OPRAVA: Respondent dodatočne zistil, že nemá volebné právo vo federálnych voľbách a teda v prezidentských voľbách nemôže hlasovať. Jeho názory sú však relevantné a preto sme sa rozhodli rozhovor nestiahnuť. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Slovák DOMINIK DUBOVSKÝ (30) žije v Spojených štátoch amerických už takmer sedem rokov, počas covidovej pandémie na rok odišiel. Dnes býva a pracuje v Chicagu, pracovne často cestuje do Texasu a podniká v oblasti technológií a umelej inteligencie. Popri tom pracuje na magisterskom diplome.
Hoci ešte nie je občanom USA, dlhoročný trvalý pobyt v krajine ho oprávňuje voliť v prezidentských voľbách.
"Covid zmenil môj prístup k tomu, kto ako vládne. Počas pandémie som sa posunul k libertariánstvu a znepokojovalo ma, čo si vlády v krajinách dovoľovali voči svojim občanom," hovorí o svojich politických postojoch a o tom, prečo aj ako imigrant z Európy bude v prezidentských voľbách voliť Donalda Trumpa.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo priviedlo Slováka k voľbe Donalda Trumpa,
- ako sa vysporiadal s jeho prístupom k Ukrajine,
- či je ochotný súhlasiť s tým, že Trump je obeťou zmanipulovaných volieb,
- či si vie predstaviť, že by volil aj demokrata.
Ste podnikateľom, do akej miery sa zaoberáte americkou politikou?
Teraz je v Amerike ťažké politikou nežiť, asi je to podobné aj na Slovensku. V Amerike to má podobu takmer civilizačného boja a obe strany sú veľmi vyhrotené. Ja to až tak neprežívam, ale rieši sa to tu takmer každý deň. Každý človek tu má nejaký vyhranený názor, čiže je to dôležité.
Týka sa ma to ako podnikateľa, ako živnostníka a ako obyvateľa tejto krajiny.
“Právne detaily bokom, podľa mňa je jasné, že toho človeka sa snažia zdiskreditovať. Bez nejakých veľkých konšpirácií, čím viac to človek sleduje, tým viac to je znepokojujúce.
„
Takže ste imigrant, popritom podnikateľ. Čo konkrétne vo vás zlomilo voľbu v prospech Donalda Trumpa?
Formovalo sa to dlhšie. Už počas prvej Trumpovej administratívy som mal pochopenie pre Trumpových voličov, pre neho samotného trochu menej.
Mal som výhodu, že som žil medzi vyhranenými progresívcami a demokratmi vo veľkomestách, ale na juhu som sa stretával s konzervatívnymi voličmi. Tak som si vlastnou skúsenosťou dotváral kontext.
Ešte počas volieb v roku 2020, keď proti sebe stáli Biden a Trump, som si hovoril, že ak Trump vyhrá, bude to dobré, aby bola nejaká kontinuita. Hoci mám pocit, že covid mu dosť zlomil väzy.

Zároveň som si myslel, že aj keď vyhrá Biden, tak to bude dobré, pretože konečne príde nejaká norma, nejaký štandardný politik. To mi za štyri roky Trumpa dosť chýbalo.
Biden však za štyri roky ľudí dosť sklamal. V krajine je cítiť neistotu, určitý ekonomicko-spoločenský rozpad.
Zaiste to nespôsobila jedna Bidenova administratíva, ale necítil som z nej nejaké aktívne nasadenie, ktorým by na to chcela reagovať.
Covid zmenil môj prístup k tomu, kto ako vládne. Počas pandémie som sa dosť posunul k libertariánstvu a znepokojovalo ma, čo si vlády v krajinách dovoľovali voči svojim občanom. Tam je rozdiel medzi ľavicou a pravicou a toto ma začalo nahlodávať.
Potom už prišli impulzy napríklad v tom, ako mediálny a spoločenský mainstream komunikoval úspechy Bidenovej administratívy. Tie podľa mňa vôbec neboli také veľké.

Médiá dokázali démonizovať Trumpa na základe stokrát vyvrátených neprávd, išli si svoje naratívy. Kriminálne obvinenia, ktoré Trump musí riešiť, mi prišli okato spolitizované.
Pred siedmimi-ôsmimi rokmi sa začalo hovoriť, že Trump je nejaký Ruskom podporovaný kandidát. Tie očakávania voči nemu boli nastavené tak vysoko, že nakoniec ho súd odsúdil za nejakú zle zaúčtovanú daňovú platbu.
Právne detaily bokom, podľa mňa je jasné, že toho človeka sa snažia zdiskreditovať. Bez nejakých veľkých konšpirácií, čím viac to človek sleduje, tým viac to je znepokojujúce.
Popri tom mám aj ideologicky nejakú predstavu o tom, ako by Amerika mala vyzerať a čo by mala znamenať.
Čo teda ako americký volič očakávate od prezidenta USA?