TBILISI, BRATISLAVA. Nevolíme si konkrétnu stranu, viac si vyberáme ideu - proeurópsku budúcnosť alebo niečo iné, opisuje nadchádzajúce parlamentné voľby v Gruzínsku analytička Gruzínskeho politického inštitútu Nino Samcharadze.
Voľby v bývalej sovietskej republike sa konajú najbližšiu sobotu, týždeň po voľbách v Moldavsku, ktoré intenzívne ovplyvňovala Moskva svojimi dezinformačnými operáciami.
V krajine sa konajú masové proeurópske zhromaždenia, ľudia okrem gruzínskych vlajok mávajú vlajkami EÚ, ale aj Ukrajiny a Spojených štátov.
"Alternatíva k európskej budúcnosti je tak trochu hmlistá, ale reprezentuje ju strana Gruzínsky sen, ktorá aktuálne vládne," komentuje Samcharadzeová.
Pôjde o prvé voľby v novom pomernom volebnom systéme a v krajine, ktorá má proeurópsku prezidentku, no populistického premiéra, ktorý vlastnú stranu Gruzínsky sen rámcuje ako "stranu mieru" a sám pritom šíri konšpiračnú teóriu o "globálnej strane vojny".
V článku sa dočítate:
- Aká je politická situácia v Gruzínsku,
- kde stoja rôzne politické strany,
- ako v krajine vládne Gruzínsky sen,
- aký je vzťah Gruzíncov k Európe a Rusku.
Strana mieru a proti LGBT
Čo treba vedieť o politike v Gruzínsku
- Gruzínsko je parlamentná demokracia, jeho jednokomorový parlament má 150 kresiel.
- Hlavou štátu je prezidentka Salome Zurabišvili, ktorá presadzuje proeurópsku orientáciu.
- Premiérom je Irakli Kobachidze, predstaviteľ populistickej strany Gruzínsky sen a stúpenec konšpiračnej teórie o "globálnej vojnovej strane". Obviňuje Západ, že chce vtiahnuť Gruzínsko do vojny s Ruskom.
- Opozícia je fragmentovaná, dva najsilnejšie proeurópske subjekty sú Koalícia za zmenu a Jednota - národné hnutie. V oboch prípadoch ide o bloky menších strán.
Vláda Gruzínskeho sna má podobné črty ako tá na Slovensku.
Nie je formálne proruská, strana sa rámcuje ako strana bezpečnosti a mieru, no popritom presadila zákon o zahraničných agentoch podľa ruskej predlohy, ktorý cieli na mimovládne organizácie a médiá.
Koncom septembra gruzínsky parlament schválil zákon namierený proti LGBT ľuďom, ktorý fakticky dáva štátu právomoc zakázať dúhové pochody, dúhovú vlajku alebo cenzurovať filmy či knihy, napísala agentúra Reuters.
Ťaženie proti mimovládkam či LGBT menšine strana prezentuje ako ochranu tradičných morálnych hodnôt, v čom má na svojej strane pravoslávnu cirkev.
Strana podľa Samcharadzeovej "sama o sebe hovorí, že je preurópska, ale fakticky chce z krajiny urobiť akúsi nárazníkovú zónu medzi ruským a západným vplyvom a ďalšími vplyvmi, pretože tu máme mocnosti ako Čínu a rastúce vzťahy s Iránom".
Analytička vidí na jednej strane volieb európsku budúcnosť a na tej druhej "čosi iné", no nie je jasné, čo to presne znamená. Ide o akúsi zmes antiliberalizmu, polodemokracie a vzťahov s Ruskom, ktoré majú skôr pragmatické pozadie.
Gruzínsky sen podľa nej krajinu vedie k systému vlády jednej strany a okrem zákonov proti mimovládkam či menšinám sa snaží obmedzovať aj účasť kritikov vlády vo volebných komisiách.

Opozícia je rozdelená
V aktuálnych prieskumoch verejnej mienky má Gruzínsky sen tesne pod 40 percentami, na druhom mieste je opozičná skupina prozápadných a liberálnych strán Koalícia za zmenu.
Tá spája štyri strany, no formálne sa kandidáti združujú na kandidačnej listine iba jednej z nich, liberálnej strany Ahali. Na štvrtom mieste prieskumov je ďalší proeurópsky blok, Silné Gruzínsko.
