RÍM, BRATISLAVA. Keď pred rokom Taliani Claudio a Davide očakávali svojho syna, mali obavy. Nešlo však o bežný stres z narodenia dieťaťa, ale strach, že môžu skončiť za mrežami.
Taliansko uznáva občianske zväzky párov rovnakého pohlavia, no neumožňuje im adopcie či umelé oplodnenie. Mnohí z nich, no aj neplodné heterosexuálne páry, preto zaplatia ženám v inej krajine, aby im dieťa vynosili.
Pre rovnaký krok sa rozhodli aj Claudio s Davidom. V tom čase však dolná komora parlamentu schválila návrh zákona, ktorý by kriminalizoval využitie náhradného materstva v zahraničí.
Pre platnosť bolo treba súhlas senátu - hornej komory, ktorý ho v stredu udelil. Za využitie služieb náhradného materstva v zahraničí tak teraz bude Talianom hroziť pokuta do milióna eur a až dva roky väzenia.
Konzervatívna vláda, na ktorej čele stojí krajne pravicová premiérka Giorgia Meloniová, argumentuje, že novým zákonom chce chrániť ženy. Aktivisti však hovoria, že legislatívu cielene mieria proti LGBT+ ľuďom.
„Mám pocit, že ma (vláda) núti do exilu len preto, že sa chcem stať otcom. Zaobchádza sa so mnou ako so zločincom len preto, že chcem mať rodinu,“ povedal vlani pre web BBC Davide, ktorý si zo strachu o bezpečnosť so svojím manželom v článku zmenil meno.
V článku sa dočítate aj:
- ako vláda zákon obhajuje,
- prečo aktivisti argumentujú, že cieli proti kvír ľuďom,
- ako talianska vláda zasahuje proti LGBT+ rodinám.
Zákon proti LGBT+?
Najnovší krok je sprísnením už existujúceho zákona o zákaze náhradného materstva, ktorý v Taliansku platí od roku 2004. Heterosexuálne páry aj páry rovnakého pohlavia ho však obchádzali tak, že si dieťa dali vynosiť v krajine, kde je praktika povolená - väčšinou v USA či Kanade.
Alessia Crocini, predsedníčka organizácie Dúhové rodiny, pre médiá uviedla, že až 90 percent Talianov, ktorí sa rozhodli pre náhradné materstvo, tvoria heterosexuálne páry. Tie majú na rozdiel od LGBT+ ľudí možnosť využiť v Taliansku adopciu či umelé oplodnenie.
Za náhradným materstvom môžu navyše vycestovať v tajnosti, homosexuálne páry však príchod zo zahraničia s dieťaťom nedokážu zakryť. Nový zákaz je preto podľa aktivistky namierený proti kvír ľuďom.