RÍM. Talianska vláda premiérky Giorgie Meloniovej v pondelok oznámila, že koalícia prijme nové nariadenie, ktorým sa pokúsi vyriešiť právny spor o migračnej dohode s Albánskom.
V súlade s dohodou, ktorú uzavrel Rím s Tiranou, mohli byť do migračných centier v Albánsku posielaní migranti pochádzajúci z 22 štátov, ktoré Taliansko zaradilo na zoznam tzv. bezpečných krajín. Ocitli sa medzi nimi aj Egypt a Bangladéš, ktoré však za také nepovažuje Súdny dvor Európskej únie.
Rímsky súd preto v piatok odobril návrat do Talianska skupine 12 migrantov z Bangladéša a Egypta, ktorí podľa neho nepochádzajú z krajín, aké možno uznať za bezpečné, a nespĺňajú tak kritéria predmetnej dohody s Albánskom.

Isté regióny týchto krajín totiž nie sú považované za bezpečné, čo podľa ESD znamená, že za bezpečnú nie je možné označiť celú krajinu. Meloniová rozhodnutie kritizovala a sudcov obvinila zo zaujatosti.
Taliansky denník La Republica v pondelok informoval, že zoznam bezpečných krajín pôvodu by v budúcnosti, podľa nového nariadenia, mohla zostavovať kancelária premiérky. Cieľom pripravovaného dekrétu je vypracovať nový zoznam bezpečných krajín, ktorý sa bude môcť aktualizovať každých šesť mesiacov a tým obísť súdne rozhodnutie.
Meloniovej vláda dúfa, že týmto spôsobom sa rozhodnutie sudcov naviaže na vládne nariadenia a nie na európske právne predpisy, ktoré majú vo väčšine prípadov prednosť pred legislatívou členského štátu. Vláda taktiež uviedla, že má v úmysle odvolať sa proti rozhodnutiu súdu a v prípade potreby sa obrátiť na najvyššiu inštanciu.
AFP pripomína, že Taliansko prijíma veľké množstvo migrantov, ktorí prechádzajú cez Stredozemné more zo severnej Afriky do Európy. Premiérku Meloniovú zvolili v roku 2022 na základe sľubov, že príliv migrantov zmierni.
Jej koalícia sa už v minulosti dostala do konfliktu so sudcami v súvislosti s pokusmi obmedziť prácu charitatívnych organizácií, ktoré zachraňujú migrantov na mori.
Talianska polícia v pondelok zadržala 13 ľudí podozrivých z členstva v zločineckej skupine, ktorá prevážala migrantov z Blízkeho východu a južnej Ázie do Talianska a Francúzska.
Podozrivých z Iraku, Pakistanu a Afganistanu zadržali policajti v nedeľu vo viacerých talianskych mestách vrátane Ríma, Milána a Bologne, priblížila prokuratúra. Sú obvinení zo zločineckého spolčenia a prania špinavých peňazí.
Vyšetrovatelia získali dôkazy "o zločineckej skupine s koreňmi v Turecku a Iraku a pobočkami v Taliansku, Francúzsku a Grécku, ktorá sa venovala námornej preprave nezákonných migrantov", informovala prokuratúra.
Migrantov prevážali z krajín ako Irak, Irán, Afganistan, Pakistan, Sýria a Libanon na pobrežie talianskej Kalábrie. Skupina následne prostredníctvom svojej siete pomohla migrantom s ubytovaním a kúpila im lístky na vlak alebo autobus smerujúci na taliansko-francúzske hranice.
Talianska premiérka privítala správu o zadržaní členov prevádzačskej skupiny a uviedla, že jej vláda je odhodlaná rozbiť ďalšie podobné zločinecké skupiny.