KYJEV, BRATISLAVA. Keď ruskí vojaci vo februári 2022 zaútočili na Ukrajinu, Ukrajinci sa vo veľkom dobrovoľne prihlasovali do armády.
Po viac ako dva a pol roku bojov sú však mnohí unavení - snažia sa dezertovať alebo sa odvedeniu na front úplne vyhnúť.
Ukrajinu však trápi nedostatok vojakov a aj preto tam platí zákon o mobilizácii, ktorý viacerí obyvatelia považujú za kontroverzný. Najnovší škandál môže situáciu ešte viac skomplikovať.
Po vyšetrovaní ukrajinských médií tamojšie úrady potvrdili, že stovky prokurátorov a štátnych úradníkov dostali výnimky zo služby v armáde nezákonne. Kauza vyústila až v odchod generálneho prokurátora.
„Toto odhalenie ešte viac podkope dôveru verejnosti v čase, keď sa Ukrajina snaží nájsť dostatok mužov, ktorí by bojovali vo vojne proti Rusku," okomentoval to James Waterhouse, korešpondent britskej stanice BBC na Ukrajine.
V článku sa dočítate aj:
- ako si prokurátori a úradníci zaistili výnimky,
- kto im falošné dokumenty udelil,
- ako na to reagoval prezident Zelenskyj.
Falošné potvrdenia
Prokurátori a iní štátni zamestnanci zaplatili lekárom, aby im vypísali falošné potvrdenie o zdravotnom znevýhodnení a mohli sa tak vyhnúť vojenskej službe. Zároveň tak mali nárok na vyššie dôchodky.
Ukrajinský Štátny úrad pre vyšetrovanie začiatkom októbra oznámil, že v Chmeľnyckej oblasti na západe Ukrajiny zadržali šéfku tamojšej lekárskej posudkovej komisie, ktorá takéto dokumenty o invalidite vydávala.
Vykonali raziu v jej kancelárii, kde našli asi stotisíc dolárov v hotovosti, množstvo falošných lekárskych dokumentov a zoznam ľudí, ktorým výnimky s fiktívnymi diagnózami udelila.
V jej rodinnom dome následne našli šperky a peniaze v troch rôznych menách v hodnote takmer šesť miliónov dolárov.
Novinári z ukrajinského webu Censor.net následne napísali, že ide o Tatjanu Krupu. Za korupciu jej hrozí až desať rokov väzenia.
Korupcia po celej krajine
O tom, ako proti korupcii a obchádzaniu mobilizácie zakročiť, diskutovala v utorok ukrajinská Rada pre národnú bezpečnosť a obranu.„Generálny prokurátor musí prevziať politickú zodpovednosť za situáciu v orgánoch prokuratúry Ukrajiny,“ vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj po jej zasadnutí.
Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin to krátko po tom urobil a podal demisiu. Falšovanie dokumentov označil za „jasne nemorálne".

Zelenskyj dodal, že nejde len o prokurátorov. Podobné dokumenty si podľa neho už nezákonne vybavili aj stovky colníkov a daňových úradníkov, pracovníci v dôchodkovom systéme či v miestnych samosprávach. „Musí sa to starostlivo a rýchlo vyriešiť," urgoval.
Ukrajinská bezpečnostná služba SBU v utorok informovala, že do korupčného škandálu je zapojených 64 zdravotníkov, ktorých momentálne vyšetrujú. Deväť už uznali za vinných.
Vyšetrovanie tiež viedlo k zrušeniu 4106 falošných potvrdení o zdravotnom znevýhodnení. Okrem spomínanej Chmeľnyckej oblasti sa týkajú Rivnenskej oblasti, taktiež na západe, Mykolajivskej oblasti na juhu a Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, píše ukrajinský portál Kyiv Independent.
Loading
...
Nepopulárna mobilizácia
Zelenskyj ešte v rovnaký deň podpísal dekrét, ktorým rozpustí lekárske posudkové komisie a zreformuje systém posudzovania zdravotnej spôsobilosti. Stať by sa tak malo do konca tohto roka.
Zároveň chce systém udeľovania dokumentov digitalizovať a do troch mesiacov chce zriadiť pracovné skupiny, ktoré budú posudzovať už komisiami udelené žiadosti o výnimku. Ak nájdu nezrovnalosti, potvrdenia zrušia.

Mobilizácia je na Ukrajine citlivou témou. Ukrajinskej armáde chýbajú vojaci a tí, ktorí na fronte dlhodobo bojujú, sa domov dostanú len zriedka. Mnohí sa preto pokúšajú utiecť.
Na Ukrajine pre vojnu platí stanné právo, muži od osemnásť do šesťdesiat rokov krajinu nesmú opustiť. Od apríla tohto roka zároveň platí zákon, ktorý znížil odvodový vek z dvadsiatich siedmich na dvadsaťpäť rokov.
Mobilizačný zákon však vyvolal kritiku, ktorú najnovší korupčný škandál zintenzívnil. "Nie je to dobré pre mobilizačný zákon, ktorý už teraz (Ukrajinci) považujú za kontroverzný a hlboko nepopulárny," napísal na sociálnej sieti X James Waterhouse, ukrajinský korešpondent BBC.