roristického útoku spáchaného na lietadlo spoločnosti Pan American 21. decembra roku 1988 nad škótskym Lockerbie, pri ktorom zahynulo 270 ľudí.
Lawrence Whitacker, 55-ročný agent amerického Federálneho úradu vyšetrovania, uviedol, že počas obhliadky medzinárodného letiska v nemeckom Frankfurte nad Mohanom v októbri 1989 uvidel niečo, čo v ňom vzbudilo obavy, že bomba, ktorá vyhodila lietadlo PanAm do vzduchu, mohla pochádzať z Nemecka.
Obžaloba doposiaľ tvrdila, že bomba prišla z ostrova Malta v Stredozemnom mori, kde obžalovaných videli niekedy okolo bombového útoku nad Lockerbie.
Whitacker, ktorý bol predvolaný ako svedok obhajoby, však pred súdom vypovedal, že spozoroval zamestnanca letiska vo Frankfurte, ako označil jeden kus batožiny nálepkou bez toho, aby predtým táto batožina prešla bezpečnostnou kontrolou. Uvedený zamestnanec podľa Whitackera údajne ofrankoval batožinu destinačným kódom a "potom odišiel bez toho, že by bol vôbec niečo napísal na tlačivo o colnej dokumentácii".
Whitacker súd informoval, že tento incident ohlásil tak nemeckým policajným úradom ako i americkému ústrediu FBI práve kvôli vtedy sa množiacim teóriám o atentáte na lietadlo PanAm. Jedna z týchto teórií hovorila o červenej taške, ktorá bola zaregistrovaná do systému".
Počas krížového výsluchu však Whitacker pripustil, že stál príliš ďaleko od batožinového pultu, aby dokázal s istotou potvrdiť, že sa o hore uvedenej batožine neurobil žiadny písomný záznam.
Na úvod dnešného pojednávania hlavný žalobca škótskej koruny Colin Boyd súdu povedal, že britská vláda nebola za posledných pár mesiacov schopná zabezpečiť dokumenty, ktoré požadovala obhajoba zo Sýrie.
Sýria sa na nedeľňajšom stretnutí s britskými predstaviteľmi vyjadrila, že si neželá byť do záležitosti zainteresovaná, a poprela akúkoľvek spojitosť s palestínskou skupinou, ktorú sa obhajoba usiluje obviniť z atentátu.
"Sýrska strana si myslí, že by nemala byť oslovená ako prvá a neželá si na otázku ani odpovedať," povedal Boyd súdu. "Nič z toho, čo koruna počula, nepodnecuje očakávania, že tento súd sa vôbec niekedy pozrie na tento dokument, ak vôbec ešte existuje," dodal prokurátor.
Bill Taylor, právny zástupca obžalovaného Abdula Bassita al-Mighráhího, ktorý požiadal o uvedený dokument, pravdepodobne súd požiada, aby mohlo pojednávanie pokračovať bez tohto dôkazu. Ak sa tak stane, al-Mighráhí pravdepodobne predstúpi pred porotu ako svedok ešte tento týždeň, informoval súdny zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite.
Predsedajúci sudca lord Sutherland už 5. decembra 2000, keď bolo pojednávanie odročené, naznačil, že by bol veľmi neochotný pristúpiť na akékoľvek ďalšie odklady.
Al-Mighráhí a jeho spoluobžalovaný Al-Amin Chalífa Fahím sú obvinení z nainštalovania kufríkového výbušného zariadenia na palubu osobného lietadla PanAm, ktorého výbuch nad oceánom neďaleko škótskeho mesta Lockerbie koncom decembra 1988 pripravil o život takmer tri stovky ľudí.
Obžalovaní popreli akékoľvek obvinenia z vraždy, sprisahania a ohrozenia leteckej bezpečnosti, a usilujú sa presunúť vinu na dve radikálne palestínske skupiny so sídlom v Sýrii.
Podľa právnych zástupcov obhajoby sýrijský dokument súvisí s novým dôkazom o nemeckom vyšetrovaní prípadu Lockerbie a poukazuje na obe palestínske skupiny, o ktorých hovoria obžalovaní. Ide o Ľudový front za oslobodenie Palestíny-Generálne veliteľstvo (PFLP-GC) a v sýrskom Damasku sídliacu frakciu pod názvom Ľudový front palestínskeho boja (PPSF). Obe skupiny v počiatočných fázach vyšetrovania prípadu podozrievali britskí i americkí vyšetrovatelia zo spáchania tohto trestného činu, avšak neskôr vyšetrovatelia uviedli, že nové dôkazy poukazovali na Líbyu.
Dokument požadovaný obhajobou by mal údajne obsahovať informácie o raziách nemeckej polície na údajné tajné základne PFLP-GC v nemeckom meste Neuss, kde polícia našla výbušné zariadenie podobné tomu, ktoré spôsobilo výbuch lietadla PanAm nad Lockerbie.
Hovorcovia oboch palestínskych skupín popreli akúkoľvek zodpovednosť.