RAFAH, BRATISLAVA. Smrteľne zranený sedel v zaprášenom kresle a z posledných síl sa zahnal palicou po drone, ktorý ho priletel skontrolovať predtým, ako naňho Izrael opäť vystrelil.
Ide o finálne zábery na Jahju Sinwára, palestínskeho veliteľa teroristickej organizácie Hamas, ktorého v stredu zabila izraelská armáda.
Nadšenie Izraelčanov však čoskoro prehlušila kritika. Snaha ponížiť strojcu útoku zo 7. októbra 2023 zverejnením citlivých materiálov sa totiž Izraelu podľa niektorých odborníkov môže vypomstiť.
„Ja osobne to považujem za veľmi problematické, obzvlášť, keď sa pozrieme na to, ako napríklad boli alebo neboli zverejňované záznamy úmrtí iných problematických osôb,“ povedal pre SME bezpečnostný analytik Josef Kraus.
„Toto sa jednoducho nerobí z jedného prostého dôvodu - má to tendenciu robiť z nich mučeníkov.“
Američania podľa Krausa veľmi dobre vedeli, prečo nechceli hneď zverejniť záznamy posledných chvíľ irackého diktátora Saddáma Husajna v roku 2006 alebo Usámu bin Ládina, saudskoarabského veliteľa teroristickej skupiny al-Káida, v roku 2011.
V článku sa dočítate:
- ako Izrael zabil Sinwára,
- prečo Izrael prehráva propagandistickú vojnu na Blízkom východe,
- že Izrael zverejnením citlivých materiálov docielil opačný efekt.
Nepriateľ číslo jeden
Takmer okamžite potom, ako testy DNA potvrdili identitu vodcu Hamasu, zverejnil Izrael aj okolnosti, ktoré viedli k jeho smrti - Sinwár nezomrel pri plánovanej operácii.