Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Donald Trump sa v utorok po polnoci na internete najprv pochválil svojím cholesterolom a tým, že zvládol kognitívne skúšky, ktorých výsledky však nezverejnil, a potom zavádzajúco označil alergiu viceprezidentky Kamaly Harrisovej za „nebezpečnú situáciu“.
V rovnaký deň dopoludnia sa zvŕtal v rozhovore, v ktorom nechcel priamo povedať, či po voľbách umožní pokojné odovzdanie moci, a neskôr sa sťažoval na to, že Fox News má vo vysielaní Harrisovej poradkyňu.
Predchádzajúci večer zase strávil na nezvyčajnom stretnutí s voličmi, ktoré označil za „úžasné“. Program sa začal zdĺhavými odpoveďami bývalého amerického prezidenta na priateľské otázky a skončil sa Trumpovým 39-minútovým kolísaním a poskakovaním do tónov jeho obľúbených pesničiek.
Tri týždne pred voľbami vedie Trump nezvyčajnú a nepredvídateľnú kampaň. Svoje hrozby a urážky smeruje na širokú zmes ľudí a inštitúcií, v kampani sa presúva aj do demokratických štátov, kde nevie podľa nezávislých analytikov svojej súperke konkurovať, privtrdzuje svoju rétoriku o nelegálnych prisťahovalcoch a útočí na Harrisovú, a na kampaňových podujatiach sa často odchyľuje od scenára a zamieňa si slová.
V článku sa dočítate:
- Ako vyzerala Trumpova kampaň v posledných dňoch.
- Čo ukazujú prieskumy verejnej mienky.
- Ako Trump urazil Detroit.
Nulový zmysel pre humor
V uplynulých dňoch republikánsky prezidentský kandidát usporiadal míting v demokratickej Kalifornii, kde navrhol, aby žena, ktorá prerušila jeho prejav, neskôr „dostala po papuli“; vystúpil na podujatí v Colorade, kde propagoval nepravdy o venezuelských gangoch, ktoré obsadzujú obytné domy; počas televízneho rozhovoru označil niektorých Američanov za „vnútroštátnych nepriateľov“ a navrhol, aby proti nim bola nasadená armáda; a opakovane urážal Harrisovej inteligenciu.
Trumpove výbuchy hnevu a prejavy nepriateľstva sú dôkazom toho, že by sa nemal vrátiť do Bieleho domu, tvrdia demokrati a ďalší kritici.
Niektorí republikáni tvrdia, že Trump by mal viac času venovať politickým oblastiam, v ktorých má podľa prieskumov verejnej mienky výhodu, a menej času svojim sťažnostiam, obsesiám a výpadom.

„Myslím si, že môže urobiť apel [na voličov] tým, že sa odpúta od svojej osobnosti a osloví tak ľudí, ktorí ho možno nemajú radi, ale páči sa im jeho politika,“ vraví Marc Short, ktorý pôsobil ako šéf štábu viceprezidenta Mikea Pencea. „Pomohlo by mu, ak by zotrval pri kľúčových] témach, ale ak sa bude vyjadrovať k zbytočným veciam, tak to môže váhavým voličom pripomenúť, prečo z neho majú obavy.“
Trump si však rokmi vybudoval početnú a lojálnu základňu priaznivcov, ktorí jeho správanie porušujúce normy vítajú, a hoci celkový efekt jeho krokov bude známy až v novembrových voľbách, Trump bojuje o priazeň voličov zarovno s Harrisovou.
„Podľa mňa by si elita mala vytiahnuť palicu z riti, pretože má nulový zmysel pre humor,“ povedal David Carney, dlhoročný stratég republikánov, ktorý riadi skupinu podporujúcu Trumpa.
Kandidát ohrozujúci Američanov
Podľa prehľadu prieskumov verejnej mienky a rozhovorov so stratégmi oboch strán je súboj tesný. Harrisovej počiatočný náskok po tom, ako v lete nahradila prezidenta Joea Bidena na poste kandidáta demokratov, mnohých v jej strane nadchol, hoci teraz sú niektorí nervóznejší, keďže prieskumy ukazujú tesné súboje v kľúčových nerozhodných štátoch.
Harrisovej tím trávi posledné týždne kampane snahami vykresliť Trumpa ako nebezpečnú postavu, ktorá by mohla ohroziť Američanov, keďže sa vyhráža uväznením oponentov a použitím armády na niektorých svojich kritikov.
Keď sa snažil Trumpa vykresliť ako hrozbu Biden na začiatku prezidentského súboja, pozíciu bývalého prezidenta to oslabilo len málo. Harrisová sa teraz snaží ostrejšie argumentovať, že druhé Trumpovo funkčné obdobie by bolo „nebezpečné“ a „obrovským rizikom pre Ameriku“, keďže Trump sľubuje, že využije vládne právomoci v prospech svojich záujmov.
Poradcovia Harrisovej kampane vrátane Davida Plouffeho poznamenali, že mnohí Američania už nevidia Trumpa takého, aký je, odkedy spravodajské televízie prestali prenášať jeho mítingy naživo. Preto sa podujali priniesť tieto scény priamo verejnosti, a to aj na obrovských obrazovkách na pondelkovom mítingu v meste Erie v štáte Pensylvánia.
Harrisová na tomto podujatí vykreslila Trumpa ako „čoraz nestabilnejšieho a nevyspytateľnejšieho“ a tvrdila, že v týchto voľbách je v stávke oveľa viac, ako keď Trump kandidoval v roku 2016 alebo 2020, pretože Najvyšší súd potvrdil, že prezidenti majú pri vykonávaní „úradných úkonov“ širokú imunitu. Rovnaký názor majú aj ďalší prominentní demokrati .
