ŽENEVA. Z Pásma Gazy bude do Európy evakuovaných 1000 žien a detí, ktoré potrebujú lekársku starostlivosť, uviedol v pondelok Hans Kluge, regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu.
Izrael, ktorý už viac ako rok vedie v Pásme Gazy vojnu s palestínskymi militantmi z hnutia Hamas, sa podľa Klugeho "zaviazal, že v nasledujúcich mesiacoch uskutoční ďalších 1000 lekárskych evakuácii do Európskej únie".
Vyšetrovatelia OSN vo štvrtok obvinili Izrael zo zámerných útokov na zdravotnícke zariadenia v Pásme Gazy. Izraelská armáda podľa nich zabíja a mučí zdravotnícky personál a krajinu obvinili zo zločinov proti ľudskosti.

Predstaviteľ WHO na palestínskom území Rik Peeperkorn v máji uviedol, že približne 10-tisíc ľudí je potrebné evakuovať z palestínskej enklávy z dôvodu potreby naliehavej lekárskej starostlivosti.
Od začiatku vojny v Pásme Gazy umožnila WHO 600 lekárskych evakuácií do siedmich európskych krajín.
"Nikdy by sa to nestalo, ak by sme neudržiavali (otvorený) dialóg," povedal Kluge a dodal, že to isté platí aj pre Ukrajinu a dialóg udržiava so všetkými partnermi. Zároveň dodal, že zdravotníkom je potrebné umožniť vykonávať svoju prácu v zónach konfliktu.
WHO v septembri oznámila, že z Pásma Gazy do Spojených arabských emirátov evakuovala takmer 100 pacientov a vyzvala na obnovenie pravidelných lekárskych prevozov z tejto palestínskej enklávy. Peeperkorn v tom čase označil evakuáciu za najväčšiu od októbra 2023.
Izraelské úrady naďalej bránia humanitárnym misiám dostať sa do oblastí na severe Pásma Gazy s dôležitou pomocou vrátane liekov a potravín. Uviedol to v pondelok Lazzarin.
"Zostávajúce prístrešky UNRWA sú také preplnené, že niektorí vysídlenci sú teraz nútení žiť na toaletách. Podľa správ sú ľudia, ktorí sa pokúšajú utiecť, zabíjaní a ich telá zostávajú na ulici. Odmietané sú tiež misie na záchranu ľudí spod trosiek," informoval generálny komisár Úradu OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) Philippe Lazzarini v príspevku na sociálnej sieti.
Loading
...
Šéf UNRWA dodal, že nemocnice v oblasti sú bez elektriny a o zranených ľudí sa nemá kto postarať. "Humanitárne organizácie vrátane UNRWA musia mať prístup na sever Pásma Gazy. Odmietanie humanitárnej pomoci a jej zneužívanie na vojenské účely je znakom toho, ako nízko je morálny kompas," uviedol.
Pomoc sa podľa Lazzariniho musí dostať ku všetkým ľuďom v núdzi vrátane detí a izraelských rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas. "Prímerie je začiatkom ukončenia tejto nekonečnej nočnej mory," uzavrel.
Izraelská armáda pred dvoma týždňami spustila na severe Pásma Gazy novú ofenzívu proti hnutiu Hamas. Izrael tvrdí, že do Pásma Gazy prúdi veľké množstvo humanitárnych zásob po pozemných trasách a pomoc je zhadzovaná aj z lietadiel.