Tesne za ňou nasleduje Spojené národné hnutie, blok, ktorý vznikol okolo strany Spojené národné hnutie, ktorú zakladal ešte Michail Saakašvili, niekdajší gruzínsky prezident, ktorý si dnes vo väzení odpykáva trest za bitku s poslancom a za zasahovanie do spravodlivosti v prípade vraždy bankára Sandra Girgvlianiho. Saakašvili a jeho stúpenci trestné stíhanie a súd považujú za politicky motivovaný.
Analytička Nino Samcharadze pre SME za jeden z možných povolebných scenárov označila vytvorenie úradníckej vlády, ktorú by zostavila prezidentka v spolupráci so stranami, ktoré sa dostanú do parlamentu.
"Ľudia politickým stranám nedôverujú. Ani tým prozápadným a prodemokratickým. Takže sa môže stať, že vláda sa nebude dať zostaviť, aj medzi opozičnými stranami existujú vzájomné spory," tvrdí. Ústavnú väčšinu Gruzínsky sen podľa nej získať nedokáže.

Rusko má ideálnu pôdu
Kým v Moldavsku je spoločnosť v otázke proruského alebo proeurópskeho smerovania rozdelená takmer presne na polovicu, gruzínska spoločnosť vyzerá inak, hovorí analytička.
"Gruzínska vláda je oficiálne proeurópska. Žiadna z veľkých strán nie je otvorene proruská. Proeurópsky sentiment je v Gruzínsku veľmi výrazný, hoci si pod ním každý predstavuje niečo iné - či už je to kultúrne ukotvenie, hospodárska spolupráca, alebo bezpečnosť," komentuje.
Tvrdí, že ani politické strany, ktoré nie sú za európsku integráciu, si nemôžu dovoliť mať otvorene proruskú agendu. "V Gruzínsku by vás otvorene proruská agenda pripravila o podporu, aj keď máte preukázateľné vzťahy s Moskvou alebo s ruským biznisom. Reálne kroky sú potom iná vec," dodáva.
Pri pozitívnych vzťahoch k Rusku podľa nej prevláda pragmatizmus a fakt, že ruský trh je pre Gruzíncov bližší a dostupnejší ako ten európsky, hoci trh Európskej únie by bol hospodársky atraktívnejší.
"Stredná a nižšia spoločenská trieda má silnú väzbu na Rusko, je tam silná gruzínska diaspóra. Kultúrne puto s Ruskom slabne a hoci je veľká časť Gruzínska proeurópska, v pragmatickej rovine často prevládne vôľa spolupracovať s Ruskom," vysvetľuje.
Ruský trh tak podľa Samcharadzeovej ponúka síce horší, ale dostupnejší biznis, čo sa v gruzínskej verejnej mienke zráža s vidinou zblíženia sa s Európou.
Rusko navyše okupuje dve odštiepenecké časti Gruzínska - Abcházsko a Južné Osetsko. Bezpečnostnú situáciu v nich podľa analytičky využíva Gruzínsky sen na to, aby ľudí presvedčil, že je jedinou stranou, ktorá sa s Ruskom dokáže dohodnúť.
Na ovplyvňovanie politiky v Gruzínsku používa Moskva aj konšpiračné teórie, ktoré šíri aj strana Gruzínsky sen.
Okrem toho, že strana seba samu označuje za stranu mieru a opozíciu za strany vojny, jej premiér Irakli Kobachidze šíri konšpiračnú teóriu o "globálnej vojnovej strane", ktorá údajne používa európske a americké inštitúcie na poštvanie Gruzínska do vojny proti Rusku.
"Popritom tu vidíme politickú podporu z ruského ministerstva zahraničných vecí alebo z dumy, ktoré sú na strane Gruzínskeho sna," dodala Samcharadzeová.
"Rastúcim trendom za posledné dva roky sú aj ruské firmy, ktoré sa registrujú v Gruzínsku. Integračný proces Gruzínska sa zastavil, Gruzínsky sen je otvorene nepriateľský k západným lídrom, ktorí sú kritickí k ústupu demokracie v Gruzínsku. Všetci by pritom chceli európsku životnú úroveň v Gruzínsku, dobré vzdelanie, silné sociálne programy, uzavrela.