„Sú ľudia, ktorí sú radi, keď ich kandidát vyzerá silno a [ostatným] velí,“ povedal senátor Brian Schatz, demokrat z Havaja. Na adresu Trumpa dodal: „Tento chlapík však vyzerá, ako keby vyšiel posledný z karaoke baru. Z tvrdého chlapa sa stal starší muž, ktorý hovorí náhodné veci.“
Hovorca Trumpovej kampane Brian Hughes obhajoval jeho rozhodnutia a komentáre a poukázal na Trumpove predvolebné zhromaždenia, rozhovory a okrúhle stoly ako na dôkaz jeho „zdravia, múdrosti a sily“. 78-ročný Trump od svojho vstupu do volieb nezverejnil svoje lekárske správy; 59-ročná Harrisová nedávno zverejnila tie svoje.
„To, čo označujete za netradičné, je muž uchádzajúci sa o úrad, ktorý jasne hovorí o nádejach a snoch Američanov,“ uviedol Hughes vo vyhlásení. „Hovorí tiež otvorene o strašných zlyhaniach Kamaly Harrisovej a jej nebezpečne liberálnej politike, ktorá ohrozuje národ.“
Prezident pre všetkých Američanov
V utorkovom prejave v Ekonomickom klube v Chicagu Trump priamo nepovedal, či po voľbách umožní pokojné odovzdanie moci, a nepravdivo tvrdil, že v roku 2021 k nemu došlo.
Keď Trumpa dotlačili k odpovedi na túto tému, odbočil a naznačil, že moderátor, šéfredaktor Bloomberg News John Micklethwait, je voči nemu zaujatý, pretože „nejde o veľkého Trumpovho fanúšika“ a Trump zvažoval, či rozhovor vôbec poskytne.
Nepravdivo tiež tvrdil, že v dôsledku násilných výtržností v americkom Kapitole 6. januára 2021 nikto okrem Trumpovej stúpenkyne Ashli Babbittovej nezomrel a že nikto, kto v ten deň išiel do Kapitolu, nemal pri sebe zbraň. Babbittová bola jednou z piatich osôb, ktoré podľa úradov zomreli v dôsledku obliehania. Niekoľko ľudí bolo zase obvinených z nosenia zbraní.
Trump v uplynulom týždni adresoval hrozby a urážky rôznym smerom, pričom vyzval na zrušenie vysielacích práv CBS v súvislosti s rozhovorom s Harrisovou v relácii „60 Minutes“ a zaútočil na Whoopi Goldbergovú a Sunny Hostinovú z relácie „The View“ televízie ABC.
Minulý týždeň zase Trump naznačil, že bol v Pásme Gazy, hoci o takejto návšteve neexistujú žiadne verejné dôkazy. Člen jeho tímu neskôr reagoval, že bývalý prezident navštívil Izrael. Pásmo Gazy sa však nenachádza v Izraeli.
Trump sa dlhodobo zameriava skôr na obmedzenú, no lojálnu základňu svojich nadšených podporovateľov a spriatelených médií. Jeho komentáre o Pásme Gazy napríklad získali oveľa menšiu pozornosť v médiách, ktoré o ňom väčšinou píšu v pozitívnom tóne.

Trump v najbližších dňoch odcestuje do Michiganu a tento týždeň sa druhýkrát vráti do Pensylvánie. Keď minulý týždeň viedol kampaň v Detroite, mesto a jeho obyvateľov urazil. „Celá naša krajina skončí ako Detroit, ak bude prezidentkou,“ povedal s odkazom na Harrisovú. „Budete mať v rukách bordel.“ Trumpova kampaň tvrdila, že jeho politika prinesie mestu väčší hospodársky úspech.
Jeho tím naplánoval na 27. októbra aj míting v Madison Square Garden v New Yorku, pričom Trump opäť cestuje do štátu, v ktorom takmer určite nezvíťazí.
Kým nezávislí analytici tvrdia, že Trump nemá prakticky žiadnu šancu vyhrať v New Yorku, stratégovia Republikánskej strany považujú jeho návštevy v tomto štáte za spôsob, ako osloviť masové mediálne trhy a pomôcť republikánom v kongresových obvodoch New Yorku a Kalifornie. Anna Kellyová, hovorkyňa Republikánskeho národného výboru, označila tieto cesty za spôsob, akým chce Trump ukázať, že „bude prezidentom pre všetkých Američanov vrátane tých v tradične demokratických štátoch, ktoré Kamala Harrisová a demokrati zanedbávajú“.
Zatiaľ čo sa obe strany snažia formovať názory ľudí na Trumpa v závere kampane, drvivá väčšina voličov už má na neho jasný názor. Bývalý senátor Judd Gregg z New Hampshire, republikán, ktorý Trumpa nevolil, povedal, že voliči vnímajú Trumpa ako „nepredvídateľnú osobnosť“, ktorá „hovorí veci, ktoré sú niekedy neúprimné a často nepresné“.
„Je to akceptovaný fakt jeho osobnosti,“ povedal Gregg. „Ľudia, ktorí ho majú radi, ho napriek tomu budú voliť, a ľudia, ktorí ho kvôli tomu nemajú radi, ho voliť nebudú.“
Na tejto správe sa podieľala aj Laura Wagner.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej