RÍM. Niektorí z migrantov, ktorých zachytili v talianskych vodách a následne previezli do migračných centier v Albánsku, dostali povolenie na návrat do Talianska, uviedli vo štvrtok talianske úrady.
Po počiatočnom posúdení úrady rozhodli, že štyria zo 16 mužov pôvodom z Egypta a Bangladéša môžu vstúpiť na územie Talianska, kde sa spracujú ich žiadosti o azyl. Zvyšných 12 osôb zostane v centre.
Návrat umožnili pre dve neplnoleté osoby a tiež dvoch dospelých, ktorí uvádzali závažné zdravotné problémy, ozrejmila talianska tlačová agentúra ANSA. Štyria muži sa preto niekoľko hodín po príchode do Albánska opätovne nalodili na taliansku loď.
Platia výnimky
Taliansko je prvým členským štátom EÚ, ktorý sa rozhodol pre takúto spoluprácu s mimoúnijnou krajinou. Prostredníctvom nového systému sa migranti smerujúci do Talianska cez Stredozemné more prevážajú do albánskeho prístavu, kde sa po prvotnej kontrole presunú do hlavného tábora.

Osoby s nárokom na azyl následne odcestujú do Talianska, zatiaľ čo tí, ktorým bol azyl zamietnutý, sa vrátia do domovskej krajiny.
Päťročná dohoda bude stáť Taliansko približne 160 miliónov eur ročne a vzťahuje sa na dospelých migrantov mužského pohlavia, ktorých zachytili plavidlá talianskeho námorníctva alebo pobrežnej stráže v medzinárodných vodách.
Žien, detí, chorých a osôb, ktoré vykazujú známky mučenia, sa presuny do centier netýkajú. Rovnako neplatia ani pre ľudí, ktorí sa k brehom Talianska dostali na vlastných či súkromných lodiach.
Krajiny EÚ pozorne sledujú taliansky systém, keďže viaceré z nich samy sprísňujú azylovú politiku. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pred tohtotýždňovým summitom vedúcich predstaviteľov štátov EÚ navrhla, aby sa zvážilo vytvorenie podobných centier.
Fiala vidí posun
Český premiér Petr Fiala po schôdzke niekoľkých lídrov členských krajín EÚ, ktoré presadzujú prísnejšiu migračnú a azylovú politiku Únie, vyhlásil, že v debate vidí veľký posun a existuje preto nádej, že sa "veci pohnú vpred". Ocenil tiež účasť predsedníčky Európskej komisie.
Na schôdzke, ktorá predchádzala summitu EÚ, sa podľa českého premiéra stretlo 11 lídrov. Fiala uviedol, že ide o krajiny, ktoré chcú dlhodobo zmeniť migračnú politiku. Nie sú s ňou spokojné, pretože migrácia sa stáva čoraz väčším problémom v EÚ, ktorý Únii podľa jeho slov "prerastá cez hlavu".
"Som rád, že dnešná schôdzka zhromaždila 11 štátov, niektoré ďalšie naše iniciatívy podporujú, a zúčastnila sa na nej aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Vidím v tom veľký posun, pretože hovoríme o veciach, ktoré ešte nedávno boli tabu," komentoval stretnutie Fiala.
Dodal, že podobne zmýšľajúcich krajín, ktoré si v migračnej a azylovej politike želajú zmenu, je v Únii už väčšina, približne 18. To je podľa neho šanca, aby sa potrebné kroky uskutočnili razantnejšie.
"Pre mňa je to naozaj určitá nádej, že sa vecí pohnú vpred. Odmietam také riešenia, že budeme robiť kontroly vnútri schengenského systému, čo sa deje. To žiadne riešenie nie je, ide to proti duchu európskej integrácie," podotkol.
Za dobrý signál považuje osobnú účasť von der Leyenovej a posun podľa neho značí aj jej list členským krajinám. Príležitosť pre ešte väčšie zapojenie Česka do riešenia problému vidí v osobe Jozefa Síkelu, ktorý by sa mal stať novým eurokomisárom pre medzinárodné partnerstvo. Aj on bude mať podľa neho na starosti spoluprácu s tretími krajinami.
"Zhodli sme sa aj na tom, že sa nesmieme báť ani zmien v legislatíve. Tam, kde azylová a migračná politika nefunguje, ju musíme zmeniť. Všetko sú to cesty správnym smerom, teraz je potrebné ich len uskutočniť," doplnil predseda českej vlády.