentu odsúdili aj pokračujúce vojenské provokácie Číny voči Taiwanu a odmietli uznať akúkoľvek jednostrannú zmenu súčasnej situácie v Taiwanskom prielive.

Pokusy o zmenu pomerov, najmä za pomoci sily alebo nátlaku, EP nebude akceptovať a vyžiadajú si "rozhodnú reakciu". Uvádza sa v prijatom uznesení, za ktoré zahlasovalo 432 poslancov, 60 bolo proti a 71 sa zdržalo hlasovania.

Zákonodarcovia odsúdili "neopodstatnené" vojenské cvičenie Číny zo 14. októbra a pokračujúce vojenské provokácie proti Taiwanu. Uznesenie zdôrazňuje, že zvyšovanie vojenskej prítomnosti mení mocenskú rovnováhu v indo-pacifickom regióne.

Parlament dôrazne odmietol pokusy Číny skresľovať históriu a medzinárodné pravidlá. Poslanci zdôraznili, že rezolúcia OSN č. 2758 nezaujíma stanovisko k Taiwanu, stavia sa iba proti neustálemu úsiliu Číny blokovať účasť Taiwanu v multilaterálnych organizáciách a vyzýva EÚ a jej členské štáty, aby podporili zmysluplnú účasť Taiwanu v medzinárodných organizáciách, akými sú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Medzinárodná organizácia pre civilného letectva (ICAO), Medzinárodná policajná organizácia Interpol a na Rámcovom dohovore OSN o zmene klímy.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci v tejto súvislosti vyzvali OSN, aby taiwanským štátnym príslušníkom a novinárom udelila právo na prístup do svojich priestorov.

Uznesenie spresňuje, že EÚ zostáva oddaná svojej politike "jednej Číny" ako politického základu vzťahov medzi Úniou a Čínou, europoslanci však dôrazne odsúdili vyhlásenia čínskeho prezidenta, že Čínska ľudová republika sa nikdy nevzdá práva na použitie sily vo vzťahu k Taiwanu. Podľa poslancov trvanie Pekingu na tom, že môže použiť donucovacie opatrenia na dosiahnutie zjednotenia s Taiwanom, je v rozpore s medzinárodným právom.

"Iba taiwanská demokraticky zvolená vláda môže zastupovať taiwanský ľud na medzinárodnej úrovni," uvádza sa v dokumente EP, ktorý zároveň vyjadruje znepokojenie nad tým, že Čína využíva dezinformácie na podkopanie dôvery v taiwanskú demokraciu a zvolenú vládu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci upozornili, že čoraz agresívnejšie správanie sa Číny v jej susedstve, napríklad v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori, predstavuje riziko pre regionálnu a globálnu bezpečnosť. Vyzvali EÚ a jej členské štáty, aby posilnili svoje vlastné námorné kapacity v tomto regióne.

V závere uznesenia EP vyjadril obavy aj z obnoveného záväzku Číny a Ruska posilňovať svoje vojenské väzby a odsúdil čínske dodávky vojenského vybavenia pre ruské ozbrojené sily.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 450
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 7 552
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 939
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 880
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 294
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 959
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Harvardova univerzita

Univerzita nedávno odmietla Trumpove požiadavky.


TASR
Putin sa stretol s ruskými občanmi, ktorých uniesol Hamas.

K oslobodeniu prispeli dobré vzťahy Ruska s Palestínčanmi, tvrdí Putin.


TASR
Čínskeho prezidenta privítal kráľ Kambodže Norodom Sihamoni.

Kambodža je poslednou zastávkou turné po troch krajinách juhovýchodnej Ázie.


TASR
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Hamas stále zadržiava ešte niekoľko desiatok živých osôb i mŕtvych tiel.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu